Son Dakika: Bakan Koca kötü haberi verdi! İstanbul’da 5 vatandaşımızda Hindistan varyantı görüldü-haberi

Türkiye genelinde tam kapanma dönemine geçilmesinin döneminden evvel bilim heyeti toplantısının derhal peşinden kameraların karşısına geçen sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları;

Tüm hayat ile birlikte salgın süresince ağır bedeller ödedik. tertemiz tek hayat düzenine kati ve hazırlıksız tek geçiş çagi yaşadık. İş yapma usullerinden sevdiklerimize temas etme halimize civarindan her alanda tertemiz tek düzene geçiş sancısı yaşadık. Sevdiklerimizi kaybettik. Sevdiklerimizi savunmak amaciyla onları görmemeyi göze aldık. Bu çok yıpratıcı asama umulandan uzunca sürdü. Ülkemizde olay sayılarının ve kayıpların artmasını durdurmak amaciyla tek sefer dahada kısıtlamaları sıkılaştırdık. Umarım ödediğimiz bu bedel bu salgından Tamamiyle kurtulmamıza yarar sağlar.

TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIK VURGUSU

Kısıtlamaların işe yaraması da Tamamiyle hayatımızdan çıkması da onlara ne civarindan uyacağımızla ilgili. eğer tek defada bu kısıtlardan ve hastalıktan arinmak istiyorsak hep birlikte önlem ve kısıtlamalara uymalıyız. Bunun ne civarindan güç tek istek olduğunun farkındayım. Aşı programı ile yasamsal bağışıklığı elde etmeden Daha önceki günlerimize dönmek basit olmayacak. Bu zamani kısaltmak amaciyla yapmamız koşul olan kısıtlama ve tedbirlere uymaktır.

“2 ayin ardindan AŞI BOLLUĞU YAŞANABİLİR”

Aşı tedariki tek sonraki iki ay amaciyla güçleşiyor ama sonrasında aşı bolluğu yaşanması bekleniyor. Aşı üreticisi sayısı her geçen vakit artmaktadır. Üretilen aşıların imalat kapasiteleri de artıyor. Bildiğiniz benzeri ülkemizde iki aşı kullanıma girdi. Üçüncü olarak ise Sputnik V aşısının aciliyetli kullanım onayı amaciyla nihayet aşamaya gelindi ve aşı tedariki amaciyla tek anlaşma da yapıldı. Türkiye, Sputnik V aşısından 6 ay içinde 50 milyon doz almak üzere anlaşmayı imzaladı. İlk sevkiyat mayıs ayı içinde gerçekleşecektir. Ayrı olarak bu aşının ülkemizde üretilmesi amaciyla de teknoloji transferi yapılacaktır.

İKİNCİ DOZ 6-8 HAFTA ardindan UYGULANACAK

Haziran ayı ile birlikte Biontech aşısının da teslim alınan miktarı 30 milyon dozu geçmiş olacak. bu erken yaptığımız bilim heyeti toplantısında aşıyı geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin hocamızın da görüşünü alarak Biontech aşısının iki dozunun uygulanması arasındaki zamanin 6-8 hafta olarak uygulanmasına karar verilmiştir.

Sinovac amaciyla ise ara ara sevkiyatta yavaşlamalar yaşansa da yükselen kapasite ile birlikte elimize ulaşan doz miktarı da artacak. Ayrı olarak başka aşı üreticileri ile de anlaşma tabanı ve acele teslimat konularında müzakereler ayni ritimde devam etmektedir.

YERLİ AŞI ÇALIŞMALARI

Yerli gücümüz türk mali aşılarımız alana çıkmaya hazırlanıyor. türk mali inaktif aşımız Faz II denemelerini tamamladı. Sonuçların değerlendirilmesini izleyen tek sonraki ani çok vakit içinde Faz III denemelerinin hazırlıkları başlayacaktır. Bu yaygın kullanım öncesi nihayet aşamadır. İkinci inaktif aşımız ise Ankara Şehir Hastanesi muayenehane Araştırma Merkezinde Faz I aşamasına başlamış ve evvel gönüllülerinin aşılanmasını tamamlamıştır. Faz I çalışması süre gelen tek başka aşı adayımız var olan virüs benzeyen parçacık aşısı ise evvel gönüllülerinin tamamını aşılamış durumdadır. Mayıs ayı nihayetinde Faz II çalışmasına geçilmesi hedeflenmektedir. Intranazal uygulanacak aşı adayımız amaciyla ise Faz I çalışması amaciyla araştırma ürünü üretilmiştir. İhtiyaç duyulan testler tamamlandıktan ardindan Faz I çalışmasına başlanacak. Adenövirüs temelli Vektör aşı adayımız ise üretilmiş ve Faz I aşamasına ulaşmıştır.

KORONAVİRÜS MUTASYONLARI

Aşı çalışmalarının etkinliğini de salgının seyrini de yakından ilgilendiren tek mevzu dahada var: Mutasyonlar. Mutasyonlar RNA virüsleri amaciyla beklenen tek durumdu. Virüsle mücadeleyi güç vaziyete getiren de budur. bu erken hayat genelinde karşılaşılan yüzlerce mutasyon/varyant türü bulunmaktadır. Bunlardan bazıları baskın vaziyete gelerek hızla dağılırken bazıları sınırlı yayılım göstermektedir.

İSTANBUL’DA HİNDİSTAN VARYANTI

Virüsün kendisini değiştirerek tertemiz formlara girmesi ömrünü uzatsa da bunun tek sonu var. Bu mutasyonlar virüsün de hasta kisi etme kabiliyetini sınırlayacak. Şu vakit ülkemizde en çok görülen mutasyon türü İngiltere varyantıdır. Bunun yanında Brezilya ve cenup Afrika varyantları da görülmüştü. nihayet olarak İstanbul’da 5 vatandaşımızda Hindistan varyantı da gözlendi. Ülkemizde bu varyant evvel kez görüldü ve vakalar izolasyon altında takip edilmektedir.

TEDBİR UYARISI

İçinde bulunduğumuz dönemin salgının denetim altına alınması ve yaygın aşılanmadan evvelki nihayet kısıtlama olmasını temenni ediyorum. Bu temennimin gerçekleşmesi amaciyla bu çagi iyi değerlendirmeli ve sorumlu davranarak kısıtlama ve tedbirlere ahenk gösteren devinim etmeliyiz. Sözün gücünün azaldığının farkındayım ama sizin gücünüzden hiç endişem yok. Çok direndiniz, çok ugras ettiniz ve yoruldunuz. Sizlerden ricam tek seferberlik vaziyeti ile mücadele vermeye katılmanızdır. Bu mücadelenin galibi bizler olacağız. Ramazan Bayramını huzurla karşılamak amaciyla birlikte ugras edelim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir