Son Dakika: ABD Başkanı Biden’ın skandal soykırım kararına Türkiye’den tepki yağıyor-haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı dünkü telefon görüşmesinde, 1915 olayları amaciyla “Soykırım” ifadesini kullanacağının niyetini belli eden ABD Başkanı Joe Biden, “Ermeni soykırımını” resmi olarak tanıyan tek bildiri yayınladı. Açıklamada, “Suçlamak amaciyla değil, tekrarlanmasın diye bu ifadeyi kullanıyoruz” ifadesini kullandı.

“KİMSEDEN DERS ALACAK DEĞİLİZ”

ABD Başkanı Biden’ın 1915 olaylarına ‘soykırım’ demesi üstüne evvel izahta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan geldi. Açıklamasında karara kati tek reaksiyon gösteren Çavuşoğlu, “Sözcükler tarihi değiştiremez. Tarihimiz ile alakalı kimseden ders alacak değiliz. Siyasi fırsatçılık barış ve adalete karşı en hatri sayilir büyüklükte ihanettir. tek desteği popülizm var olan bu izahı tümüyle reddediyoruz.” dedi.

Dışişleri Bakanlığı ise “ABD Başkanı’nın 24 Nisan tarihinde yaptığı 1915 olaylarına değin izahı onay etmiyor ve en şiddetli şekilde telin ediyoruz” sözleriyle reaksiyon verdi.

CHP’DEN AÇIKLAMA GECİKMEDİ

Konuyla alakalı olarak cumhuriyet milletçe partisi de AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Biden’a reaksiyon gösterdi. Parti Sözcüsü Faik Öztrak tarafından yapılan izahta şu ifadelere yer verildi:

“ABD Başkanı Joseph Biden’ın 1915’te yaşanan üzüntü olayları “soykırım” olarak nitelemesi hatri sayilir büyüklükte tek yanlış olarak tarihe geçmiştir. Bu İzah Türkiye-ABD ilişkilerine olduğu kadar, Ermenistan Halkı ile ülkemiz Halkı arasında tek uzlaşıya ulaşılmasına da menfi etki yapacak ve onarılması güç yaralar açacaktır.

1915 olayları Türklerin ve Ermenilerin hafızasında hatri sayilir büyüklükte travmaya neden var olan tek trajedi, tek felaket olarak iz bırakmıştır. Bu travmanın giderilmesi bu tür açıklamalarla mümkün değildir. özellikle başka ülkelerin hükümet yetkililerinin üstüne düşen, geçmişte yaşanan trajedi üzerinden tertemiz tek gerilime yollar açmak değil, müsterek acının yaralarının sarılmasına çalışmak olmalıydı. Bu İzah ile bu fırsat da kaçırılmıştır.

Güney Kafkasya’da Azerbaycan ile Ermenistan arasında otuz senedir süre gelen yukarıya Karabağ probleminin çözüm aşamasına yaklaşıldığı, Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarının kurtarıldığı ve alanda Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan halklarının barış, huzur, istikrar ve refah içinde geleceğe bakmaya hazırlandıkları tek sırada kullanılan sözde “soykırım” ifadesi, bütün bu süreçlerin zedelenmesine yollar açacaktır.

Son vakitlerde ülkemiz aleyhine yapılan izahlar ve ülkemiz aleyhine alınan kararlar, AK Parti iktidarının basiretsiz dış politikasının Türkiye’yi getirdiği noktayı göstermesi itibariyle ibret vericidir. Ülkemizi töhmet altında bırakan izahları esefle karşılıyoruz.”

“KARARI TARİHİ KOPUŞTUR, BU MU MÜTTEFİKLİK”

CHP Trabzon Mlletvekili Haluk Pekşen: ABD-Türkiye ilişkilerinde çuval geçirme telefisi imkansız tek yanlıştır. Biden’in kararı ise tarihi tek kopuş olmuştur. Bu mu müttefiklik?

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya mebus Engin Özkoç: “ABD Başkanı Biden’ın 1915’te yaşanan üzüntü olayları “soykırım” olarak nitelemesini onay etmiyor ve şiddetle kınıyoruz. Ülkemize karşı yapılmış var olan iftiraları savunanlar, hiç Kuşkusuz geçmişte olduğu benzeri ülkemiz Cumhuriyetinden koşul olan en kati yanıtı alacaktır!”

“TÜRK MİLLETİNE AĞIR SALDIRI NİTELİĞİ TAŞIYOR”

Twitter hesabından İzah yapan Meral Akşener ise şu ifadeleri kullandı:

“Dün akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan ile reis Biden arasında gerçekleşen ve Sayın Erdoğan’ın uzunca vakittir coskuyla istek ettiği telefon görüşmesi sonrasında; iki başkentte yapılan açıklamaların içeriğindeki farklılıkları ve aynı zamanda görüşülen konulardan bazılarının vatandaşlarımızdan esirgenmeye çalışıldığı gerçeğini ibretle gözlemledik.

İktidarca haftalardır beklenen telefon görüşmesinin, 23 Nisan’a rastlatılmasının, ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlaması ile alakasının bulunmadığı benzeri bu telefon görüşmesinde “sözde Ermeni soykırımı” temasının gündeme gelmemiş olması da tabiki mümkün değildir.

Nitekim Biden’ın bu erken yapmış olduğu açıklama, yukarıdaki gözlemlerimizi teyit ettiği benzeri tarihi gerçeklerden ırak olup, Türk milletinin onur ve itibarına baz alinarak ağır tek hücum niteliğini taşıyor.

“İLİŞKİLERE AĞIR BİR zarar VERECEĞİ ŞÜPHESİZDİR”

Dün yapmış olduğum çağrı ve ikaz niteliğindeki İzah tahtında; siyasi ve ahlaki mesuliyet gözetilmeden dile kazançlan sözde “soykırım” ifadesinin, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Biden tarafından kullanılmasının ülkelerimiz arasındaki ilişkilere ağır tek zarar vereceği şüphesizdir.

Bunun yanında, yapılan telefon görüşmesinde bu niyet işitildiğinde, ahizenin Biden’ın yüzüne kapatılamamış olması, NATO Zirvesi vesilesiyle müzakere beklentisinin hâlen de sürdürülmesi, iktidarın bu densiz ve dengesiz ilişkideki acizliğinin ifşasından başka tek şey değildir.

Bu itibarla, sözde “soykırım” lafını ağzına alanları, tarihi tekrar yazmaya çalışanları, bunun için koşul olan Cevabını veremeyenler ile mevsimlik ve konjonktürel siyasi çıkarları iki memleket halkı arasındaki arkadaşlık ilişkisine seçenek edenleri, bu vesileyle en şiddetli şekilde kınamayı tek görev addediyorum.”

BİDEN’IN SÖZLERİNE ulusalci devinim partisi LİDERİ DE uzunca BİR AÇIKLAMA YAPTI

Devlet Bahçeli Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Tarih hemide kaynağımız hemide dayanağımız ayni vakitte da davamızdır. Siyasi hedeflerle, Strateji açıklamalarla, hamasi sözlerle, temelsiz ve mesnetsiz söylentilerle sade tarihi gerçeklerin önyargılarla çarpıtılması insanlığın barış ve huzur arayışını vahim derecede boşluğa düşürecektir. tek başka mühim husus da şudur: Tarihimizi yargılama gayesiyle basiretsiz, belgesiz ve bilgisiz mahkeme kurmaya girişim edenlerin milletimizi maznun sandalyesine oturtma çabası mazisi tek asra ulaşan mülevves tek tezgâhtır. Bu tezgâhın maşa ve mucitlerinin hüviyeti bellidir. Türk milletinin haysiyetli geçmişinde ne soykırım mahcubiyeti ne de katliam zilleti vardır. Tarihimiz her konuda olduğu benzeri bu konuyla alakali da tertemizdir ve bu kapsamda hiç kimseye delil borcumuz da yoktur. 1915 olayları çevreninde kurulan iftira kampanyası asılsızdır, hayasızdır.

“1915 YILINDAKİ HAKLI TASARRUFUN SAYFASI KAPANMIŞTIR”

Bilhassa 1915 olaylarının içyüzüne heyecan saranlar, art planındaki sebeplere alaka duyanlar evvel iş olarak tozlu raflarda bekletilen arşiv kayıtlarını incelemekle, namuslu ve objektif araştırmalar yapan bilim insanlarının çalışmalarını okuyup değerlendirmekle mükelleftir. Tarih kararını vermiş, 1915 yılındaki haklı ve yasal hükümet tasarrufunun sayfası esasen kapanmıştır. Tehcire neden sebep duyulduğu, bunun hangi gereksinim ve ulusal güvenlik mülahazalarından doğduğu evvela Birinci hayat Savaşı’nın kanlı ve karanlık şartlarıyla yorumlanmalıdır.

“BUNUN HİÇBİR ÜLKEYE YARARI DOKUNMAYACAKTIR”

Tarihin siyasetçiler eliyle istismar ve inkâr vasıtasına dönüştürülmesi medeniyetler ve milletler arasındaki uçurumu derinleştirmekle kalmayacak, nesiller süresince ayni ritimde devam edecek tek kamplaşmanın da önünü açacaktır. Bunun ise hiç kimseye, hiçbir ülkeye yararı dokunmayacaktır. 1915 olayları sırtından hançer yiyen tek İmparatorluğun doğal refleksi, doğru tek kararı, dengeli tek adımıdır. Kaldı ki tehcir, o dönemki ulusal güvenliğin mecburi tek tercihidir. Burada soykırım izi sürenler Türk milletine hiç geçmeyecek düşmanlık besleyen çevrelerdir. 1910’lu senelerde Ermeni çetelerinin mezalimi; çocuk, kadın ve ihtiyar demeden saldırmaları, dahası Anadolu coğrafyasının her köşesinde şiddete başvurmaları demokratik tek dogruluk arayışı değil, hain ve hunhar tek terörizm operasyonudur.

“DEMOKRASİ POSTUNA BÜRÜNMÜŞ VANDALLARDIR”

Türk milleti bu operasyona boyun eğmemiştir. 1915 tehcir vakasıyla nihayet yurdumuzun asgari 100 senesi kurtarılmıştır. Bu stratejik kararlılıkta istemi bulunan kahraman nesli rahmetle ve hürmetle anmak her vatanseverin, her milletperverin ulusal görevidir. Onların aziz hatıralarını ihtiramla anımsamak içsel tek vecibedir. yüzlerce sene kardeşlik içinde yaşayan Türkler ile Ermeniler arasına kan hattı çekenler bu erken sözde soykırım ezberini en çok diline dolayan günahkârlardır. Tarihten husumet çıkaranlar, Türk milletini suçlamak amaciyla nöbete girenler demokrasi postuna bürünmüş vandallardır” ifadelerini kullandı.

“TARİHSEL GERÇEKLER YALANLARLA DEĞİŞTİRİLEMEZ”

Bir reaksiyon de AK Parti genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’tan geldi. Twitter hesabından kati tek İzah yapan Kurtulmuş, şu ifadeleri kullandı: “Tarihsel gerçekler, siyasi beklentiler uğruna yalanlarla değiştirilemez. Bizim şanlı tarihimizde Ermeni soykırımı yoktur ve Katiyen olmamıştır! Hiçbir somut veri ve bilgiye dayanmayan bu yalanı alana atanlar ve bunu kabullenenler tarihin surat karalarıdır.

“ERMENİ SOYKIRIMI SAFSATASINI Katiyen onay ETMİYORUZ”

Ermeni lobilerine yaranmak yerine Türkiye’ye bu iftirayı atanlara, Ermeni pkk terör örgütü ASALA’nın diplomatlarımıza karşı saldırılarına ABD’de Los Angeles Başkonsolosu Mehmet Baydar’ı 1973’de şehit ederek başladığını hatırlatırız. ülkemiz olarak Ermeni Soykırımı safsatasını Katiyen onay etmiyoruz! Tarihle yüzleşmek istemeyen, siyasi hesaplaşmalarla hakikate müdahale etmeye çalışanların kirli oyunlarını aziz milletimiz bozmaya ve gerçekleri her vakit olduğu benzeri vakit yüzüne çıkarmaya ayni ritimde devam edecektir.”

“AZİZ MİLLETİMİZE ATILMIŞ BÜYÜK BİR İFTİRADIR”

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Joe Biden’ın sözde “Ermeni Soykırımını” ifadesini kınadığını bildirdi.

Bakan Muş, yasamsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “ABD Başkanı’nın 1915 olaylarına ait ‘soykırım’ ifadesini kullanmasını kınıyoruz. Soykırım iddiası, aziz milletimize atılmış hatri sayilir büyüklükte tek iftiradır. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı’nın, tarihi gerçeklerle bağdaşmayan bu izahları Türkiye-ABD ilişkilerine zarar vermeye baz alinarak tek girişimdir” ifadelerine yer verdi.

“AÇIKLAMAYI ŞİDDETLE REDDEDİYORUZ, KINIYORUZ”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Joe Biden’ın sözlerine Twitter hesabı üzerinden cevap verdi. izahı tarihten ve hukuki dayanaklardan yoksun bulan Çelik, şunları kaydetti: “ABD Başkanı Biden’ın, 1915 seneninde Osmanlı Devleti’nde yaşanan olaylar ile alakalı tarihi ve hukuki dayanaklardan yoksun ve asılsız iddiaları esas alan izahını hiçbir suretle onay etmiyor ve şiddetle kınıyoruz.

Bize göre bu mesele tarihçilerin ve bilim insanlarının tartışması koşul olan tek konudur. Sayın Cumhurbaşkanımızın arşivlerin araştırmacılara açılması ve tarihçilerin vereceği karara uyalım çağrısı da ortadadır. Biden izahı tarihsel desteği olmayan tek açıklamadır. Bu açıklama, Türk-Amerikan ilişkilerini sabote etmeye çalışan çevrelere destek veren tek İzah olmuştur. Bu izahı şiddetle reddediyoruz, şiddetle kınıyoruz.”

FAHRETTİN ALTUN DA BU SÖZLERLE TEPKİSİNİ GÖSTERDİ

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “İletişim Başkanlığımızın düzenlediği”1915 Olayları beynelmilel Konferansı”nda sözde Ermeni soykırımının asılsız olduğunu ve nasıl politize edildiğini Bir hayli değişik ülkeden alanında şuurlu tarihçilerin ilmî kanıtlarıyla tek sefer dahada gördük.” ifadelerini kullandı.

“GERÇEKLERİ GÖRMEK İSTEYENLERE ARŞİVLERİMİZ AÇIKTIR”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Siyasi hesap uğruna tarihin çarpıtılmasının tek göstergesi var olan Biden’ın 1915 olaylarına ait değerlendirmesini reddediyoruz. Ermenilerce kurgulanan asılsız iddiaları esas alan ve Ermeni isyancılar tarafından katledilen Türklerin ızdırabını, acılarını göz ardı eden bu izahın milletimiz ve tarih karşısında hiçbir değeri yoktur. Gerçekleri görmek isteyenlere arşivlerimiz açıktır.”

“BU KARARLAR TARAFIMIZCA YOK HÜKMÜNDEDİR”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise şu izahı yaptı: “ABD yönetiminin 1915 olayları ile alakalı ifadelerini şiddetle kınıyorum. Bu hatri sayilir büyüklükte tek yanlıştır. ülkemiz Cumhuriyeti’ni töhmet altında bırakmaya baz alinarak bu ve benzeyen kararlar tarafımızca yok hükmündedir. “

“BU TUTUMUN TARİHLE BİR İLGİSİ BULUNMAMAKTA”

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal ise, “Yıllarca Türkiye-ABD ilişkilerinin niteliğini her 24 Nisan da çocukça tek tavırla tek kelimeye bağlayan ABD’nin bu tutumunun tarihle ve hakikatle tek alakası bulunmamaktadır. Biden yaptığı İzah ile bu garip kelime oyununda tertemiz tek çagi başlattı. Hakikat her vakit kazanır.” sözleriyle reaksiyon gösterdi.

İBRAHİM KALIN DA TEPKİSİNİ DİLE GETİRDİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Tek gündemi ülkemize düşmanlık var olan çevrelerin iftiralarını tekrar eden AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanının izahını şiddetle kınıyor ve reddediyoruz. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanına kendisinin tarihine ve bugününe bakmasını öneri ediyoruz.” ifadesinde bulundu.

ABDULLAH GÜL DE TEPKİ GÖSTERDİ

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den de cevap gecikmedi. Gül, “Türkiye-ABD ilişkilerinde ağırbaşlı sıkıntıların yaşandığı var konjonktürü fırsat bilip, surat sene evvel bu topraklarda yaşanan müsterek acılar üzerinden politika uygulamak ve tarihi gerçekleri çarpıtmak hükümet adamlığına yakışmaz. reis Biden’ın izahını esefle karşılıyorum.” dedi.

MHP’DEN DE AÇIKLAMA GELDİ

MHPGenel reis Yardımcısı Mevlüt Karakaya: AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Joe Biden 1915’deki olaylar amaciyla “Soykırım” ifadesini kullanmış. özünden emin var olan Türk Milleti amaciyla Biden’ın ne dediğinin tek ehemmiyeti yoktur. Seçildi diye alkış tutanlar düşünsün.

Son Dakika! AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Biden'dan tarihi skandal: 1915 olayları amaciyla 'soykırım' dedi

Son Dakika! AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Biden’dan tarihi skandal: 1915 olayları amaciyla “soykırım” dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir