Son Dakika: ABD’nin Alaska eyaletinde 8.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi, tsunami alarmı verildi-haberi

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), Alaska açıklarında 8.2 büyüklüğünde tek zerzele olduğunu duyurdu. Yerin 10 kilometre altında gerçekleşen sarsıntının ortada üssü, en yakın yerleşim birimine 168 kilometre mesafede. Bölgenin, çok şiddetli depremin derhal peşinden 6.2 ve 5.6 büyüklüklerinde artçı depremlerle sarsıldığı bildirildi.

TSUNAMİ UYARISI YAPILDI

ABD Tsunami ikaz Sistemi Ayrı olarak tsunami ikazı yayınladı. Tsunami’nin yaşanması vaziyetinde dalgaların evvel olarak Sand Point şehrini vuracağı olasılık ediliyor.

SİREN SESLERİ SOKAKLARDA YANKILANDI

yasamsal medyada sokaklarda siren seslerinin yankılandığı argüman edilen görüntüler dolaşırken, alanda panik havası yaşanıyor.

AKTİF VOLKANLAR VAR

ABD, yeryüzünün en hatri sayilir büyüklükte su kütlesi Pasifik Okyanusu’nu boydan boyda kat eden Pasifik Ateş Çemberi fay hattının kıyısında yer alıyor. Dünyadaki depremlerin takriben yüzde 90’ının alana geldiği hat var olan Pasifik Ateş Çemberi, aynı zamanda yüzlerce etkin volkana ev sahipliği yapıyor.

SIK gösterisli DEPREMLER alana GELİYOR

Sık sık hatri sayilir büyüklükte depremlere oyun alani/sahne var olan Alaska’da, nihayet olarak geçtiğimiz Mayıs ayında 6.1 büyüklüğünde tek sarsıntı kaydedilmişti. Temmuz 2020’de ise Alaska açıklarında 7.8 büyüklüğünde tek zerzele kaydedilmiş ve tsunami ikazı verilmişti.

ABD'deki 8.2'lik depremden korkutan görüntü! Sokaklar siren sesleriyle inledi

ABD’deki 8.2’lik depremden korkutan görüntü! Sokaklar siren sesleriyle inledi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir