Skandal iddia! Bodrum plajlarına Maldivler’e benzetmek için kansere yol açan kuvars tozu dökmüşler-haberi

Bodrum’daki otellerde sezon hazırlığı hız kazandı. ama Güvercinlik ve Gölköy mahallelerindeki Bir takım turistik tesislerin önlerindeki plajlara, ‘beyaz kum’ görüntüsü saglamak amaciyla kuvars tozu döküldüğü öne sürüldü.

“TOZU YUTANLARIN AKCİĞER KANSERİNE YAKALANMA RİSKİ ARTIYOR”

Bodrum kent Konseyi yönetim heyeti Üyesi Mir Bahattin Demir, takriben 183 kilometrelik kıyı şeridi bulunan Bodrum Yarımadası’nın ‘beyaz kum’ merakı hasebiyle tehdit altında olduğunu söyledi. Demir, “Kimi işletmeler kuvars kumu döküyor. İşletmelerinin önünde gördüğümüz ak kum, kuvars tozundan elde ediliyor. Uzmanların yaptıkları araştırmalara göre kuvars tozları, slikozis hastalığına yollar açıyor ve kıyı habitatı üzerinde menfi tesire sahip. özellikle fok balıkları, bu ak alana çıkıp, güneşlenmek istiyor. Fokların, kuvars tozuyla beyazlaştırılmış kumda yaptıkları doğumlarda gördük ki prematüre doğum sayısı dahada fazla. özellikle kuvars tozunun çocuklarda işitme problemleri oluşturduğu, suyla birlikte bu tozu yutanların akciğer kanserine yakalanma riskinin arttığı alana çıktı. Dalgaların denize sürüklediği ak kum, sualtı habitatını menfi etkiledi. Deniz çayırları (Posidonia Oceanica) bizim oksijen kaynağımız. Bu kumların artmasıyla birlikte bitkileri de kaybetmeye başladık” dedi.

“MALDİVLER’E BENZETMEK İSTİYORLAR”

Maldivler’deki sahillere benzetmek amaciyla Bodrum’u kuvars tozu ile dolduranlara reaksiyon gösteren Demir, “Plajlara ak görsel saglamak istiyorlar. Bunu yapan işletmelere sesleniyoruz; lütfen bu riskli kimyasal yollardan elde edilen tozları dökmeyin. İnsan sağlığını tehdit ediyorsunuz, doğal hayatın döngüsünü bozuyorsunuz. Bizim Bodrumumuz Maldivler değil. kendisinin kumumuz ve güneşimiz Zati çok güzel. Vatandaşlarımız da sıhhatleri amaciyla kuvars tozundan elde edilen ak plajlara rağbet göstermesin” ifadelerini kullandı.

“AYAKLARINA KURŞUN SIKIYORLAR”

Muğla Çevre savunma Vakfı (MUÇEV) üyesi cenup Şirin de uygulamanın deniz canlılarını yok ettiğini bildirerek, “Deniz ekosistemine hatri sayilir büyüklükte zarar veriliyor. Maldivler’deki görüntünün benzerini kuvars tozu sağlıyor. Ayaklarına Mermi sıkıyorlar. Buraya gelen turist, mermer tozu ve kuvarsın sıhhate zarar verdiğini çok iyi biliyor. Bunları gördüklerinde, tatil amaciyla gelmeyeceklerdir. tek istikametten sürdürülebilir Hayatı yok ettikleri benzeri turizmi de baltalıyorlar. Bu tür uygulamaların durdurularak yöneticilerin de harekete geçip, görevini yapmasını bekliyoruz” sözlerine yer verdi.

OTELDE AÇIKLAMA: DÖKTÜĞÜMÜZ ak KUM SERTİFİKALIDIR

Plajına döktüğü ak kumun kuvars tozu olduğu öne sürülen Güvercinlik’teki otelin yetkilisi ise yaptığı yazılı izahta şöyle dedi:

“Mavi bayraklı plajımızda kullanılan ak kumu, sertifikalı-onaylı tek üreticiden saglamak ettik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeralti maden Tetkik ve Arama genel Müdürlüğü’ne (MTA) gönderilen numunemiz incelendi. İnsan sağlığına değin rastgele tek menfi durum teşkil etmediği tespit edildi. Güvercinlik Koyu bölgesi dahada döneminden evvel balık çiftlikleri atıklarıyla balçığa dönüşmüştü. Yaptığımız dip temizliği çalışmaları sonrasında burada tekrar bitki canlılığının başladığını gözlemledik.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir