Sağlık çalışanları iş bırakıyor-haberi

Sağlık çalışanlarının taleplerinin adina getirilmesini istek eden SES üyeleri, hükümete seslerini duyurabilmek amaciyla 17-18 Şubat tarihlerinde ASM’lerde iş bırakma eylemi yapacak.

ÇALIŞANLAR MUTSUZ 

Aile sıhhati merkezlerinde çalışan sağlık emekçilerinin artık katlanılamaz boyutlardaki meselelerle dahil içe olduğunu belirten SES Eskişehir Şube Başkanı Birtürk Özkavak, sağlığı piyasaya  açmak emeliyle oluşturulan Aile Hekimliği Sistemi’nin gelinen noktada bütün sağlık sistemiyle birlikte tek kangren haline dönüştüğünü söyledi.

Özellikle pandemi sürecinin yanlış ve bilim dışı uygulamalarıyla, ahenk gösteren ücret krizin tesiriyle ve çıkarılan nihayet karar yönetmeliği ile sorunların ayyuka çıktığını belirten Özkavak, şunları söyledi;

*Çalışanlar mutsuzdur. Pahalılık fakirlik yükselen şiddet angaryalar mobbing derecesine varan baskılar çalışanları bezdirmiştir. Çalışanların reel gelirleri düşmüş, maaşlara yapılan sözde artışlar yetmemiştir.

*Çalışma koşulları ağırlaşmıştır. Aile sıhhati Merkezleri, ahenk gösteren ücret kiriz ve derhal peşinden süre gelen zam furyasından en çok etkilenen müesseselerin başında geliyor.

*Yine yükselen şiddet olayları, güvencesiz çalışmanın dayatılması, angaryalar, ücret güvencesizliği, pandemi koşulları, aşı ve bütün başka rutin hizmetlerinin yoğunluğu, çalışma ortamlarının sorunları, ağırlığı ve en nihayet karar yönetmeliğinin dayatılmasıyla ASM çalışanları nihayet derece demoralize ve mutsuzdur.

image small

“SAĞLIKSIZ ÇALIŞMA ORTAMLARINA nihayet VERİLSİN”

Sorunların en başında yükselen fahiş fiyatlar, düşük ücretler olduğunu ASM’lerin bütün giderlerinin cari ödemelerden karşılandığını belirten Özkavak, ahenk gösteren ücret krizin derinleşmesi, giderlerin fevkalade artması ile ASM’lerin işleyişini zora soktuğunu söyledi.

Gerek halk binalarında neden hususi binalarda hizmet veren ASM’lerin kira giderlerinin geçtiğimiz seneye göre yüzde 36 -150’yi bulan artışlar gösterdiğini belirten Özkavak taleplerini şöyle sıraladı:

*Bütün birinci basamak sağlık hizmetleri çalışanlarına insani yaşayacak emekliliğe yansıyacak esas ücretler istiyoruz. Mobbinge keyfiyete yandaş sendika baskısına kuralsız ve güvencesiz çalışmaya anti demokratik uygulamalara, sağlıksız çalışma ortamlarına bitirilmesini istiyoruz.

* Cezalandırma yönetmeliği art çekilmelidir. ASM’lerin çalışması performans kriterlerine göre değil ilmi ve halkın sağlık ihtiyaçlarına göre olmalıdır. bütün ASM çalışanları kadrolu güvenceli olmalıdır. Bu sağlanana civarindan bütün çalışanların ücretleri hükümet tarafından karşılanmalıdır.

* ASM binaları kamusal olarak belli standartlarda bölgesel planlamalar ile yapılmalıdır. bütün donanımı kamusal kaynaklarla yapılmalı, bütün giderleri halk tarafından sağlanmalıdır. tertemiz açılacak bölgelerde çalışanların ücretlendirmesi reel koşullara göre hesaplanarak derece kademelerine göre ahenk gösteren aylık almaları sağlanarak mağduriyetleri engellenmelidir.

* Bu sıralar en mühim sorunlardan biri cari gider ödemeleridir. Zamlar karşısında eriyen ve hizmet sunumunu menfi etkileyen cari gider ödemelerinde artışlar yeteri civarindan değildir. Çok acil şekilde asgari iki katına çıkarılmalıdır. hakikat enflasyon oranında devamlı güncellenmelidir. uzunca vadede bütün giderler halk tarafından karşılanmalı birinci basamak hizmetleri desteklenmelidir.

* gittikçe yükselen şiddet olaylarına karşı tesirli caydırıcı tek şiddet yasası çıkarılmalıdır.

* halk binalarında veyahut hususi binalarda yerleşmiş bulunan ASM’lerinin akım ve doğalgaz giderlerinden ücret alınmamalıdır.

“İŞ BIRAKMA KARARI ALDIK”

Sorunların fevkalade büyümesi karşısında geçtiğimiz günlerde defaatle medya izahları ve iş bırakma eylemleri yaparak taleplerini dile getirerek yetkililerden çözüm bulmalarını istediklerini belirten Özkavak, şu ifadeleri kullandı;

*Hala duymazlıktan gelen yetkilileri tek sefer dahada uyarmak amaciyla ve Sahiden sorunlarımızın çözülmesini sağlamak amaciyla 17-18 Şubat tarihlerinde iş bırakma kararı aldık.

*Buradan iş bırakma kararı alan başka sendika dernek ve iş örgütlerine sesleniyoruz. Önümüzdeki zamani geçiştirilecek tarihler olarak değil Sahiden netice alacak, sağlık emekçilerinin sorunlarını çözebilecek şekilde değerlendirelim.

*Temel taleplerimizde ortaklaştırarak tek araya gelelim. Göstermelik değil hakikat tek ugras perspektifiyle iş bırakma kararını uygulayalım. SES tarihsel birikimiyle kangrene dönüşmüş sorunların çözümü amaciyla hazır.

Tomografi odasında dehşet anları! sağlık çalışanları kendisi kendilerini odaya kilitledi İlginizi Çekebilir Tomografi odasında dehşet anları! sağlık çalışanları kendisi kendilerini odaya kilitledi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.