Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Azerbaycan lideri Aliyev, iki ülke arasında Şuşa Beyannamesi’ni imzaladı-haberi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bir gün evvel düzen eden Belçika’daki NATO Zirvesi’nin derhal peşinden Azerbaycan‘a gitti. Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından Fuzuli’de karşılandı. İki lider dahada ardindan birlikte Şuşa’ya devinim etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şuşa’da resmi törenle karşılandı. İki lider, dahada ardindan baş başa müzakereye geçti ve müzakerenin derhal peşinden Şuşa Beyannamesi imzalandı.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkemiz ile imza adan Şuşa Beyannamesi ile alakalı veriler verdi. 100 sene evvel imza adan Kars Anlaşması’na atıfta bulunulduğunu belirten Aliyev, “Azerbaycan halkı yerine Erdoğan’ı Suşa’dan selamlıyorum. Tarihi tek gün. Erdoğan’ı Karabağ toprağında selamlıyoruz. Azerbaycan halkı yerine selamlıyorum. Ortaklığımız ile alakalı bildiri ilişkilerimizi maksimum düzeye taşıyor sözlerine yer verdi.

İşte Aliyev’in konuşmasından satır başları:

“Şuşa Beyannamesi müdafaa ve askeri manada iş birliği öngörüyor. iki mesele önemli. müdafaa alanında, müdafaa sanayii alanında ve karşılıklı askeri yardımlaşma. Birbirimizin güvenliğini sağlayacağız. Müttefiklik ile alakalı imza adan bildiride Zengezur koridorunun olması hatri sayilir büyüklükte önem taşıyor. Şuşa’yı kurtarmak hatri sayilir büyüklükte kahramanlık istiyordu.

“BU ANLAŞMA istikbal İŞ BİRLİĞİMİZİN TEMİNATÇISI”

Bugün burada müttefiklik beyannamesi imzaladık. istikbal iş birliğimizin teminatçısı. bu erken ülkemiz ve Azerbaycan yeryüzünde en yakın ülkeler. Tarih, kültür, müsterek etnik kökler, din, dil. Halklarımızın kardeşliği. Eşsiz ortaklık örneği gösteriyoruz.

“SAVAŞIN BAŞLADIĞI İLK SAATLERDEN İTİBAREN AÇIK DESTEK GÖRDÜK”

Erdoğan, harp başlayan evvel saatlerde açık destek gösterdi. Müdahale etmek istek eden güçleri durdurdu. Diye konuştu ki; ‘Türkiye, Azerbaycan’ın yanında’. Azerbaycan’ın haklı sesi, Türk medyası tarafından dünyaya duyuruldu.

“ERMENİSTAN DİZ ÇÖKTÜ”

Ermenistan diz çöktü. ak bayrak kaldırdı, teslim oldu. 30 seneye yakın süre gelen işgal nihayet buldu. Azerbaycan bunun için nihayet verdi. Kardeş Türkiye’nin desteğiyle. Bu gösterdi ki; irade, azim, güç ve hak var olan yerde her şeyi ele geçirmek mümkündür.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: dahada ÖNCE VERDİĞİMİZ SÖZÜ BUGÜN YERİNE GETİRDİK

Farklı tek heyecan içinde olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, “Allah’â şükürler olsun ki, dahada evvel vermiş olduğumuz sözümüzü bu erken adina getirmiş oluyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

“44 hergün savaşın derhal peşinden Karabağ sahiplerine geçmiş oldu. Ermeni mezaliminden, işgalinden kurtulmuş oldu. Şu anda arkadaki fonda görülen yapı aslında Ermeni mezaliminin ne yazık ki, bu şaheserleri ne vaziyete getirdiğinin ifadesidir.

ARKALARINDAKİ BİNAYA DİKKAT ÇEKTİ

Kardeşim de fon olarak medya toplantısında gayet anlamlı tek yeri seçmiş bulunuyor. tek taraftan valilik, diğer tarafta da Ermenilerin Sanki yerle yeksan etmek üzere oldukları tek bina. Haydar Aliyev’i de anmadan geçemeyeceğiz. Kahraman Azerbaycan Ordusu’nun Karabağ zaferinin sevincini 10 Aralık 2020’de Bakü’de paylaşmıştık. O vakit yine, bambaşka tek coşku, heyecan vardı. 6 ayin ardindan kadim kent Şuşa’da kendisiyle birlikte olmaktan hatri sayilir büyüklükte tek memnuniyet duyuyorum. Verdiğimiz laf adina gelmiş bulunuyor. Kardeşim Aliyev’in liderliğinde özgürlüğe kavuşan Karabağ’ı ayağa kaldıran çalışmaları takip ediyoruz.

“HER TÜRLÜ KATKIYI SAĞLAYACAĞIZ”

Kardeşim Aliyev’in liderliğinde özgürlüğe kavuşan Karabağ’ı ayağa kaldıran çalışmaları takip ediyoruz. ülkemiz olarak tekrar inşa faaliyetlerinde de kardeşlerimize her biçimde katkıyı vereceğiz. Burada hakikat sahipleri tekrar evlerine, meskenlerine dönsün.

6’LI PLATFORM ÇAĞRISI

Karabağ ve Azerbaycan topraklarının tek dahada bunun benzeri yıkımı yaşamaması amaciyla tedbirleri alacağız. Burada bizim de TOKİ ile atmayı planladığımız adımlar var. Bu adımları atacağız. Bölge ülkelerini de Azerbaycan halkının zaferini görmeye, geleceğe bakmaya çağrı ediyoruz. Ermenistan’ın kendisine uzatılan iyi niyet ve dayanışma elini tutmasını temenni ediyoruz. 6’lı tek platform dedik. Rusya, Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan ve İran. İstiyoruz ki 6’lı platform ile bölge barış içinde yaşanan tek bölge olsun.

“İLİŞKİLERİMİZİ ETRAFLICA DEĞERLENDİRDİK”

Kardeşim Aliyev’le görüşmede ilişkilerimizi Çevrelice değerlendirme fırsatı bulduk. Anlaşma ile birlikte iki memleket arasında kimlikle gezisi tek Nisan 2021 itibarıyla başlattık. Bu adım bizleri dahada da yakınlaştıracak. İkili ticarette mühim adımlar attık. SOCAR başta olmak üzere Azerbaycanlı şirketlerin Türkiye’deki yatırımları bizleri hoşnut ediyor. Gerekirse SOCAR ve ülkemiz Petrolleri’nin üçüncü ülkelerde yatırımlarını da ele aldık. Önümüzdeki dönemde ticari ve ahenk gösteren ücret iş birliğimizin kapsamını dahada da geliştireceğiz. Dev projeleri beraberce tamamladık.

“ŞUŞA’DA asgari SÜREDE BAŞKONSOLOSLUK AÇMAYI PLANLIYORUZ”

Bugün tertemiz tek tarihi adımı attık. Bu adım önemli. belli tek süre evvel kardeşimin dile getirdiği Şuşa Beyannamesi ile ilişkilerimizin tertemiz dönemdeki yollar haritasını belirledik. 11 A4 sayfa beyanname Şuşa’da bu erken hayatiyet kazanıyor. Bu beyannamenin muhtevası Bir hayli şeyleri kapsadığı benzeri bundan ardindan geleceğe baz alinarak adımları atarken Yalnızca iki memleket değil, bölgeyi kapsayan kararlılığın burada yattığını görüyoruz. Şuşa’da en kısa müddette tek başkonsolosluk açmayı planlıyoruz.

“SAVUNMA kapsaminda İLİŞKİLER ÇOK dahada FARKLI GELİŞECEK”

Kardeşim, BAYKAR’ın yönetiminden Haluk Bey’e onur madalyası verdiler bendeniz de kendilerine aile yerine teşekkür ediyorum. müdafaa alanında ilişkiler çok dahada değişik şekilde gelişecektir. tek sektör değil, Azerbaycan bu işlerde tek imalat merkezi olma imkanını da yakalayacaktır. Bizim gücümüz Azerbaycan’ın gücü, Azerbaycan’ın gücü bizim gücümüzdür.”

KARS ANLAŞMASI’NIN ÖNEMİ

Kars Anlaşması sayesinde Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan bağımsızlığına kavuşmuş ve Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti, Gürcistan Demokratik Cumhuriyeti, Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti isminde üç hükümet kurulmuştu. Rusya ise bölgeden çekilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 28 sene ardindan Ermenistan işgalinden kurtarılan Şuşa'da! tek ilki gerçekleştirip beden gösterisi yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan 28 sene ardindan Ermenistan işgalinden kurtarılan Şuşa’da! tek ilki gerçekleştirip beden gösterisi yaptı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir