Son Dakika! Bakanı Akar’dan sınırların güvenliğiyle ilgili açıklama: Tedbirleri gözden geçirdik, İran sınırında ilave önlemler aldık-haberi

Milli müdafaa Bakanı Hulusi Akar, nihayet vakitlerde sınır güvenliği ihlallerine baz alinarak görüntülerle alakalı mühim açıklamalarda bulundu. Afganistan’daki gelişmelerin derhal peşinden kanun dışı yollarla yurda girmeye çalışan Afgan sayısında artış yaşandığı, bununla alakalı sınır hattında Bir hayli görüntünün yer aldığına baz alinarak iddialarla alakalı suallen suale Akar, “Sınırlarımızla alakalı Yalnızca bu erken değil dahada evvelce de çoğunlukla gerçeği yansıtmayan Bir takım söylemler gündeme getirilmiştir. Tedbirleri gözden geçirdik, İran hududunda ek tedbirler aldık. Mehmetçik bu çalışmalarda yalnız değildir” sözleriyle karşılık verdi.

PAKİSTAN’IN MİSAFİRPERVERLİĞİNE TEŞEKKÜR ETTİ

Akar, Türkiye’nin İslamabad Büyükelçiliği’nde, Pakistan ziyaretine baz alinarak değerlendirmelerde bulundu, sualleri yanıtladı. Ziyareti kapsamında Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi ve Başbakan İmran Khan tarafından onay edildiğini, müdafaa Bakanı Pervez Khattak ve müdafaa Üretim Bakanı Zobaida Jalal ile tek araya geldiğini ve Orgeneral Qamar Javed Bajwa ile görüştüğünü belirten Akar, “dost ve kardeş” Pakistan’da gösterilen yoğun alaka ve misafirperverliğe teşekkür ederek sözlerine başladı.

İşte bakanimiz Akar’ın konuşmasından satır başları:

“Pakistan’da müzakereler çok müspet geçti. Ele aldığımız konularda karşılıklı olarak mutabık kaldığımızı, Pakistanlı kardeşlerimizin destekleyici tavır içinde olduklarını gördük. hemide müdafaa endüstri hemide askeri eğitim, iş birliği konularında tek sonraki günlerde çalışmalarımızı dahada da geliştirme istikametinde mutabık kaldık. İş birliğinin sürdürülmesi ile alakalı da anlayış birliği içinde olduğumuzu hatri sayilir büyüklükte tek memnuniyetle müşahede ettik.

“İSTANBUL’DA sektör GÜNÜ TÖREN GERÇEKLETİRİLECEK”

Pakistan MİLGEM Projesi’nin evvel gemisi BABÜR’ü sektör bugünü İstanbul’da düzen edecek törenle denize indireceğiz.Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Pakistan Cumhurbaşkanı Alvi’ye gönderdiği resmi çağrı mektubunu da müzakereler esnasında kendisine sunma fırsatı bulduk.

AFGANİSTAN HAVALİMANI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA: BU mevzu ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE ŞEKİLLENECEK

Afganistan’daki havalimanın işletilmesiyle alakalı tek sonraki günlerde bu mevzu şekillenecek. Bizim rastgele tek şekilde Mehmetçiği tehlikeye atmak benzeri vaziyetimiz mevzubahis olamaz. sınır güvenliğine bakıldığında, Mehmetçik sınırlara hakimdir. bu konuyla alakali yapılması gerekenleri yaptı, ek tedbirlerle yapmaya ayni ritimde devam ediyor. Mehmetçik bu çalışmalarında yalnız değildir.

“HUDUT GÜVENLİĞİ tek BİR HAT DEĞİL”

Hudut güvenliği tek bir hat olarak değerlendirilmemeli. Tedbirler sınır hattından başlıyor, arkasındaki bölgeleri, denetim noktaları ve kent merkezlerini de kapsıyor. Yerinde ve vaktinde her biçimde önlem alındı, alınmaya ayni ritimde devam ediliyor. nihayet gelişmelerden ardindan İran hududunda mümkün tek hareketliliğe karşı tedbirlerimizi tek sefer dahada gözden geçirdik, ek tedbirler aldık.

“BAZI GÖRÜNTÜLERİN İRAN SINIRI İLE ALAKASI YOK”

Çalışmalarımız yoğun şekilde ayni ritimde devam etmektedir. İlgili arkadaşlarımız hatri sayilir büyüklükte tek fedakarlık ve kahramanlıkla bütün hudutlarımızın olduğu benzeri İran hududunun da savunması ile alakalı elinden gelen her biçimde çabası gösterdi, gösteriyor. Ne yazık ki bu mevzu hakkinda gerçekleri yansıtmayan, İran sınırı ile alakası olmayan veyahut alakasız Bir takım görüntüler paylaşılarak kamuoyunda değişik tek algı oluşturulmak isteniyor.

“MEHMETÇİĞİMİZ YAPILMASI koşul olan NE VARSA YAPTI”

Oradaki birliklerimiz, Mehmetçik sınırlara hakimdir, bu konuyla alakali yapılması koşul olan ne varsa yaptı, ek tedbirlerle yapmaya ayni ritimde devam ediyor. Mehmetçik bu çalışmalarında yalnız da değildir. Ayrı olarak sınır güvenliğinin tek bir hat olarak değerlendirilmemesi gerekiyor. Alınan tedbirler sınır hattından başlıyor, arkasındaki bölgeleri, oluşturulan denetim noktaları ile kent merkezlerini de kapsıyor. Bu kapsamda başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere alakalı başka bütün bakanlık, kuruluş ve kuruluşlarla yakın iş birliği içinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir