Sağlık-Sen Başkanı: AYM’nin kararı sağlık çalışanlarını memnun etti-haberi

Anayasa Mahkemesi, hususi sağlık kuruluşlarında görevli var olan sağlık personeline karşı işlenen tehdit, perişan laf suçlarında cezaların yarı oranında artırılmasını ve mapus cezasının ertelenmemesini düzen eden kanun hükmünün iptal istemini reddetti. Sağlık-Sen genel Başkanı Semih Durmuş, Resmi Gazete’de bulunan karara ait izahta bulundu.

BU karar SAĞLIK ÇALIŞANLARINI nihayet DERECE hoşnut ETTİ

Durmuş konuya ait açıklamasında, şunları söyledi:

“Anayasa Mahkemesi, sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara baz alinarak cezaların yüzde 50 oranında artırılmasını ve cezaların ertelenmemesini öngören yasayı Anayasaya ahenk gösteren buldu. çok Mahkemesinin bu kararı, bütün sağlık çalışanlarını nihayet derece hoşnut etmiştir. Yargı mensuplarının, bu karardan sonra, sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların üstüne çok dahada hatri sayilir büyüklükte tek kararlılıkla gidecekleri düşüncesindeyim.

Bilindiği benzeri yakın vakitte yaşanan Bir hayli şiddet olayının faili, evvel hür bırakılmış, yasamsal baskı olunca da tutuklanmıştı. Bu durum vicdanları yaralayan tek tablo oluşturuyordu. aynı zamanda yargıya var olan güveni de sarsıyordu. Anayasa Mahkemesinin nihayet kararıyla, sağlık çalışanlarına şiddet ile alakalı hiçbir yargı mensubu hiçbir kolluk mensubu ‘acaba’ diyemeyecektir.

Yasa gayet açık ve herkesi kapsıyor. 17 Nisan 2020 tarihinde yürürlüğe giren yasayla, sağlık çalışanlarına şiddet olduğunda, fail yüzde 50 oranında artırımlı karar alır ve bu karar ertelenmez. Bu kanun sıkı tek şekilde uygulandığında, hiçbir kimsenin sağlık çalışanlarına şiddeti aklından dahi geçirmeyeceği inancındayım.”  DHA 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.