Son Dakika: Kemerköy Termik Santrali’ndeki alevler etkisini yitirdi! İlk incelemede ana ünitede hasar olmadığı tespit edildi-haberi

Muğla’nın Milas kazasinda günlerdir süre gelen orman yangınında Bir gün evvel sabahtan bu yana karadan ve havadan yapılan yoğun müdahaleler sayesinde yangın Kemerköy Termik Santrali’ne sıçramazken, yoğun sema müdahalesi, kara tahkimatı ve başka tedbirler sayesinde saat 15.00’e civarindan bütün alanda yangınla alakalı denetim sağlanmıştı. ama saat 15.00’ten bu yana rüzgarın hızının 60 km’ye ulaşması hasebiyle yangın tekrar başlamış ve akşamüstü sema karardıktan ardindan rüzgarın şiddetini dahada artırması hasebiyle yangın santralin Bir takım bölgelerine sıçramıştı.

8 semt TAHLİYE EDİLDİ

Sirenlerin çalmaya başladığı ve patlamaların da yaşandığı alanda elektrikler kesilmiş, yasamsal medya üzerinden alanda yaşananlara değin paylaşılan videolarda Vaziyetin vahameti gözler önüne serilmişti. Ayrı olarak bölgedeki 8 semt de riziko hasebiyle tahliye edilmişti. Saat 21.00 sıralarında termik santralin akım iletim tellerinden de kıvılcımlar düşmeye başlamıştı.

PATLAYICI MADDELER DIŞARIYA ÇIKARILDI

Rüzgarın da tesiriyle dağılan alevlere su tankerleri, TOMA’lar ve itfaiye aracı müdahale bulunmuş, Kemerköy Termik Santrali personeli tahliye edilmiş, yanıcı ve patlayıcı maddeler dışarı çıkarılmıştı.

İLK İNCELEME YAPILDI, anne ÜNİTEDE CİDDİ HASAR YOK

Yangının eriştiği Kemerköy Termik Santrali’nden 11. saatte yüreklere su serpen tek haber geldi. İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter üzerinden paylaştığı yazılı izahta santraldeki alevlerin tesirini yitirdiğini ve evvel incelemelerde anne ünitede rastgele tek ağırbaşlı hasar bulunmadığını kaydetti.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“Yangının santrali tehdit ettiği evvel andan bu yana Sayın Cumhurbaşkanımız konuyu hassasiyetle takip etmektedir. tekrar evvel andan bu yana alanda bulunan alakalı üç bakanımız da tesisin yöneticileri ile birlikte yaşanan gelişmeler üstüne tahliyeye karar vermiş ve tahliyenin tamamlanmasının derhal peşinden santralden ayrılmışlardır.

Tahliyenin derhal peşinden itfaiye aciliyetli müdahale ekipleri tarafından, durum tespiti amaciyla santral alanında evvel incelemeler yapılmış ve santraldeki anne ünitelerde ağırbaşlı tek hasar alana gelmediği anlaşılmıştır.

Halen aciliyetli müdahale ekipleri tarafından santral alanında analiz ve soğutma işlemleri ile İhtiyaç duyulan bütün güvenlik tedbirleri alınmaya ayni ritimde devam etmektedir. Soğutma işlemleri erken saatlerinde havadan ve karadan ayni ritimde devam edecektir.

Yangın mahalinde rastgele tek can kaybı yaşanmaması amaciyla İhtiyaç duyulan bütün adımlar atılmıştır.”

VATANDAŞLAR ÇIKARMA GEMİLERİYLE TAHLİYE EDİLDİ

Milli müdafaa Bakanlığı, orman yangınının termik santrale ulaşması hasebiyle iskelede tek araya toplanan vatandaşların, çıkarma gemileriyle tahliye edildiğini duyurmuş ve yapılan açıklamada, “Muğla’nın Milas ilçesindeki orman yangınının bölgedeki termik santraline yaklaşması üzerine, iskelede tek araya toplanan vatandaşlarımız Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza ait çıkarma gemilerimizle emniyetli bölgelere tahliye ediliyor” ifadelerine yer verilmişti.

“PATLAMA RİSKİ SÖZ KONUSU DEĞİL”

Yangının Kemerköy Termik Santraline sıçraması sonrasında, santral yetkilileri alevlerin santrali sardığını belirterek bölgenin Tamamiyle tahliye edildiğini açıkladı. Santral yetkilileri patlama riskinin bulunmadığını, alevlerin Yalnızca binaya zarar verebileceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.