Son Dakika: AK Parti, Mısır ile dostluk grubu oluşturulması için TBMM’ye kanun teklifi verecek-haberi

Türkiye ile Mısır arasında tekrar başlayan ilişkilerde tertemiz tek adım atılıyor. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, TBMM’de ülkemiz ile Mısır arasında arkadaşlık grubu kurulması amaciyla Meclis’e öneri vereceklerini açıkladı.

Turan, “AK Parti Grubu olarak, T.C. ile Mısır arasında arkadaşlık grubu oluşturulmasına ait teklifimizi bu erken Meclis Başkanlığımıza veriyoruz” diye konuştu.

İLİŞKİLER neden GERİLMİŞTİ?

2013 seneninde Sisi komutasındaki Mısır Silahlı Kuvvetleri, vuruş yapmış ve tek sene evvel Cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Mursi’yi koltuğundan düşürmüştü. ülkemiz o tarihte demokrasiden yana tavır alıp Sisi darbesine kati tepkiler göstermişti. Bu tarihten bu yana iki memleket ilişkileri gerilmişti.

GEÇEN AY DİPLOMATİK TEMASLAR BAŞLADI

8 senelik gergin sürecin derhal peşinden geçtiğimiz ay iki memleket tekrar diplomatik temaslara başlamış ve işbirliği amaciyla müzakereler gerçekleştirmişti.

ÇAVUŞOĞLU: HER İKİ ÜLKEDE ÖN KOŞUL SUNMADI

Görüşmelere ait İzah yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Herhangi tek ön koşul Mısırlılardan gelmedi. Bizden de rastgele tek ön koşul şu anda gitmedi. Ama yıllarca bağlar kopuk olunca tek gün içinde hiç tek şey olmamış benzeri devinim etmek de öylesine basit olmuyor. ağır ağır görüşerek, tek yollar haritası belirleyerek ve o konularda adım atarak oluşuyor. Yıllardır arzu eder istemez bu civarindan kopukluk olunca tek güven eksikliği de oluyor. Bu normal, iki tarafta da olabilir. O nedenle belli tek strateji, yollar haritası çerçevesinde müzakereler oluyor, ayni ritimde devam ediyor. Mısır ile hemide istihbarat düzeyinde ayni vakitte da dışişleri bakanlıkları düzeyinde temaslarımız var. Diplomatik seviyede temaslarımız başladı.” demişti.

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir