Son Dakika: Çad Cumhurbaşkanı, cephede hayatını kaybetti-haberi

Orta Afrika ülkesi Çad‘da cumhurbaşkanlığı seçimini var Cumhurbaşkanı İdris Debi Itno kazanmış, 6. sefer aday var olan var Cumhurbaşkanı Itno, yüzde 79,32’lik oy oranıyla Bir gün evvel seçimin galibi olmuştu. Çad Cumhurbaşkanı İdris Debi cephede hattında yaşanan çatışmada yaralanarak hayatını kaybetti.

ORDUYU kumanda EDİYORDU

Çad ulusal ordusunun ulusal radyo aracılığıyla duyurduğu ölümde, Cumhurbaşkanı İdris Debİ kuzeydeki isyancılara karşı orduyu kumanda ederken çıkan çatışmada hayatını kaybetti. Debi’nin yengi konuşması yapması beklenirken, Çad askerlerini ziyaret ederek ön saflarda yer almayı seçenek ettiği aktarıldı.

“SON NEFESİNİ SAVAŞ kapsaminda VERDİ”

Ordu Sözcüsü General Azem Bermandoa Agouna, 68 yaşında olan Debi’nin ‘egemen halkını savunurken nihayet soluğunu harp alanında verdiğini’ söyledi.

OYLARIN BÜYÜK BİR KISMINI ALDI

7 milyon 300 bine yakın seçmenin bulunduğu Çad’da, 11 Nisan’da yapılan seçimlere katılım oranı ise yüzde 64,81 oldu. Ülkeyi 30 seneden uzunca müddettir yöneten Itno, olabilitesi çok dört milyon 723 bin 240 oyun üç milyon 663 bin 431’ini alırken, en yakın rakibi Albert, 476 bin 464 oy, Lydie ise 145 bin 867 oy almıştı.

1990’DAN BU YANA ÜLKEYİ YÖNETİYORDU

Çad Cumhurbaşkanı İdris Debi Itno, partisi ulusal Kurtuluş Hareketi ile iktidara geldiği 1990’dan bu yana ülkeyi yönetiyordu, var Cumhurbaşkanı Idris Debi Itno’nun, rakiplerine gözdağı saglamak amaciyla şiddete müracaat ettiği ileri sürülürken, başka adaylar Ngarledjy Koji-Yorongar Le Moiban ve Bongoro Bebzoune Theophile de boykot çağrısı yaparak adaylıktan çekildiklerini açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir