Servet Yardımcı'dan Avrupa Süper Ligi tepkisi: İmkan ve ihtimali yoktu-haberi

UEFA yönetim heyeti Üyesi ve ülkemiz Futbol Federasyonu (TFF) 1. reis Vekili Servet Yardımcı, Anadolu ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, UEFA Kongresi amaciyla geçtiğimiz sektör bugünü İsviçre’ye gittiğini belirterek, “Avrupa Kulüpler Birliği cuma bugünü nihayet toplantısını yapacak ve UEFA’nın tertemiz formatıyla alakalı nihayet teyidini verecekti. ama cuma bugünü rastgele tek bilgi alamadık. sektör bugünü Montrö’ye vardığımızda kulüplerin deklarasyonlarıyla karşılaştık. Bizim amaciyla doğal hatri sayilir büyüklükte tek sürpriz oldu. Bu denemeler yıllardır yapılmakta. UEFA Katiyen bunun için müsaade etmedi. Bu kulüplerin bu civarindan güçlenerek bugünkü konumlarına ulaşması UEFA sayesinde olmuştur.” ifadelerini kullandı.

UEFA’nın Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi başarılı organizasyonlarının yanına şimdi de Konferans Ligi’ni eklediğini anımsadan Yardımcı, “Bunlar dünyanın en iyi futbol organizasyonları. Buradaki gelirin hatri sayilir büyüklükte bölümü Zati hatri sayilir büyüklükte kulüplere gidiyor. Finansal açıdan her biçimde kazançlarını elde edebiliyor. UEFA bu turnuvalardaki gelirin yüzde 80’ini bütün federasyonlara dağıtıyor. Bu turnuvalarda yer almayan kulüplerin federasyonlarına da dayanışma ruhu isimi altında kazanç ödüyor. UEFA Avrupa futbolunun menfaatlerini koruyor, geleceğini inşa ediyor. Bu kulüpler bu tavırlarıyla, tipik tek vuruş girişiminde bulundular. onay edilemezdi. vuruş teşebbüsünü UEFA Başkanı Alexander Ceferin’in kuvvetli ve katı duruşu liderliğinde, yönetim heyeti ve bütün UEFA heyeti engelledi. UEFA ve FIFA çok katı tek dayanışma örneği gösterdi, birlik, beraberlik mesajları verildi. Hiçbir şekilde bunun için müsaade edilmeyeceği söylendi. özellikle kongredeki bu duruş çok önemliydi. 55 federasyon deklarasyon açıkladı. özellikle FIFA Başkanı Infantino’nun konuşması da çok kıymetli oldu. Burada futbolun esas sahipleri var olan taraftarlar, futbolcular ve teknik direktörler de reaksiyon gösterdiler. İngiliz kulüpleri bunu anladılar. Avrupa futbolunun sahibi bu 12 kulübün başkanı olamaz. 12 takim başkanı o kulüplerin belli tek süre olarak başındadır, kalıcı var olan ise taraftar, kent ve semttir. Avrupa futbolunun patronu UEFA’dır. UEFA denetim eder, UEFA adaleti dağıtır. Kulüpler hatalarından çok acele döndüler, kulüplerin hakikat sahiplerinin taraftarlar olduğunu anladılar” dedi.

“Çok acele çözüldüler. Çözülmeyi bekliyorduk ama dahada da acele çözüldüler. eğer ısrar etmiş olsalardı, hatri sayilir büyüklükte zorluklar ve yaptırımlar olacaktı.” sözlerini kullanan Servet Yardımcı, “Düşünebiliyor musunuz? bütün federasyonlar, UEFA, siyasi otoriteler bu konsepte karşıyken kapalı dönem kendisinin liglerini oluşturma tasarınını yapıyorsun. Hakemi nereden bulacaksın? Hiçbir federasyon sana ortada hakem göndermeyecek, tek hakemin yetişmesi 10 senesi buluyor. Siyasi otoriteler statların sahibi, statları sana vermeyebilirler. Belki ani çok kulübün kendisinin stadı olabilmektedir o kadar. Muazzam zorluklar olacaktı. Avrupa Süper Ligi’nin gerçekleşmesinin imkan ve olasiligi yoktu. Dolayısıyla hatalarından acele döndüler. Kulüpler kısa vadede kendisinin finansal vaziyetini düşünerek, parayı seçti. ’Futbolu parayla alamazsınız’ reaksiyonları çoğalınca, özellikle taraftarlardan… Kısa vadede kazanç ama uzunca vadede futbolun ekosistemine hatri sayilir büyüklükte tek hasar verecekti. bunun benzeri sonuçlandığı amaciyla çok mutluyum. Bu krizden UEFA ve Avrupa futbolu hiç olmadığı civarindan güçlenerek, dayanışma içinde çıkmıştır.” şeklinde konuştu.

“Böyle tek teşebbüsün yakın vakitte tek dahada olacağını zannetmiyorum”

Yardımcı, Avrupa Süper Ligi’ni kurmaya çalışan kulüplerin tek dahada bunun benzeri tek teşebbüste bulunmayacağına inandığını aktararak, “Büyük tek düş kırıklığı ile sonuçlandı. Yalnızca iki vakit sürdü. Onlar da kendisinin aralarında uzunca vakittir görüşüyorlardı, anlaşma olsa dahi 48 saat ardindan evvel İngiliz kulüpleri, derhal peşinden İtalyan kulüpleri ligden çıktı. bunun benzeri tek teşebbüsün yakın vakitte tek dahada olacağını zannetmiyorum. 2024 sonrası formatı UEFA Kongresi’nde onaylandı. tertemiz format 2024 sonrası sistemde olacak. Kulüpler sanırım şöyle karar verdi, iki alternatifleri vardı ya kısa vadede kendisinin menfaatleri amaciyla kazanç mühim olacaktı veyahut bu işten vazgeçip dayanışma içinde, sistemin içinde kalarak bütün Avrupa’yı kucaklayan sistemde ayni ritimde devam edeceklerdi. Onlar 2. alternatifi seçtiler, sağduyulu davrandılar. Sistem içinde kalarak bundan sonraki turnuvalarda yer alacaklar. UEFA dünyanın en kıymetli konfederasyonu. Avrupa futbolu Zati başarılı, bu başarıyı, bu sistemi bozmanın hiçbir manası yoktu. Sağduyu hakim oldu ve hatalarından çok acele art döndüler” ifadelerini kullandı.

UEFA yönetim heyeti Üyesi Yardımcı, “Bu kulüplere rastgele tek yaptırım olacak mı?” sualine ise “Bugün video konferans yoluyla evvel yönetim heyeti toplantımız olacak. Bu konuları gündeme getireceğiz diye düşünüyorum. avro 2020 ve tertemiz uygulamaya konulacak 2024 formatıyla alakalı iki gündemimiz olacak. Yaptırım var mı yok mu? Onu şu vakit bilemiyorum.” Cevabını verdi.

“Kendimi tek futbol hizmetkarı olarak görüyorum”

UEFA yönetim heyeti üyeliğine 2. sefer seçilen Servet Yardımcı, evvel dört senelik görev süresinde yaptığı çalışmaların tekrar seçilmesinde mühim hissesi bulunduğunu belirtti.

UEFA’daki evvel dört yılının yoğun geçtiğini belirten Yardımcı, “İlk iki sene medya komitesi başkanlığını yürüttüm. Avrupa’daki bütün spor medyasını İstanbul’a defaatle çağırdım. O asama Beşiktaş ’ın Şampiyonlar Ligi’nde başarılı olduğu tek dönemdi, o nedenle Beşiktaş’ın maçlarına onları götürdüm. Beşiktaş stadındaki muhteşem heyecanı biliyorlardı, futbol coşkusunu, stattaki o ihtirası onlar da yaşadılar. Türkiye’nin futboldaki altyapı, üst yapı yatırımlarını, kaç stat yaptığımızı anlattım. İkinci sene ulusal Federasyonlar Komitesi Başkanlığı’na getirildim. Çok faal olmam o komitede oldu. O komite, 55 ülkenin federasyonlarının bütün sorunlarının, varsa siyasi baskıların, varsa futboldaki yatırımlarının, futbolun gelişimi, federasyonların her biçimde istek ve ihtiyaçlarının görüşüldüğü tek yer. O komitede başkanlık yaptım, Daha ayni ritimde devam ettiriyorum. Herhalde oradaki performansım tesirli oldu. O komitede ortada ve zayıf ölçekli federasyonların ihtiyaçlarına çok içten ve duyarlı davrandım. Futbolun gelişimi, o ülkelerin sıkıntılarının dahada anlaşılır vaziyete getirilmesi ile alakalı çalıştım. Komite azalarının çoğu da federasyon başkanlarıydı. Dolayısıyla orada iyi tek diyalog içinde görevimi sürdürdüm ve sürdürüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Servet Yardımcı, 55 federasyondan 47’sinin oyunu almanın önemine değinerek, “47 federasyonun teveccühü çok önemli. Yalnızca 8 federasyon bana oy vermedi. Almanya ve Polonya ile aynı reyi aldım. İngiltere 48, ülkemiz 47 oy aldı. Bu Yalnızca benim çalışmamla değil, burada Türk futbolunun ve Türkiye’nin gücü Sahiden çok önemli. Türkiye, UEFA’nın en emin limanlarından tek tanesi, Türkiye’nin gücünü iletişim yöntemleriyle insanlara aktarmada herhalde başarılı oldum. ülkemiz bu lokasyonun çok mühim tek gücü, komşu ve başka ülkeler bizden her vakit beklenti içerisindeler. Onların gerekirse sesi olabiliyoruz. Dolayısıyla ülkenin gücü, benim yoğun çalışmam, iletişimim iyi olması, TFF’nin UEFA’da çok mühim tek federasyon olması karşılığında bunun benzeri tek oy aldım. Çok şükür, çok mutluyum, çalışmalara ayni ritimde devam edeceğiz. Ülkemi en iyi şekilde tanıtmaya ve ülkeme her biçimde katkı sağlamaya ayni ritimde devam edeceğim. Kendimi de Zati tek futbol hizmetkarı olarak görüyorum. vatan dışında bizi temsil eden kulüplerimizin ve hakemlerimiz kim olursa her vakit onların yanındayım ve olmaya da ayni ritimde devam edeceğim. rastgele tek sıkıntı veyahut ihtiyacı olduğunda her vakit amaciyla hazırım. ülkemiz çok hatri sayilir büyüklükte ve mühim tek futbol ülkesi. ülkemiz benzeri kuvvetli tek ülkenin UEFA idareninde koltuğu her zaman, her asama olmalı. Türkiye’nin orada olması gayet normal karşılanmalı.???”?

“Türkiye’nin bu turnuvada çok ses getireceğine inanıyorum”

TFF 1. reis Vekili Yardımcı, A ulusal Futbol Takımı’nın 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda (EURO 2020) başarılı olacağına inandığını vurgulayarak, “Benim amaciyla çok ayrım olacak, çünkü evvel kez 12 şehirde oynanacak. Lojistik manada da baya Yorucu tek turnuva olacak. ülkemiz amaciyla bakarsak çok iyi tek takımımız var. ’Bizim Çocuklar’ diyoruz, şahane tek jenerasyonumuz var. özellikle açılış maçı, İtalya-Türkiye arasında oynanması da bizim açımızdan Sahiden prestij. hayat o mücadelesi izleyecek. Türkiye’nin bu turnuvada çok ses getireceğine inanıyorum. Karakter göstereceğine inanıyorum. dört gözle bekliyoruz. İki maçımız Azerbaycan’da şu vakit yüzde 50 seyirci kapasitesini teyit ettiler, yüzde 75’e civarindan çıkma vaziyetleri var. Biz hanemizde oynayacağız. Yüzde 75’e çıkarsa dahada iyi olur. Zira bütün stat bizim yanımızda olacak, seyirci Heyecanını ’Bizim Çocuklar’ hissedecek. Orada çok başarılı olacağımıza inanıyoruz. Neticede ev sahibi benzeri davranacağız.” ifadelerini kullandı.

Servet Yardımcı, Avrupa Şampiyonası’nın ev sahibi şehirlerinden Dublin, Bilbao ve Münih’in Daha seyirci kapasitelerini resmi olarak duyurmadığını hatırlatarak, “Bugün duyurmaları gerek, mahalli otoritelerden resmi teyitler alınmadı. başka 9 şehirde mesele yok, yüzde 25 minimum kapasite, yüzde 50’ye civarindan çıkıyor, Bir takım vaziyetlerde yüzde 75’e civarindan çıkacak. Stat kapasitesinin seyircilere açılması. Bu üç şehrin nihayet vaziyetini bugünkü toplantıda tartışarak karara bağlayacağız.” şeklinde konuştu.

“Final olur mu? doğal Cüneyt hocamızın göstereceği performansa bağlı”

Yardımcı, avro 2020’de görev alacak ortada hakem Cüneyt Çakır’a da güvendiklerini vurgulayarak, “Cüneyt hocamızı da buradan kutlama ediyorum. Final olur mu? doğal Cüneyt hocamızın göstereceği performansa bağlı. Ama bunun yanında şunu da söyleyeyim, avro 2020’de görev alacak bütün hakemler İstanbul’da kalacak. mücadelelere buradan gidip gelecekler. Talimatları burada bekleyecekler, bütün idmanlarını ve hazırlıklarını burada yapacaklar. Bu da UEFA amaciyla bizim ne civarindan emin tek liman olduğumuzu gösteriyor. VAR Merkezimizde çalışmalar yapacaklar. tertemiz havalimanımız, Türk sema Yolları’nın her yere direk uçuşunun oluşu da hatri sayilir büyüklükte avantaj. Hakemler burada kalacak ve mücadelelere buradan gidecekler. mücadeleler bittiği vakit tekrar İstanbul’a dönecekler ve tertemiz mücadele talimatını bekleyecekler. Bu da bizim amaciyla gurur verici. hemide Cüneyt Çakır ayni vakitte da bütün hakemlere başarılar diliyorum” dedi.

Yayım tarihi
Spor olarak sınıflandırılmış ile etiketlenmiş

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir