Samsung, Oppo ve Xiaomi’nin ardından diğerleri de kervana katılıyor! Türkiye akıllı telefon üretiminde üs olacak-haberi

Türkiye’de türk mali imalat gsm telefonu hamlesi sürüyor. Samsung, Oppo, Xiaomi imalat tesislerini açtı. Ülkemizde imalatı planlayan başka tek grup ise Çinli teknoloji devi TCL. TCL de mayıs ayında gsm telefonu üretimini başlatıyor. Huawei‘nin de bu sene içinde Türkiye’de gsm telefonu üretmeyi planladığı öğrenildi. başka Çinli markalar Vivo, Tecno Mobile ve Honor da imalat amaciyla hazırlık yapıyor. Bu çeyrekte tesislerini açacaklar. böylelikle cepte imalat hamlesinde cenup Koreli Samsung haricinde Türkiye’de Çinli markaların yatırımları ön plana çıkıyor. Milliyet’te bulunan habere göre, Türkiye’de faaliyeti var olan ve giriş düzeyinde modeli var olmayan Apple dış bütün markalar üretime start vermiş olacak.

HUAWEI’NİN PLANI

Cepte türk mali imalat hamlesinde bütün rakipleri tasarılarını açıklama ederken başka Çinli dev Huawei ise uzunca süre Suskun kaldı. Huawei’nin imalat yapmayacağı da söylenmişti. ama firma içinden öğrendiğimiz bilgilere göre, Huawei de Türkiye’de imalat Tasarıları yapıyor. Türkiye’deki en Daha önceki ve köklü Çinli teknoloji firmalarından var olan Huawei, 2002 yılından beri ülkemizde etkinlik gösteriyor. İlk ofisini Ankara’da açtı. dahada ardindan İstanbul’da hatri sayilir büyüklükte tek ortada kurdu. Markanın Türkiye’de hatri sayilir büyüklükte tek Ar-Ge merkezi de bulunuyor. Üretimin de burada yapılabileceği belirtiliyor. Huawei de giriş seviyesi modellerinin üretimini Türkiye’de planlıyor.

MADE IN TURKEY

TCL Mobil ülkemiz Ülke Müdürü Serhan Tunca, bu çeyreğin ortalarında mayıs ayı benzeri gsm telefonu grubundaki ürünleri Türkiye’de üretmeye başlayacaklarını belirterek, imalat alanında Türkiye’de ve globalde lider tek iş ortakları olduğunu ve üretime onlarla başlayacaklarını söyledi. İlk sene amaciyla gsm telefonu kategorisinde 500 bin adetlik imalat planladıklarını ifade eden Tunca, kısa müddette türk mali imalat telefonlarını kullanıcılarla buluşturacaklarını aktardı. Tunca, “Avrupa portföyünde bulunan ve Türkiye’de lansmanını yapacağımız cihazların imalatı olacak. Bu imalat planımızın içinde üst segment cihazlarımız da yer alıyor” dedi.

İlk etapta dahil pazara baz alinarak imalat yapılacağını ifade eden Tunca, “Ancak TCL küresel seviyede de Türkiye’de atılan bu mühim adımdan dolayı çok heyecanlı. türk mali imalat başladıktan ve ürünlerimiz dahil pazarda kullanıcılarımızla buluştuktan sonraki evvel hedefimiz, üzerinde ‘Made in Turkey’ yazan cihazlarımızı değişik ülkelere de ulaştırmak. bu konuyla alakali da fizibilite çalışmalarımızı sürdürüyoruz” izahını yaptı.

YÜZDE 30’LUK FİYAT AVATAJI

Serhan Tunca, türk mali üretimle birlikte TCL markalı cihazlarda kullanıcılarına yüzde 30’luk ücret avantajı da sağlayacaklarını kaydetti. türk mali üretimle gsm telefonu kategorisinde 2021 senesi nihayetinde yüzde 3’lük tek sektör hissesi hedeflediklerini de belirten Tunca, evvel sene nihayetinde mahsul portföylerinin genişlemesiyle hedeflerini dahada da büyüteceklerini vurguladı.

Serhan Tunca, Türkiye’de gsm telefonu pazarıyla da alakalı de şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye’de gsm telefonu pazarı her sene büyümeye ayni ritimde devam ediyor. Kullanıcıların teknolojiye var olan alakası ve bu alandaki bilgisi her sene artıyor. toplaminda gsm telefonu pazarının 2021 seneninde 11 milyon adete ulaşmasını öngörüyoruz. türk mali üretimin yaygınlaşmasıyla pazarın tek sonraki sene yüzde 10–15 arasında büyüyeceğini düşünüyoruz. Bu büyüme pazara tertemiz oyuncuların da girmesine Kapı aralayacak ve bu da sektörü dahada da hareketlendirecek. türk mali imalat ülkemiz amaciyla çok mühim tek adım ve bu sürecin nihayetinde galip gelen hemide ülkemiz ayni vakitte da kullanıcılarımız olacak.”

TCL 5 YILDIR TÜRKİYE’DE

Serhan Tunca, TCL olarak 5 senedir Türkiye’de etkinlik gösterdiklerini ve değişik kategorilerdeki ürünlerle hizmet verdiklerini dile getirerek, şunları söyledi: “TCL ailesi içinde gsm telefonu, tablet, modem, giyilebilir teknoloji, tv ve ak eşya benzeri değişik mahsul grupları var. TCL teknoloji alanında nihayet kullanıcıya her noktada ulaşan ve bunları kendisinin fabrikalarında üreten tek firma. aynı zamanda dünyanın sayılı panel tedarikçilerindeniz. Mobil ürünlerimizin ekranlarını da biz üretiyoruz. Hem de yeryüzünde mobil ekran boyutunda kavisli AMOLED ekran üretebilen iki üreticiden biriyiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir