Siyasi parti liderleri, Çerkes Sürgünü’nü andı-haberi

Çerkes sürgünün 158’inci sene dönümünde Bir hayli siyasi parti öncüsü yâd mesajları paylaştı.

Kuzey Kafkas halklarının sürgüne zorlanması ile başlayan asama içinde Bir hayli insan hayatını kaybetti, sürüldükleri topraklarda ise hastalık, açlık ve fakirlik benzeri problemlerle karşı karşıya kaldı. Tarihin en hatri sayilir büyüklükte kitlesel nüfus hareketlerinden biri var olan Çerkes Sürgünü esnasında 600 bin ile 900 bin arasında insanın hayatını kaybettiği olasılık ediliyor.

YENİKAPI MEYDANI’NDA ETKİNLİK

Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’nün 158’inci seneninde İstanbul Yenikapı Meydanı’nda organizasyon düzenlendi.

İstanbul Valiliği, saat 11.00’dan organizasyon bitene civarindan Bir takım yolların trafiğe kapatılacağını açıkladı. Namık Kemal Caddesi ve bu caddeye çıkan cadde ve sokakların, Namık Kemal Caddesi’ne bağlantıya ahenk gösteren noktalardan trafiğe kapatılacağı ifade edildi.

“GELECEK TASAVVURU YAPABİLMEK BİZİM ÇIKIŞ NOKTAMIZ”

Yenikapı’daki etkinlikte yapılan izahta ise şöyle denildi:

* “Biz tek vatan kaybettik. Dilimizi, kültürümüzü, yasamsal dokumuzu ve uluslaşma sürecimizi kaybettik. Yıllarca sürüldüğümüzü, soykırıma uğradığımızı söylemekten kaçındık adeta. 21 Mayıs’ları yâd ve yas günlerimiz olarak andık. kendisinin içimizde ağladık, kayıplarımıza ağıtlar yaktık.

* Artık 21 Mayıs’ları Yalnızca tek yas bugünü olmaktan çıkarma vakitinin geldiğine inanıyoruz. Artık Yalnızca geçmişimize ağlayarak var olamayacağımızın idrakindeyiz. Artık 21 Mayıs’ların üzerinden bakabilmek ve tek istikbal tasavvuru yapabilmek bizim çıkış noktamız olmalıdır.

* bu yüzden 21 Mayıs’ı artık saf tek yas ve yâd bugünü olarak görmüyoruz. 21 Mayıs ugras kararlılığının, güç birliğinin, dirilişin, direnişin, dogruluk aramanın ve ‘biz kırılmadık, buradayız ve tek vakit netlikle art döneceğiz’ diyeceğimiz tek vakit olmalıdır.”

KILIÇDAROĞLU ANITA ÇELENK BIRAKTI

Milletin Sesi mitinginin derhal peşinden cumhuriyet milletçe partisi genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çerkes Sürgünü’nün 158’inci sene dönümünde Çerkes Anıtı’na çelenk bırakarak sürgünde hayatını kaybeden Çerkesler amaciyla saygı duruşunda bulundu. cumhuriyet milletçe partisi liderine, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, cumhuriyet milletçe partisi Grup Başkanvekili Engin Özkoç ve kent örgütü eşlik etti.

SOSYAL MEDYADAN yâd iletileri PAYLAŞILDI

Siyasi partiler, siyasetçiler de Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’ne ait yâd mesajları paylaştı. O paylaşımlardan Bir takım şöyle:

Cumhurbaşkanı ve ak parti genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Ana vatanları Kafkasya’dan sürgün edilmelerinin sene dönümünde Çerkes kardeşlerimizin yaşadığı, asırlar geçse de unutulmayacak tarifsiz acıları hüzünle yâd ediyor, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet niyaz ediyorum.”

İYİ Parti genel Başkanı Meral Akşener: “Çerkes Sürgünü’nün sene dönümünde; Soykırıma maruz bırakılan kardeşlerimizi rahmetle anıyorum. ulu Allah bizlere tek dahada bunun benzeri acılar yaşatmasın.”

Saadet Partisi genel Başkanı esas Karamollaoğlu: “İnsanlık tarihine kara tek iz olarak geçen Çerkes Sürgünü’nün 158. yılında, öz vatanlarından çıkarılarak sürgün edilen kardeşlerimizin acısını paylaşıyor; soykırımda hayatını kaybedenleri rahmetle anıyorum.”

Demokrat Parti genel Başkanı Gültekin Uysal: “158 sene evvel anavatanlarında örgütlü tek mezalime uğrayan ve zalimane sürgüne yollanan, tarihin gördüğü en hatri sayilir büyüklükte acılara maruz kalmış Çerkeslerin bu ‘kara gün’lerinde acılarını paylaşıyor, sorumlularını tek sefer dahada telin ediyorum.”

DEVA Partisi genel Başkanı Ali Babacan: “158 sene evvel anavatanından sürgün edilen Çerkes halkına yaşatılan acıları unutmuyor, hayatını kaybedenleri rahmetle anıyorum.”

Gelecek Partisi genel Başkanı Ahmet Davutoğlu: “Bugün 21 Mayıs; tarihleri kahramanlık civarindan acılarla dolu Çerkes halkının, Rus Çarı’nın zulmü ile uğradıkları sürgününün ve vefat yolculuğunun sene dönümü. Kahramanlıkları Şeyh Şamil’de gövde bulan tarihin Bilinen en hatri sayilir büyüklükte sürgününde hayatını kaybeden Çerkesleri saygıyla anıyorum.”

Memleket Partisi genel Başkanı Muharrem İnce: “Çerkes Soykırımı hayat tarihinin gördüğü en hatri sayilir büyüklükte acılardan biridir. Çerkes kardeşlerimin acısını yüreğimde hissediyor, Çerkes Sürgünü’nün mağdurlarını saygı ve rahmetle anıyorum. ‘İçimde gitmek korkusu da yok artık Zati gidilmiş diyarlardan geldim.’”

HDP Eş genel reis Yardımcısı Tülay Hatimoğulları: “Çerkeslerin ‘sürgün ve soykırım’ diye adlandırdıkları bu trajedi unutulamaz.”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak: “Bu üzüntü Yalnızca Çerkeslerin, Abhazların, Kafkasyalıların değil, insanlığın acısı. Her 21 Mayıs’ta, Karadeniz dahada kara… Katledilen, sürgün yollarında hayatını kaybeden o iyi insanların anılarına saygıyla…”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel: “1,5 milyon Çerkesin anavatanlarından sürüldüğü tek hatri sayilir büyüklükte acının yıldönümünde, sürgün esnasında hayatını yitirenleri anıyor, vatanlarından koparılan Çerkeslerin bu erken Türkiye’de yaşayan torunlarının acılarını paylaşıyorum.”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: “Çerkes halkının yaşadığı acıyı derinden hissediyor, hayatını kaybedenleri rahmetle anıyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.