Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: 1 Haziran sonrasını ele aldık, önümüzdeki günlerde açıklayacağız-haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında tek araya toplanan Kabine Toplantısı sona erdi. Erdoğan, ağırbaşlı toplantıda tek Haziran sonrası normalleşme kararlarını ele aldıklarını ve tek sonraki günlerde açıklama edeceğini söyledi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“SALGINI BÜYÜK ÖLÇÜDE denetim ALTINA ALDIK”

“Aziz milletim, kıymetli medya mensupları, sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Milletimin ve bütün İslam aleminin Ramazan bayramını tek sefer dahada kutlama ediyorum. Rabbimden nice Ramazan-ı şeriflere ulaştırmasını rica ediyorum. Salgın hasebiyle gönlümüzce bayram algı edemediğimiz açıktır. hayat ile birlikte ülkemizi de esir alan salgın musibetine karşı verdiğimiz mücadelenin tek emeli geleceği garanti altına almaktır. 5 milyon 100 bini aşkın insanımızın bu illete maruz kaldığı ortamda başka türlü devinim edebilmemiz mümkün değildir. Ramazan ayı süresince uyguladığımız kısmi ve tam kapanma tedbirleri sayesinde şükürler olsun salgını hatri sayilir büyüklükte ölçüde denetim altına aldık.

“ANA OKULLARI VE KREŞLER AÇILACAK”

Mayıs ayının var olan günleriyle alakalı uygulama esaslarını İçişleri Bakanlığımız kamuoyuna duyurdu. Sokağa çıkma kısıtlamasını hafta içi saat 21.00-05.00 arasında hafta sonları ise sokağa çıkma kısıtlaması ayni ritimde devam edecek. Şehirlerarası seyahatler sokağa çıkma kısıtlaması olmayan saatlerde yapılabilecektir. başka seyahatler müsaadeye elbet olacaktır. anne okulları ve kreşler açılacak, başka öğretim kademeleriyle alakalı asama dahada ardindan belirlenecektir.

“GELİŞMELERE GÖRE MİLLETİMİZLE PAYLAŞACAĞIZ”

Kabine toplantımızda tek Haziran’dan bu yana başlayacak kademeli normalleşmenin 2. etabını görüştük. Önümüzdeki günlerde gelişmelere göre milletimizle paylaşacağız. olay sayılarını dahada da aşağıya çekmek amaciyla milletimizin kademeli normalleşme döneminin kaidelerine uymasını istiyoruz. Riskli grupların tamamının aşılanması amaciyla çalışıyoruz. için tedbirler insanlarımıza işkence olsun diye değil bu sancılı çagi arkada bırakmak amaciyla milletimizin önüne konmaktadır. Bu tedbirleri almayan ülkelerin nasıl ağır bedelleri ödediğini sizlerde görüyorsunuz. Salgının süresi uzadıkça tahammüllerin azaldığını sabırların tükendiğini biliyoruz. İnşallah en zorunu arkada bıraktık. tek süre dahada titiz gitmek mecburiyetinde olduğumuzu onay etmeliyiz. sağlık çalışanlarımıza, güvenlik ve zaptiye teşkilatlarımıza, süreçte görev alan herkese şahsım ülkem ve milletim yerine teşekkür ediyorum.

“SADECE MİLLETİMİZİN HAKKINI HUKUKUNU KORUMANIN MÜCADELESİNİ VERİYORUZ”

Salgında olay ve vefat sayıları yükseldiğinde ‘Niye önlem almıyorsunuz’ diye ortalığı velveleye verenler, alana çıkanlar olduğunu da görüyoruz. Bu zihniyetin yaptığını vatandaşımızın canına, geleceğine herkese saygısızlıktır. Elini taşın altına koymayıp gezenlerin asıl niyetlerinin farkındayız. Biz Yalnızca milletimize bakıyoruz. Yalnızca milletimizin hakkını hukukunu, aşını işi savunmanın mücadelesini veriyoruz. Gerisi teneke gürültüsüdür. şükürler olsun milletimiz de bizim ne yaptığımızı, neden yaptığımızı iyi biliyor. Bugünleri arkada bıraktığımızda her şeyin dahada iyi olacağı tek geleceğin bizi beklediğini göreceğiz.

“645 BİN EMEKLİMİZİN 1500 LİRAYA ÇIKARDIK”

İnsanımızın hemide sağlığını ayni vakitte da işini aşını savunma mücadelesini verdik. endüstri ve tarım üretiminde ihracatta en minik tek aksamaya yollar açmamak amaciyla de çalıştık. Salgın döneminde yeryüzünde büyümeye süre gelen ekonomilerden biri olduk. Vergi ve primle alakalı attığımız bu adımların yanında, kredi kolaylıkları benzeri her biçimde kolaylığı gösterdik. Önemli istihdam kaynaklarından var olan turizm sektörünü ayakta tutmak amaciyla çabaladık. Yalnızca merkezi yönetim bütçesinden yaptığımız harcamalar şimdiden 79 milyara ulaştı. Bu rakam sene nihayetinde 104 milyar lirayı bulacak. Şimdi tek başka müjdeye dahada geliyorum. 645 bin emeklimizin maaşını 1500 liraya çıkardık.

Bazı konvansiyonel medyada bu tür dezenformasyon yapanları görüyoruz. Bunlarda edep mevzubahis değil. tek milyon 200 bin vatandaşımız esnafa verdiğimiz destekten yararlandı. Kısa çalışma ödeneğinden üç milyon, işsizlik ödemesinden tek milyonun üzerinde vatandaşımız faydalanmıştır. Bu desteklerin meblağı şimdiden 50 milyar lirayı bulmuştur. 5 milyonun üzerinde haneye para yardımı yaptık. bütün bu nakdi ödemelerin meblağı 134 milyar Lira gerçekleşirken bu rakam hazarin sonu 181 milyar lirayı bulacaktır. Bugüne civarindan 206 milyar lirayı bulan borç ertelemenin meblağı sene nihayetinde 219 milyar liraya ulaşacaktır.

ERDOĞAN’DAN ESNAFA DESTEK MÜJDESİ

Bu hibe programıyla işlerine ara vermiş var olan esnaflarımıza iki grup seklinde destek olmayı planlıyoruz.

1. grupta kahve kıraathane pastane, web kafeler ve benzeri işletmeler yer almaktadır. Sayıları 235 bine ulaşan işletmelere tek defaya mahsus 5 bin liralık hibe ödemesi yapacağız.

2. grupta bakım onarım, tamirat, hırdavatçılar, müzisyenler, tasit yıkamacılar, oyuncak, kozmetik, bakırcılar, ayakkabıcılar, konfeksiyonlar ve benzeri yer almaktadır. Bu gruba berberler otobüsçüler, pazarcılar dahildir. Toplamda tek milyon 150 bini aşkın işletmeyi kapsayan bu gruba tek defaya mahsus üç bin Lira hibe desteği vereceğiz. Toplamda dört milyar 602 milyon liralık kaynağı karşılıksız olarak veriyoruz

ÇİFTÇİLERİN BORÇLARI ERTELENECEK

Bugün çiftçilerimize de müjdemiz var. 180 bin ton patates ve kuru soğanı üreticiden alarak ihtiyaci var olan ailelere dağıttık. Ellerinde bulunan çeltiğin 15 bin tonu da toprak mahsuslarına verdik. Bu sene kuraklık sebebinden Bir takım ürünlerin rekoltelerinde azalma olacağı bellidir. Kuraklıktan zarar gördüğü için çiftçilerimizin ziraate ve tarım kooperatiflerine var olan borçları ertelenecektir.

Büyük şirketler içinde nefes kredisi isimi altında tek adım atıyoruz. Detayları Hazine ve Maliye Bakanlığınca açıklanacak bu programların hayırlı olmasını diliyorum.

