Skandalı yıllarca sakladılar! Tecavüzlerin patladığı kampta genç kızlara düzenli olarak hamilelik testi yapıyorlar-haberi

ABD’nin Teksas kentine bağlı Meksika hududundaki El Paso şehrinde ABD-Meksika hududunu tek başına geçen ve aileleriyle buluşmayı bekleyen iki binden çok çocuğa ev sahipliği yapan kaptan gelen cinsel istismar iddiaları kan dondurdu. Kampta çocuklara cinsel istismarda bulunulduğu ve yaşı belli tek süre dahada hatri sayilir büyüklükte toy kızlara baz alinarak tecavüz olayları hasebiyle devamlı gebelik testi yapıldığı gündem oldu.

BBC araştırmasında, çocuklara baz alinarak cinsel istismar iddiaları, Covid ve bit salgını, aç çocuklara sunulan pişirilmemiş yemekler, temiz kıyafet bulunmaması ve tek çocuğun saatlerce tıbbi müdahale beklemesi benzeri neticeler yer aldı. Kamp çalışanlarıyla bu koşullar ile alakalı konuşan BBC, çalisan tarafından sızdırılan resim ve videolara erişti.

“BAZEN TAVUKLAR KANLI OLUYOR”

Fort Bliss kampı, bazılarında 100 civarindan çocuğun kaldığı asgari 12 çadıra sahip. Çocuklar vakitlerinin çoğunluğunu çadırlarda geçiriyor, ama tenefüs amaciyla tek veyahut iki saatliğine veyahut başka yüzlerce çocukla birlikte aş kuyruğunda beklemek amaciyla dışarı çıkabiliyorlar. Kamp çalışanları BBC’ye yaptığı açıklamada, yiyeceklerin çoklukla yenilebilir seviyede olduğunu söylerken, 15 yaşında olan tek bebek çiğ et yediğini ifade etti:

“Bazen tavuklar kanlı, etler de hayli al oluyor. Aç kalamayacağımız amaciyla yemeye mecburi oluyoruz ama oradan hastalık da kaptım.”

Çok sayıda hasta kisi çocuğu yatırmak üzere başka çadırlar da kuruldu. ama çocuklar bu çadırlara, “Covid şehri” yakıştırmasını yapıyor. Kamp yönetiminin konuşmasına destur vermediği tek kamp çalışanı ismini vermeden, “Yüzlerce çocuğun Covid testi müspet çıktı” diye konuştu.

İDDİALARA YANIT VERMEDİLER

Kampın işletmesi amaciyla dışarıdan taşeron hizmet de alan sağlık ve İnsani Hizmetleri Bakanlığı (HHS), şeffaflığa önem verdiklerini dese de BBC’nin kampa erişme istegini reddetti.

HHS, BBC tarafından alana çıkarılan kamptaki ihmal iddialarına ait suallere da cevap vermedi. ama kamuoyuna yapılan izahta ise, “Temiz ve konforlu uyku alanları, yemekler, hela malzemeleri, çamaşır yıkama, eğitim ve eğlence faaliyetleri ve tıbbi hizmetlere erişim benzeri İhtiyaç duyulan bakım standartlarını sağladıklarını” belirtti.

DÜZENLİ HAMİLELİK TESTİ YAPILIYOR

Fort Bliss kampında personelin çocuklara cinsel istismarda bulunduğuna değin veriler de var. tek çalisan tarafından saklıca kaydedilen ve BBC ile paylaşılan tek kamp eğitim oturumunda, tek çalışan bu konuya ait kaygısını dile getirerek, “Zaten personeli reşit olmayan biriyle yersiz tek şekilde yakaladık” ifadelerini kullandı

Başka tek çalışan da BBC’ye AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ İç Güvenlik Bakanlığı’nın (DHS) personelle tek tecavüz vakası ile alakalı konuştuğunu söyledi. Çalışan, “DHS tek tecavüzün yaşandığını söyledi. Kızlara gebelik testi yapıyorlar” Diye konuştu ve şöyle ayni ritimde devam etti:

“Geçen gece tek kişinin bay bebek çadırında yakalandığını duydum. Bilirsiniz işte, tek şeyler yaparken…”

12 BİN ÇOCUĞUN vaziyeti BELİRSİZ

Personel, kendine zarar veren çok sayıda bebek vakası olduğunu ve kamptaki çocukların çoğunun ağırbaşlı tek biçimde çöküntüye girdiğini söylüyor.

BBC’ye konuşan 15 yaşında olan toy duygulanarak, “Oradan tek dahada Katiyen çıkamayacağımı ve ailemi tek dahada göremeyeceğimi düşündüm” diye konuştu. Genç, “Ara ara ve geceleri ağlardık. Çok perişan hissettiğim tek vakitte derhal hemen intihar etme noktasına gelmiştim” dedi.

Fort Bliss’teki personel, çocukların sahip olduğu koşullar ile alakalı konuşarak ve bunları ifşa ederek birtakım riskler aldı. Ülkenin dört tek yanında HHS aciliyetli durum tesislerinde var olan takriben 12 bin çocuğun vaziyeti ise hatri sayilir büyüklükte ölçüde bilinmiyor.

BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir