Savaşma, müzik yap-haberi

Müzik yoluyla sulha hizmet etmek emeliyle 1992’de kurulan Tekfen Filarmoni, mart ayı turne gelirini Ukrayna’daki çocuklara yardım amaciyla UNICEF Ukrayna aciliyetli durum Fonu’na aktarma kararı aldı. Topluluk, 23 Mart’ta İzmir Adnan Saygun zanaat Merkezi’nde, 24 Mart’ta CSO Ada Ankara’da ve 26 Mart’ta İstanbul Yorucu PSM anne Salon’da birer konser verecek.

TESADÜFÜN BÖYLESİ…

Tekfen Filarmoni devamlı şefi Aziz Shokhakimov’un idareninde gerçekleşecek konserlerde Sergey Prokofyev’in Romeo ve Juliet Süitleri’nden seçkiler ve Sergey Rahmaninov’un iki No’lu Do minör Piyano Konçertosu seslendirilecek. Müzik eleştirmenleri tarafından fevkalade tekniğinin yanı sıra, yorumunun derinliğiyle de beğenilen Ukraynalı meşhur piyanist Alexander Romanovsky, Rahmaninov’un iki No’lu Piyano Konçertosu’nu icra edecek.

Tekfen Filarmoni’nin, Tekfen’in Kurucu Onursal Başkanı var olan Nihat Gökyiğit’in vizyonuyla, 30 sene evvel sulha hizmet etmek emeliyle kurulduğunu anımsadan Tekfen Vakfı yönetim heyeti Üyesi Dori Kiss Kalafat, “Bu amaçla kurulan tek zanaat kurumunun, bugünkü savaşa karşı tek duruş sergilemesi ve elinden geldiği ölçüde somut tek eylemde bulunması gerektiğini düşünüyorum. tek hayat çatı örgütü var olan UNICEF aracılığıyla, Ukrayna’daki çocuklara yardım eli uzatacağız. Tesadüfe bakın ki, konserde seslendireceğimiz yapıtlar iki hatri sayilir büyüklükte Rus besteci var olan Rahmaninov ve Prokofyev’e aitken, solistimiz ise müthiş tek piyanist var olan Ukraynalı Alexander Romanovksy. Kısaca ‘savaşma, müzik yap diyoruz’ çünkü bütün insanlığın anladığı tek müsterek dil müziktir, müzik evrenseldir’ dedi. UNICEF ülkemiz ulusal Komitesi genel Müdürü İnci Haseki de mevzu hakkinda şunları söyledi:

Alexander Romanovksy

‘ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER’

“Ukrayna’daki çocukların bu erken sulha ihtiyacı var. Geçtiğimiz sekiz senedir süre gelen çatışmalar, temas hattının her iki tarafındaki çocuklara derin ve kalıcı zararlar verdi. yükselen şiddet hasebiyle ülkedeki 7.5 milyon çocuğun vaziyeti her dakika kötüye gidiyor. Yalnızca 7 vakit içinde 500 bin bebek evlerini terk etmek zorunda kaldı. Çocukların ve ailelerin aciliyetli beşeri yardıma ihtiyacı her saat dram dolu tek şekilde tırmanıyor. UNICEF krizin başladığı günden beri, Ukrayna ve komşu ülkelerde çalışıyor; ortaklarıyla birlikte çatışmalardan etkilenen bölgelere emniyetli su taşıyor, sağlık, hijyen ve aciliyetli durum eğitim malzemeleri ulaştırıyor, ihtiyaci var olan çocuklara ve ailelere psikososyal destek sağlıyor ve aciliyetli yardım amaciyla belediyelerle birlikte çalışıyor. Konseri izleyecek her biri Tekfen Vakfı’nın aracılığıyla Ukrayna’daki çocuklara aciliyetli beşeri yardım ulaştırılmasını destekleyecek. Tekfen Vakfı’na ve dinleyicilere bu destek amaciyla şimdiden çok teşekkür ederiz.” İzmir ve Ankara konserlerinin biletleri Biletinial, İstanbul konserinin biletleri ise Passo üzerinden satın alınabilecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.