Son Dakika: Bakan Karaismailoğlu, Kanal İstanbul için tarih verdi: Haziran sonunda temelini atacağız-haberi

Uzun müddettir muhalefet ile iktidar arasında münakaşa konusu var olan Kanal İstanbul‘la alakalı tertemiz gelişmeler yaşanmaya ayni ritimde devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Benim çılgın projem” dediği Kanal İstanbul amaciyla mühim adımlar atılmaya başlandı. Dev proje amaciyla tarih veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Haziran ayının sonuna doğru temeli atılacak.” dedi.

DEPREM İDDİASINA cevap VERDİ

“Depremi tetikler” iddialarıyla alakalı konuşan bakanimiz Karaismailoğlu, “Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda bunun benzeri tek riskin bulunmadığı belirlendi” ifadelerini kullandı.

YABANCI YATIRIMCILARAN YOĞUN İLGİ

Bakan Karaismailoğlu, Kanal istanbul’a yabancı yatırımcılardan da yoğun tek alaka olduğunu ifade etti.

Karaismailoğlu, geçtiğimiz hafta yaptığı izahta Hollanda, Belçika, Çin ve Rusya’nın Kanal İstanbul’la ilgilendiğini ama projeyi türk mali firma ve müteahhitlerle yapacaklarını belirterek, “Finansmanla alakalı rastgele tek mesele bulunmuyor” demişti.

“AVRASYA TÜNELİ BİR MÜHENDİSLİK HARİKASI”

Avrasya Tüneli ile alakalı da konuşan Karaismailoğlu, “Sırf İstanbul amaciyla değil dünyanın en mühim projelerinden tek tanesi. İki kıtayı iki çift katlı tünelle birleştirdiğimiz çok mühim çok hatri sayilir büyüklükte tek proje. Sanki tek mühendislik harikası aslında. Çok ileri mühendislik teknolojileri kullanılmış çok teknoloji istek eden tek iş. bunun benzeri gurur veren tek projeyi ülkemize kazandırdığımız amaciyla biz de çok mutluyuz. İstanbul trafiğine de mühim ölçüde yarar sağlayan tek proje. Aslında 1,5 asırlık tek düş bu. Sultan Abdülmecid bunu evvel düşünce olarak söylemiştir. Sayın Cumhurbaşkanımıza kismet oldu bu tünelin imalatını yapıp vatandaşımıza ülkemize kazandırmak.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir