Son Dakika! Biden, Afganistan’la ilgili eleştirilere yanıt verdi: Afgan liderler ülkeden kaçtı, ordu savaşmayı denemedi bile-haberi

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Afganistan‘da Taliban‘ın denetimi eline almasıyla alakalı kameraların karşısına geçti. Amerika’nın bölgedeki askerleri çekmesinin derhal peşinden ne diyeceği iyice heyecan edilen Biden, var vaziyetle alakalı suçu Afgan hükümeti ve ordusuna attı. Biden, Afgan hükümetinin Taliban’a karşı savaşmayı seçmediğini belirterek, Afgan hükümetinin savaşmadığı yerde kendilerinin olmayacağını dile getirdi.

“TAHLİYELERİ ÖNCEDEN BAŞLATMAMIZI İSTEMEDİLER”

Afgan hükümetinin tahliyeler amaciyla acele haber vermediğini aktaran Biden, “İşin aslı olaylar beklediğimizden de hızlı gelişti. Afgan ordusu çöktü. Afgan liderleri kaçtı, silahlı güç savaşmayı denemedi bile. Eşref Gani ordusunun savaşacağına inanıyordu ama yanıldı. Afganistan’da gördüğümüz sahneler insanın içini acıtıyor. Diplomasi ile şiddetin önüne geçmeye çalışacağız. 6 bin askerin ülkeye gönderilmesine onay verdim. Afgan hükümeti dahada evvel tahliyeleri başlatmamızı istemedi” dedi.

“İHTİYAÇLARI OLABİLECEK HER ŞEYİ VERDİK”

Afganistan Cumhurbaşkanı Gani’ye Taliban’la anlaşmaları istikametinde görüş verdiklerini belirten Biden, izahlarının devamında şu ifadeleri kullandı:

Askeri misyonun hedefi kendisinin insanımızı ülkeden çıkarmak. Afganistan’da misyonumuz 20 senede Bir hayli yanlış adım attı. ABD’nin en uzunca savaşına nihayet veriyoruz. 300 bin kişilik tek silahlı güç kurduk. iri tek güç oluşturduk. İhtiyaçları olabilecek her şeyi verdik. Maaşlarını dahi biz karşıladık. Taliban’ın sema kuvveti yok ama biz hükümete bu gücü de verdik. Ama şunu veremedik. Savaşacak cesareti veremedik.

“TALİBAN’LA ANLAŞMALARI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİM”

Hiçbir şekilde tek sene dahada 5 sene dahada AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ordusunun orada kalmasının tek ayrım yaratması mevzubahis değil. bendeniz bunun için inanıyorum. Afganistan’ın kendisinin askerleri savaşmayı istemedikten ardindan savaşın demek doğru değil. Şimdi stratejik motivasyonumuz rakibimiz Çin ve Rusya bizim milyonlarca dolar harcamamızı isteyecekti. Bu onların işine gelecekti. Gani ile Temmuz’da konuştuğumuz dürüst tek müzakere yaptık. Konuştuğumuz bütün konularda sınıfta kaldılar. Taliban’la anlaşma yapmaları söyledim.

ABD'den Afganistan'da kurulacagi bildirilen tertemiz hükümet amaciyla iki şart: İnsan haklarına saygı ve teröristlerle mesafe

ABD’den Afganistan’da kurulacagi bildirilen tertemiz hükümet amaciyla iki şart: İnsan haklarına saygı ve teröristlerle mesafe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir