Son Dakika: Bakan Soylu’dan “bomba ile yangın çıkarıldı” iddiasına yanıt: Tamamen provokasyon-haberi

İçişleri Bakanı Süleyman asil ile tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Marmaris’teki Öğretmen Evi’nde Türkiye’nin cennet bölgelerinde süre gelen orman yangınlarıyla alakalı medya mensuplarına bilgilendirmede bulundu.

“TOMA’LAR BAŞINDAN BERİ SU SIKIYOR”

Konuşmasında, yasamsal medyadaki “TOMA’lar yangın bölgesine gitmiyor” iddialarına cevap veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Türkiye’de ne civarindan belediye varsa, Adıyamanı’ndan en minik şehrine civarindan yardımlarını bölgeye gönderiyorlar. Bir takım milletvekillerinin kalkıp “polisin TOMA’sı yurttaşa su sıkıyor, yangına sıkmıyor” diyor, yangın başından bu yana TOMA’lar yangın kisminda ve su sıkmaya ayni ritimde devam ediyor” dedi.

“SAHADA GÖREVİNİ SÜRDÜRENLERİN MORALİNİ BOZMAYALIM”

Sahada görev yapanların moralinin bozulmaması gerektiğini belirten bakanimiz Soylu, “Yangınları söndürelim, işi sonlandıralım ondan ardindan ne hesabımız varsa görelim. Ama bırakın sahada görevi sürdürenlerin morallerini bozmayalım” diye konuştu.

“BOMBA İLE hatri sayilir büyüklükte yangin ÇIKARILDIĞI İDDİALARI YALAN”

Soylu, yasamsal medyadaki “Bomba ile yangın çıkarıldı” iddialarına da cevap vererek, “Bomba ile yangın çıkarıldığı iddiaları var. bendeniz İçişleri Bakanıyım, bunu yasamsal medyadan görüyorum. ardindan arkadaşlarıma soruyorum, “Allah Allah bunun benzeri tek şey mi var” diye. Valimize, güvenlik müdürümüze soruyorum. ama tamamı provokasyon ve yalan” sözlerini kullandı.

“53 HELİKOPTERİMİZ VAR”

Hava araçları ile alakalı yeteri civarindan veyahut yeteri civarindan değil şeklinde tartışmaların olduğuna değinen Pakdemirli Portekiz, Yunanistan ve İtalya’daki sema araçlarının sayısını verdikten ardindan Türkiye’nin helikopter sayısının 53 dolayında olduğunu dile getirdi.

“152 hatri sayilir büyüklükte yangin SÖNDÜRÜLDÜ”

Yangına karşı çok ağırbaşlı tek harp verildiğini kaydeden Pakdemirli, “(28 Temmuz-3 Ağustos) 38 şehirde bu tarihler arasında 163 yangın çıktı. 152 tanesi söndürüldü. 5 ilimizde 18 ilçe, 78 köy ve iki bin 219 çiftçimiz yangınlardan etkilenmiş durumda. Çalışmalar tamamlanır tamamlanmaz üreticilerimizin mağduriyeti giderilecek. Yangına karşı çok ağırbaşlı tek harp veriliyor. Bu savaşta maneviyat ve motivasyonu maksimum seviyede tutmamız gerek” diye konuştu.

“SABIR GÖSTEREN VATANDAŞIMIZA TEŞEKKÜR EDERİZ”

Yurt dışından Türkiye’ye gelen tekliflere değinen bakanimiz Pakdemirli gelen sema araçları ile birlikte Türkiye’nin sema aracı sayısının 70’in üstüne çıktığını dile getirirken sema yangınlarının normal olup olmadığına ait değerlendirmelerde bulundu.

Pakdemirli’den ardindan laf alan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yangınlarla alakalı tespitlerde bulunurken havanın sıcak olması, nemin az olması ve rüzgarın olmasının dezavantaj olduğunu belirterek “Hem sabır gösteren, bu çalışmalara katılan bütün Muğlalı hemşerilerimize buradan şükranlarımızı dile getirmek isteriz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.