Son Dakika! 2 milyondan fazla haneye 1100 lira tam kapanma yardımı yapılacak-haberi

Artan koronavirüs vakaları sonrasında 29 Nisan perşembe bugünü saat 19.00’da başlayan ve bütün Türkiye’de tatbik edilen tam kapanma süreci, 17 Mayıs saat 05.00’e civarindan ayni ritimde devam edecek.

2 MİLYONDAN çok HANEYE ULAŞILACAK

Bu süreçte ihtiyaci var olan ailelere ilaç benzeri istikbal yardımı ise Aile ve yasamsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık açıkladı. bakanimiz Yanık, “2 milyonu aşkın haneye, ev başı 1100 Lira ‘Tam Kapanma yasamsal Yardım Programı’ ödemesi gerçekleştireceğiz.” ifadelerini kullandı. Yanık, ihtiyar ve Özürlü aylığı ödemelerinin de Tam Kapanma yasamsal Yardım Programı ile birlikte yapılacağını bildirdi.

Söz konusu yardım programının yasamsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca (SYDV) salgın hasebiyle dönemsel ihtiyaci var olan olduğu değerlendirilen hanelere yönelik, başvuruya neden olmaksızın yapılacağını aktaran Yanık, şunları kaydetti:

“Bir evvelki yasamsal Destek Programımızın başvurularını e-Devlet üzerinden almıştık. dahada evvel e-Devlet üzerinden başvurmuş ve ihtiyaci var olan olduğu SYDV’lerimiz tarafından tespit edilmiş iki milyonu aşkın haneye, ev başı 1100 Lira meblağında ‘Tam Kapanma yasamsal Yardım Programı’ ödemesi gerçekleştireceğiz.”

E-DEVLET’TEN SORGULANABİLECEK

Aynı dönemde ödemeleri gerçekleştirilen 2022 sayılı kanun kapsamındaki ihtiyar ve Özürlü aylıklarının da Tam Kapanma yasamsal Yardım Programı ödemeleri ile birlikte yapılacağını bildiren Yanık, Tam Kapanma yasamsal Yardım Programı dogruluk sahipliği durumunun, e-Devlet üzerinden Aile ve yasamsal Hizmetler Bakanlığının “Sosyal Yardım Sorgula” başlıklı kismindan denetim edilebileceğini anımsattı.

183 MİLYON LİRA İLAVE KAYNAK AKTARILACAK

Öte istikametten Bakanlık tarafından destek ödemelerinin, dahada evvel e-Devlet başvurularında banka hesap bilgisi bulunan kişilerin banka hesaplarına, başvurularında banka hesap bilgisi bulunmayanların ise PTT kartlarına yapılacağı ifade edildi. hemide banka hesap bilgisi bulunmayan, ayni vakitte da PTT kart kullanmayan kişilerin ise destek ödemeleri, Ramazan Bayramı’na civarindan konutlarına teslim edilecek. Bakanlık, yasamsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca destek olunan başka hanelere desteğin devamı amaciyla Ayrı olarak 183 milyon Lira ek kaynak aktarımında bulunacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir