Son Dakika: ABD Merkez Bankası, politika faizini değiştirmedi-haberi

ABD ortada Bankası(Fed), piyasaların heyecanla beklediği nema aralığını açıkladı. FED oybirliği ile, nema aralığını %0,00-0,25 aralığında sabit bıraktı. Aylık 120 milyar dolarlık tahvil alım programının da devamına karar verdi.

Bankanın bu Yorucu dönemde AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ekonomisini destek vermek amaciyla bütün araçlarını kullanmaya kararlı olduğu yinelenen açıklamada, böylelikle maksimum istihdam ve ücret istikrarı hedeflerinin desteklendiği kaydedildi.

Açıklamada, aşılamadaki ilerleme ve kuvvetli politika desteğinin tesiriyle ahenk gösteren ücret etkinlik ve istihdam göstergelerinin güçlendiği belirtildi.

ENFLASYONDAKİ YÜKSELİŞ GEÇİCİ FAKTÖRLERDEN KAYNAKLI

Salgından en menfi etkilenen sektörlerin zayıf kalmaya ayni ritimde devam ettiği ama iyileşme gösterdiğine işaret edilen açıklamada, enflasyonun yükseldiği ama bu yükselmenin hatri sayilir büyüklükte ölçüde belli tek süre faktörlerden kaynaklandığı vurgulandı.

Açıklamada, genel finansal koşulların destekleyici olmaya ayni ritimde devam ettiği belirtilerek, “Ekonominin gidişatı, aşıların ilerlemesi de dahil olmak üzere salgının seyrine mühim ölçüde bağlı olacaktır. süre gelen milletçe sıhhati krizi ekonomi üzerinde baskı oluşturmaya ayni ritimde devam etmekte ve ahenk gösteren ücret görünüme baz alinarak riskler sürüyor.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) uzunca vadede maksimum istihdam ve yüzde iki enflasyon hedefini sağlamayı amaçladığının altı çizilen açıklamada, bu hedeflere ulaşılana civarindan kazanç politikasının destekleyici duruşunun sürdürülmesinin beklendiği yinelendi.

VARLIK ALIMINDA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLMEDİ

Açıklamada, federal fon oranı amaciyla amaç aralığın yüzde 0 ile 0,25 arasında tutulmasının kararlaştırıldığı kaydedildi.

Bankanın varlık alımında değişikliğe gitmediği de anlatilan açıklamada, hazine tahvilleri amaciyla ayda asgari 80 milyar dolar ve ipoteğe dayalı taşınır kıymet alımları amaciyla ayda asgari 40 milyar dolar olmak üzere varlık alımına maksimum istihdam ve ücret istikrarı hedeflerinde “önemli ölçüde ilerleme” kaydedilene civarindan ayni ritimde devam edileceği bildirildi.

Açıklamada, Komitenin ahenk gösteren kazanç politikası duruşunu değerlendirirken gelen verilerin ahenk gösteren ücret görünüm üzerindeki etkilerini izlemeye ayni ritimde devam edeceği ve hedeflere ulaşılmasını engelleyebilecek risklerin alana çıkması halinde, kazanç politikası duruşunu ahenk gösteren şekilde ayarlamaya hazır olacağı ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir