Son Dakika! İsrail, Gazze’de uluslararası televizyonların bulunduğu 13 katlı bir binayı vurdu-haberi

10 Mayıs’ta İsrail‘in Mescid-i Aksa saldırılarıyla başlayan kuşatma ayni ritimde devam ediyor. Çok sayıda sivili öldüren İsrail ordusu, şimdi de haber ajanslarını amaç almaya başladı.

ÖNCE UYARDILAR ardindan VURDULAR

Bir saat döneminden evvel Gazze‘de Amerikan merkezli haber ajansı Associated Press (AP) ile Katar merkezli Al-Jazeera tv kanalının da olduğu 13 katlı tek binayı vuracağını duyuran İsrail ordusu, dediğini yaptı. 13 katlı medya binası saniyeler içinde yerle tek oldu. hücum sonrası bölgeden duman yükseldi.

“DEPREM ETKİSİ YAPACAK HAMLEMİZİ BEKLESİNLER”

Bu gelişme sonrasında Kassam Tugayları sözcüsü Ebu Ebuyde, çok kati tek İzah yaptı. Ebuyde, “İşgalci pkk terör devletinin belli tek süre evvel sivillere vurmasına karşılık zerzele tesiri yapacak hamleyi beklesinler” dedi.

MEDYA KURULUŞLARINDAN TEPKİ

AP’nin reis ve CEO’su Pruitt, İsrail ordusunun Gazze’de AP ve Aljazeera benzeri beynelmilel medya kuruluşlarının da olduğu binayı amaç almasına ait yazılı İzah yaptı. Pruitt, açıklamasında, “AP ofisine ev sahipliği yapan binaya yapılan oldukça rahatsız edici İsrail saldırısı karşısında şoke olduk ve dehşete düştük.” ifadesini kullandı. al Jazeera ise yaptığı izahta ‘İsrail’in yaptığı, gazetecilerimizin hayatını amaç alan ve gerçeği alana çıkarmalarını engellemeyi planlayan barbarca tek eylemdir’ ifadelerine yer verdi.

FAHRETTİN ALTUN’DAN İSRAİL’İN SALDIRISINA TEPKİ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, İsrail’in Associated Press ve al Jazeera ofislerine düzen ettiği bombalı saldırıya ait yasamsal medya hesabından İzah yaptı. Altun, “İsrail katliamlarına ve harp suçu işlemeye ayni ritimde devam ediyor. Gazze’de Associated Press ve al Jazeera ofislerini amaç alan işgalci İsrail, medya özgürlüğüne de vuruş vuruyor. Katliamlarını gizleyebilmek amaciyla medya merkezlerini vuran İsrail’in bu alçak saldırılarını lanetliyorum” dedi.

PATLAMA ANI KAMERADA

Görgü tanıkları, binanın hücum öncesi boşaltıldığını belirtirken; patlama anı da kameralarca anbean kaydedildi.

139 KİŞİ ÖLDÜ, 950 KİŞİ YARALANDI

İsrail uçaklarının gece geç saatlerde Gazze’nin kuzeyindeki Tel Kuleybu bölgesine düzen ettiği saldırılarda da 2’si kardeş üç Filistinli hayatını kaybetmişti. Böylelikle, İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzen ettiği saldırılarda 10 Mayıs’tan bu yana 37’si çocuk, 22’si kadın 139 Filistinli öldü, 950 Filistinli yaralandı.

NE OLDU?

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin işgal altındaki doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa ve Şeyh operatör Mahallesi’nden çekilmesi amaciyla 10 Mayıs Pazartesi bugünü mahalli saatle 18.00’e civarindan süre tanımıştı. İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah’tan çekilmemesi üstüne Filistinli direniş grupları İsrail’e çok sayıda roket fırlatmıştı. Bunun üstüne İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne baz alinarak “Surların Muhafızı” isimiyle askeri harekât başlatıldığını bildirmişti. İsrail’in gece süresince bombardımana tuttuğu Gazze’de can kaybı her geçen saniye artıyor.

İsrail ordusu gece süresince Gazze'ye saldırdı! Can kaybı 139'a yükseldi

İsrail ordusu gece süresince Gazze’ye saldırdı! Can kaybı 139’a yükseldi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir