Şile’deki boğulmalar, şampiyon bir yüzücünün bile karşı koyamayacağı rip akıntısından kaynaklanıyor-haberi

Sıcaklığın 35 derecenin üstüne çıktığı Kurban Bayramı’nda da Karadeniz sahilleri riskli tek alana dönüştü. bütün uyarılara karşın denize giren yüzlerce kişi boğuldu veyahut vefat tehlikesi anlattı. Bazılarının cenazeleri dahi bulunamadı. Yüzme iyi bilen Bir hayli vatandaşın Karadeniz’de neden boğulduğu veyahut boğulma tehlikesi geçirdiği ise heyecan konusu oldu.

Karadeniz, şimal rüzgarları çıktığı vakit oldukça riskli tek vaziyete dönüşüyor. Rüzgarlar Sanki tek seri katili uyandırıyor ve çevredekiler “deniz dahil kismina çekiyor” bilgisini paylaşıyor. Aslında bu çekmenin nedeni rip akıntısı.

DÜNYA ŞAMPİYONU BİR YÜZÜCÜ BİLE KARŞI KOYAMAZ

İnsanı çeken bu akıntılar, deniz dip yapısının topuk-dalyan-topuk (kum tepeciği-yarık-kum tepeciği) şeklinde olduğu bölgelerde görülen ve sığ sudan derin suya devinim eden oldukça kuvvetli akıntılar. Rüzgârlı havalarda topuklarda (kum tepesi) kırılan dalgaların dalyan (çukurluk) bölgelerinden geriye doğru hareketi neticesi oluşan bu akıntılar, hayat şampiyonu tek yüzücünün dahi karşı koyamayacağı civarindan güçlüdür. Türkiye’de özellikle Karadeniz sahillerinde görülen bu akıntılar, rüzgârlı, fırtınalı ve dalgalı havalarda hiç olasılık edilmeyecek bölgelerde dahi oluşabilir. Dalga yüksekliği ve sıklığı arttıkça, akıntının gücü de artar.

SOSYAL mesuliyet PROJESİ BAŞLATILDI

Hürriyet’in haberine göre çeken akıntılar bütün yeryüzünde ağırbaşlı ilmi araştırmalara mevzu olurken, mevzu ülkemizde Bir hayli de bilinmiyordu. 2013’te İstanbul Valiliği’nin koordinasyonunda tek araya toplanan İstanbul AFAD, İstanbul İl zaptiye Komutanlığı ve İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaa ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nden bilim insanları çeken akıntılarla alakalı yurttaşları bilgilendirmek amaciyla tek yasamsal mesuliyet projesi başlattı. İstanbul’un kontrolsüz Bir hayli sahiline bilgilendirme panoları asıldı. Denize girmenin riskli olduğu ve mümkün tek akıntıya karşı nasıl ugras edilebileceği anlatıldı.

ŞİLE’DE dört KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Resmi kayıtlara göre her sene İstanbul’da 50 ile 60 arasında denizde boğulma olayı yaşanıyor. Bunlardan birçoğunun çeken akıntılar hasebiyle yaşandığı olasılık ediliyor. nihayet örneği bayram tatilinde Şile ve başka sahillerde yaşandı. Şile’de denize giren dört kişi boğularak hayatlarını kaybetti.

“TEHLİKE ANINDA KENDİNİZİ DALGALARA BIRAKIN”

Su altı ve su üstü arama kurtarma eğitmeni Volkan Dikmen RİP akıntılarıyla alakalı şu tavsiyede bulundu:

“Kurtulmak amaciyla kendimizi dalgalara bırakmamız gerekiyor. Dalgaların açığa civarindan atması lazım. dahada ardindan dalga yönünde, paralel olarak karaya doğru yüzülebilir. Dalgalar dibe doğru çekmez. Akıntıya zit yüzmemek gerekiyor.”

AFAD: DİKKATLİ OLUN, TEDBİRLİ DAVRANIN

AFAD’ın internet sitesinde bulunan bilgilere göre, çeken akıntıya kapılmamak amaciyla ise şunlar yapılmalı:

  • Dalgalı havalarda denize girmemeyi seçenek edin.
  • Denize girmek amaciyla cankurtaran ve sağlık ekibi bulunan kıyı ve plajları seçenek edin.
  • Çocuklarınız denizdeyken tek vakit dahi gözlerinizi onlardan ayırmayın.
  • Kendiniz ve çocuklarınız için, denizde su yüzeyinde kalmanızı sağlayacak can yeleği, can simidi benzeri can kurtarma malzemeleri bulundurun.
  • Tek başınıza denize girmeyin. Yanında kurtarma malzemeleri bulunan ve iyi yüzme iyi bilen birisini gözcü olarak sahilde bırakın.
  • Denize netlikle deniz kıyafetiyle girin.
  • Çeken akıntıya kapılmanız seklinde evvela sakin olun. Akıntı sizi dibe çekmez, sahilden açığa doğru sürükler.
  • Sahile doğru yüzmeye çalışarak kendinizi yormayın, akıntıyı yenemezsiniz. Akıntının sizi götürmesine tek vakit destur verin.
  • Akıntı zayıfladığında sahile değil, yanlara doğru yüzerek akıntıdan kurtulun.
  • Her vakit su üzerinde kalmaya çalışın ve elinizi kaldırarak yardım isteyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.