SGK’dan borcu olanlar için kritik uyarı: Yapılandırmada son başvuru tarihi 31 Ağustos-haberi

Sosyal Güvenlik müessesesi (SGK)Başkanı Yılmaz, düzen ettiği medya toplantısıyla, 7326 sayılı ‘Bazı Alacakların tekrar Yapılandırılması ile Bir takım Kanunlarda farklık Yapılmasına Kanunu’ ile alakalı bilgi verdi. reis Yılmaz, yapılandırma kapsamına girecek var olan alacakların sigorta primleri, işsizlik sigorta primleri, yönetimsel kazanç cezaları, yersiz ödenen istikbal ve aylıklardan alınan alacaklar ile Bağ-Kur sigortalılarının geçmiş asama durdurulan prim borçları olduğunu belirtti.

7236 sayılı Yapılandırma yasasi tek misal üzerinden açıklama eden reis Yılmaz, şunları kaydetti:

“2008 seneninde bin 200 Lira var olan tek kuruluş alacağı bu erken gecikme zammı ve gecikme Getiriyi uyguladığımız vakit dört bin 334,89 lira. Yapılandırma kapsamında gecikme zammı, gecikme faizini tamamını siliyoruz. Kalanını Yİ-ÜFE (Yurtiçi üretici ücretleri endeksi) ile güncellediğimiz vakit 922,56 Lira oluyor. Bu vaziyette toplaminda alacağımız aslında 5 bin 534,89 olmakta. Yİ-ÜFE ile güncellediğimiz bu meblağ iki bin 122,56 lira. İşverenlerimizin, sigortalılarımızın evvel taksitte ödedikleri bu 922’ninde yüzde 90’ınını siliyoruz. Peşin ödenmesi seklinde bin 292 Lira ödemiş oluyor. Baktığımız vakit 5 bin 534 Lira ödemesi koşul olan tek borçlumuz bu erken yapılandırmaya müracaat ettiğinde peşinde ödediği halde bin 292 Lira ödüyor.”

BÜYÜK AVANTAJLAR GETİRİYOR

Yapılandırma Yasanın hatri sayilir büyüklükte avantajlar da getirdiğini belirten reis Yılmaz, “Borçlarını peşin öderlerse borcu yoktur yazısı alabilecekler. Taksitle ödemenin seçenek edilmesi seklinde evvel taksitin süresinde ve net ödenmesi şartıyla tekrar borcu yoktur yazısı alabilecekler. Bu şekilde ihalelere katılabilecekler, dogruluk ediş ödemelerini alabilecekler ve kurumumuzun ödemiş olduğu teşvik ve desteklerden faydalanabilecekler” diye konuştu.

NASIL BAŞVURUDA BULUNULABİLİR?

İşverenler; e-Sigorta kanalıyla, şahsen veyahut posta yoluyla alakalı yasamsal güvenlik kent müdürlüğüne veyahut yasamsal güvenlik merkezine, 4/b (BAĞ-KUR) sigortalıları; e-Devlet üzerinden, şahsen veyahut posta yoluyla rastgele tek yasamsal güvenlik kent müdürlüğüne veyahut yasamsal güvenlik merkezine, primlerini kendileri ödeyenler ise e-devlet üzerinden, şahsen veyahut posta yoluyla dosyalarının olduğu yasamsal güvenlik kent müdürlüğüne veyahut yasamsal güvenlik merkezine başvurabilecekler. Başvuruların Takibi, İşverenler e-sigorta, 4/b kapsamındaki (BAĞ-KUR) sigortalılar ile GSS borçluları e-Devlet üzerinden, yapılandırılan borçlarını, taksit tutarlarını ve tediye vadelerini görebilecek.

YAPILANDIRMA HANGİ ŞARTLARDA BOZULACAK?

Başkan Yılmaz, evvel iki taksitin eksiksiz ve süresinde ödenmesi gerektiğini belirterek, “Bu bozulma amaciyla anne unsurlardan tek tanesi. tek başka bozulma nedeni de tek takvimin içinde 2’den çok taksitin yoksun veyahut hiç ödenmemesi seklinde yapılandırma bozulmaktadır” şeklinde konuştu.

İDARİ kazanç CEZALARI

Yapılandırmaya başvuranların yönetimsel kazanç cezalarının yüzde 50’si ile bugüne civarindan tatbik edilen faizler Tamamiyle silinecek. var olan anaparanın ise Yalnızca yüzde 50’si Yİ-ÜFE ile güncellenecek. Ayrı olarak tertemiz hesaplanacak meblağ peşin ödenirse tekrar hesaplanan Yİ-ÜFE’nin yüzde 90’ı, iki taksitte ödenirse de yüzde 50’si silinecek.

SON TARİH 31 AĞUSTOS

Yapılandırma başvuruları amaciyla nihayet tarihin 31 Ağustos olduğunu belirten reis İsmail Yılmaz, evvel taksit amaciyla nihayet tediye tarihinin tek Kasım olduğunu bildirdi.

Orman yangınlarından etkilenen vatandaşlara ait de açıklamalarda bulunan reis Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kurum olarak bu alanda zarar gören vatandaşlarımızın yasamsal Güvenlik kuruluş primlerini erteleyeceğiz. Ayrı olarak kronik rahatsızlıkları hasebiyle ilaçlarını alamayan vatandaşlarımız amaciyla biliyorsunuz pandemi döneminde de bu düzenlememiz vardı. tekrar bu kapsamda bu ilaçlarına erişemeyen vatandaşlarımızın da ilaçlarını sağlayacağız. eğer vatandaşlarımız ilaçlarını hanede unutup ilaca erişememiş ise ve eczanelerden ilaç alma süreleri dolmamış ise İl Müdürlüğümüze, yasamsal Güvenlik Merkezlerimize müracaat ederek bu durumlarını söylemeleri seklinde bu vatandaşlarımızın ilaç alması istikametinde İhtiyaç duyulan tedbirleri aldık ve düzenlemeleri yaptık.”

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.