2021 iyi bilen FİYATLARI

Ton başına bin 275 var olan arpa fiyatını bin 750 liraya yükseltiyoruz. Nohutta dört bin 50 Lira olarak belirlendi. Açıkladığımız alım ücretleri başka alım kurumları amaciyla de referans alım olacak, değişik fiyatlandırma alınmayacak.Bu sene içinyaş çay alım ücreti kilo başına 3.87 liraya, destekleme ile dört liraya yükseltilmiştir. Çiftçilerimizden tek isteğimiz tek karış toprağı boş bırakmadan dikmeleri ekmeleridir.Yeni hasat döneminin milletimize, ülkemize hayırlı bereketli olmasını diliyorum. Görüldüğü benzeri TC tarihinde görülmemiş destek paketleriyle insanlarımızın yanında olmayı sürdürüyoruz. bütün bu gayretlerimize karşın gönlü buruk vatandaşlarımız varsa onlardan helallik istemek inancımızın gereğidir. Bizim bu husustaki muhatabımız da milletimizin kendisidir. eğer işi doğru yapmışsak milletimizden göreceğiz.

“SİNSİ ÇIRPINIŞLARIN AMACI GÜÇLÜ TÜRKİYE’NİN ÖNÜNÜ KESMEKTİR”

Türkiye’nin 81 vilayetinin 50 bini aşkın köy ve mahallesinin her karış toprağında bizim eserlerimiz var. Bizim eser ve hizmet siyasetimize karşılık alana Yalnızca iftira siyaseti yapanları geçmişte ve bugünde milletimizin iyi biliyor. Aklınıza gelen her alanda biz 18 sene içinde atmışsak gönlümüz bizim rahat. Geçtiğimiz 19 sene süresince Cumhuriyet döneminin yanlışlarıyla uğraşırken başka istikametten da ülkemizi geleceğe hazırladık. Daha önceki Türkiye’nin hastalığı var olan politika ve cemiyet mühendisliğini alana sokma, merdiven altı siyasetler nihayet vakitlerde tekrar artmıştır. Bu sinsi çırpınışların emeli salgın sürecini arkada baktığımız hiç olmadığı civarindan yakınlaştığımız hatri sayilir büyüklükte ve kuvvetli Türkiye’nin önünü kesmektir. 17-25 Aralık’ta güvenlik ve yargıdaki hainleri kullanarak bunu denediler. PKK ve DEAŞ örgütlerini kullanarak Türkiye’yi diz çöktürmeye çalıştılar ama başaramadılar. ulusal iradeyi amaç alan bildirilerle siyaseti ve hükümetleri biçimlendirme istikametini gösterdiğimiz kararlı duruşlarla kestik. pkk terör örgütlerini tek sefer dahada eylem yapamayacak vaziyete getirmek amaciyla sürdüğümüz operasyonlarla hainlerin inlerini başlarına geçiriyoruz, geçirmeye ayni ritimde devam ediyoruz.

PKK’NIN SÖZDE SURİYE SORUMLUSU SOFİ NURETTİN ETKİSİZ vaziyete GETİRİLDİ

Milli istihbarat başkanlığımız uzunca süre yürüttüğü çalışmalar neticesinde yerini belirlediğini PKK’nın Suriye sorumlusu Sofi Nurettin kod aldı terörist, Irak’ta gerçekleştirilen operasyonla tesirsiz vaziyete getirilmiştir. PKK’nın silahlı kanadını yürütmüş, dahada ardindan Suriye kanadının başına geçmiştir. Gara operasyonu esnasında 13 suçsuz insanımızın şehit edilmesine buyrukları verenlerden biri de budur. PKK-YPG’nin Irak’ta ve Suriye’de saklanan teröristlerin ele başlarını tesirsiz vaziyete getirene civarindan operasyonlarımız sürecektir. Bu ülkeye hainlik eden, Mermi sıkan, vatanımızın bütünlüğüne tehdit oluşturan herkesin aynı akıbetin beklediğini bu erken Millete Seslenişte hatırlatıyorum.

Yürüttüğümüz kararlı ugras sayesinde hatali örgütlerinin ülkemize musallat olmasından çıkarttık. En hatri sayilir büyüklükte üzüntümüz ülkemizde Daha çetelerden destek umacak civarindan küçülen onur fukarası kişilerin olduğunu görmektir. Çetelerle aynı yolda yürümesi karşısında pkk terör örgütleri benzeri hatali çeteleri de zehirli tek yılan gibidir. Ne yaparlarsa yapsınlar, Daha önceki ülkemiz hastalıklarını hortlatma noktasında ara alamayacaklar.

BIDEN’A İSRAİL’E SİLAH SATIŞI TEPKİSİ

Kudüs’ten ve Filistin’den gelen üzüntü haberlerin burukluğu içinde geçirdik. Ne yazık ki birilerinin “Kudüs’ten bize ne” yaklaşımlarına şahit olabiliyorsunuz. Hz İbrahim’den Hz. Süleyman’a kadar. Resulü Ekrem’in Miraca çıktığı yer Mescid-i Aksa’dadır. Hz. Ömer Kudüs’ü fethettiğinde Hristiyanlara dokunmamıştır. Kudüs’ün bugünkü fiziki görüntüsü, Osmanlı padişahlarının eseridir. Asırlarca ecdadımız kutsal yeri korumak, oradaki her dinden insanı huzur içinde yaşatmak amaciyla çalışmaktır. Osmanlı 1917’de Gazze ve Kudüs’ü saldırıları karşılamakta zorlanmıştır. Gazze’ye yapılan evvel iki saldırıyı üstlenen Osmanlı ordusu, düşmanın takviyeyle 110 bine çıkan asker sayısı sebebinden 3. saldırısı neticesi art çekilmek zorunda kalmıştır. 9 Aralık 1917’den orayı muhafaza etmek amaciyla bırakılan artçı birlikten imiş. Iğdırlı Hasan onbaşı o günden beri Mescid-i Aksa’dan ayrılmamıştır. bu erken Biden’ın ağırbaşlı tek İsrail’in silah onayıyla alakalı imzasını gördük. O da bakıyoruz ki çok çok mühim 850 bin silah onayı. Lafa geldiğinde silahsızlanma diye konuşuyorlar. Sayın Biden, sözde Ermeni soykırımında Ermenilerin yanında yer aldın. Şimdi de ağırbaşlı manada orantısız tek hücum ile Gazze’ye saldıran ve yüzbinlerce insanın şahadetine vesile var olan bu olayda siz kanlı ellerinizde tek tarih yazıyorsunuz. Bunu bize söylemeye mecburi ettiniz. Biz bu konularda dahada çok duramayız, durmayacağız.

“BUNLAR 5-6 YAŞINDAKİ YAVRULARI ÖLDÜRECEK civarindan KATİL”

84 milyon hep birlikte Kudüs nöbetimizi ayni ritimde devam ettiriyoruz, ayni ritimde devam ettireceğiz. Filistin toprakları da kanla zulümle yıkanıyor. Siz de bunun için destek veriyorsunuz. tek Yasin katliamından beri hiç durmayan bu zulüm Filistinlilerin süre gelen göçleriyle, uğradıkları katliamlarla süre gelmiştir. Her her halükarda bize düşen görev, mazlumun yanında yer almak, onun hakkını hukukunu gözetmektir. İsrail, BM kararlarını hiçe sayarak saldırılarına ayni ritimde devam etmesi bölgedeki acıları arttırmıştır. Filistin halkının intifada var olan İsrail saldırılarına karşı hep yanında olduk, olmayı da sürdüreceğiz. hudutları belli olmayan İsrail devleti, insanlığa karşı hatali işlemeyi sayanların elinde pkk terör aygıtına dönüşmüştü. kendisinin başbakanlarını dahi öldürmekten çekinmeyecek civarindan işi ileri götürmüşlerdir. tek Yahudi başbakan bana öyle demiştir. ‘Generalliğimde ne vakit ki Filistinlileri öldürüyordum, bana en hatri sayilir büyüklükte zevki o veriyordu’ ülkemiz ziyaretinde bu kişi TC Cumhurbaşkanına bunları söylüyordu. Bunlar Zati terörden gelmişlerdir. Hepsi pkk terör içinde yetişmiştir. Şu anki de aynı. İsrail’in Gazze ve Filistin’e saldırıları da beynelmilel yardımda karşılığını bulamamıştır. İsrail burada haklar tanımazlığını tek sefer dahada göstermiştir. Bunlar 5 yaşında 6 yaşında olan yavruları öldürecek civarindan katil. Kadınları yerde süründürecek civarindan katil. Aynı sudan beslenenler de Ne yazık ki bunları destekliyor.

“AVUSTURYA DEVLETİNİ TELİN EDİYORUM”

Bir istikametten Kudüs’ün mahremiyetine el uzatan, içinde medya gruplarının olduğu binayı yerle tek ederler işte bu pkk terör devleti İsrail’dir. Siz orantısız güç kullanıyorsunuz. Siz harp uçaklarınızla birlikte Gazze’ye bomba yağdırıyorsunuz. Gazze’nin harp uçağı var mı? Yok. bazı aldatıyorsunuz. Filistinli çocukların bombalarla ölmesiyle ilgilenmeyenler, İsrailli çocukların siren sesleriyle korkmasını göstermektedir. Filistin’de yaşanan trajediye arkasını dönenler aslında yarın başlarına geleceklerin tohumlarını ekmektedir. Şu anda Avrupa’ya sesleniyorum, şuanda onlara tek şey hatırlatıyorum: Başbakanlık binasına İsrail bayrağı çeken Avusturya devletini telin ediyorum. Avusturya devleti herhalde soykırıma elbet tuttukları Yahudilerin faturasını Müslümanlara bırakmak istiyor. ülkemiz tıpkı Kıbrıs’ta olduğu benzeri Filistin’de de iki devletli adil çözümden yana olduğunu belirtmektedir. Başkenti Kudüs var olan Filistin devleti kurulması amaciyla her platformda çaba göstereceğiz. Artık Kudüs ile alakalı ayrı tek düzenlemeye gereksinim olduğunu düşünüyoruz.

KUDÜS TEKLİFİ

Kudüs’ün kalıcı huzura ve sulha ulaşması amaciyla herkesin fedakarlık yapması gerekiyor. Papa Fransis ile yaptığım görüşmede bu hissiyatımı paylaştım. Şu önerisi yapıyoruz: Kudüs’ün üç dinin temsilciler tarafından yönetilmesi suanki şartların en tutarlı yollar olacaktır.  ters halde bu kadim şehirde barışı sağlamak basit görünmüyor. Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya saldırıları fitili ateşlenen bomba tesiri yaratmaktadır. Bu tehdidin önüne geçmenin en hızlı yolu öneri ettiğimiz şeklinde tertemiz tek yönetim statüsüne kazandırmaktır. BMGK’yı İTT’yi ve başka bütün beynelmilel kuruluşları harekete geçmeye çağırıyoruz. Filistin halkının saldırılardan savunması amaciyla atılacak beynelmilel adımlarda her biçimde desteği vereceğimizi buradan tek sefer dahada ifade ediyoruz.”

Son Dakika: PKK'nın sözde Suriye sorumlusu Sofi Nurettin kod adli yasadisi tesirsiz vaziyete getirildi

Son Dakika: PKK’nın sözde Suriye sorumlusu Sofi Nurettin kod adli yasadisi tesirsiz vaziyete getirildi
Son Dakika: Rençperlere ve çay üreticilerine Erdoğan'dan iyi haber! Ürünlerin alım fiyatına zam geldi

Son Dakika: Rençperlere ve çay üreticilerine Erdoğan’dan iyi haber! Ürünlerin alım fiyatına zam geldi
Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kudüs teklifi: üç dinin temsilcilerinden oluşan tek komisyon yönetsin

Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kudüs teklifi: üç dinin temsilcilerinden oluşan tek komisyon yönetsin
Son Dakika: PKK'nın sözde Suriye sorumlusu Sofi Nurettin kod adli yasadisi tesirsiz vaziyete getirildi

Son Dakika: PKK’nın sözde Suriye sorumlusu Sofi Nurettin kod adli yasadisi tesirsiz vaziyete getirildi
Son Dakika: Rençperlere ve çay üreticilerine Erdoğan'dan iyi haber! Ürünlerin alım fiyatına zam geldi

Son Dakika: Rençperlere ve çay üreticilerine Erdoğan’dan iyi haber! Ürünlerin alım fiyatına zam geldi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir