Sağlık Bakanlığı, iş yerlerinde alınması gereken tedbirleri 15 maddede sıraladı-haberi

Koronavirüs olay sayılarının tekrar yükselmesi ile önlemlere dahada çok dikkat edilmesi gerekirken, özellikle kapalı çalışma alanlarında uyulması gerekenler açıklandı.

Sağlık Bakanlığı tarafından mevzu üstüne yapılan paylaşımda, işyerleri amaciyla alınması koşul olan tedbirler şu şekilde sıralandı:

“Kapalı işyeri/ofis olarak; fabrika, market, atölye, plaza vb. benzeri kapalı çalışma alanları ifade edilmektedir.

HAVALANDIRMANIN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Kapalı işyeri/ofisler sık sık havalandırılmalıdır.

Pencereler açılarak odanın sık havalandırılması sağlanmalıdır. Merkezi havalandırma sistemleri bulunan işyerlerinin havalandırması temiz sema sirkülasyonunu sağlayacak şekilde düzenlenmeli, havalandırma sistemlerinin bakımı ve filtre değişimleri üretici firma önerileri doğrultusunda yapılmalıdır.

İşyerlerinde ultraviyole cihazları ile sema ve yüzey dezenfeksiyonu yapılması önerilmemektedir.

1 METRE ara VE MASKE HATIRLATMASI

İşyerlerinde çalışanlar arasında asgari tek metre ara olması sağlanmalı ve çalışanlar maske takmalıdır.

Yemekhanede masalar ve sandalyeler arası ara asgari tek metrede olacak şekilde (tercihen iki metre) düzen etme yapılmalıdır. Temaslı takibinin basit yapılabilmesi için; aş saatleri gruplara göre belirlenmeli ve mümkün ise aynı kişilerin aynı masada aş yemeleri sağlanmalıdır. Çay içme molalarında da eş kaidelere dikkat edilmelidir.

Solunum yolu enfeksiyonu belirtileri var olan (ateş, öksürük, nefes darlığı) çalisan iyileşene civarindan çalıştırılmamalı ve sağlık kuruluşuna yönlendirilmelidir.

“EL HİJYENİNE DİKKAT EDİLMELİ”

El hijyenine dikkat edilmelidir. Eller sık sık yıkanmalıdır. Eller asgari 20 saniye süresince su ve sabunla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı vaziyetlerde içki bazlı el antiseptiği ile ovalanmalıdır. Antiseptik bulunan sabun kullanmaya neden yoktur, normal sabun yeterlidir. İşyerlerinde, lavabolarda sabun ve basit erişilebilir yerlerde içki bazlı el antiseptiği bulundurulmalıdır.

Eldiven kullanımı el temizliği adina geçmez. Yapılan iş, eldiven kullanımını gerektirmiyorsa, Covid-19’dan müdafaa etmek emeliyle eldiven kullanılmamalıdır. Eldiven kullanımı gereksiz tek güven hissi oluşturarak el yıkama sıklığını azaltabilir ve ellerle bulaş rizikonunu arttırabilir.

İşyerleri temizliğinde özellikle sık dokunulan yüzeylerin (kapı kolları, telefon ahizeleri, sehpa yüzeyleri gibi) temizliğine dikkat edilmelidir. Su ve deterjanla temizlik sonrası dezenfeksiyon amaciyla 1/100 sulandırılmış (5 litre suya yarım minik çay bardağı). Sodyum hipoklorit bulunan çamaşır suyu (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) kullanılabilir. Klor bileşikleri yüzeylerde korozyon oluşturabilir. Dayanıklı yüzeyler amaciyla kullanılması önerilen tek dezenfektandır. hela temizliği amaciyla 1/10 sulandırılmış çamaşır suyu (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) kullanılmalıdır.

Klor bileşiklerinin ahenk gösteren olmadığı pc klavyeleri, telefon ve başka aygıt yüzeyleri yüzde 70’lik içkiyle silinerek dezenfeksiyon sağlanmalıdır.

TEMİZLİK PERSONELİNİN UYACAĞI kaideler DA SIRALANDI

Temizlik yapan çalisan maske ve eldiven kullanmalıdır.

Temizlik sonrasında maske ve eldiven çıkartılıp işyerindeki çöpe atılmalı ve el hijyeni sağlanmalıdır. Yıkanabilir bez maske kullanıldıysa yenisiyle değiştirilmelidir. Eller asgari 20 saniye süresince su ve sabunla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı vaziyetlerde içki bazlı el antiseptiği ile ovalanmalıdır.

İşyerinde Covid-19 müspet tek kişi varlığı durumunda, İl/İlçe sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Birimine ivedilikle bilgi verilir.

Maske takma kaidelerine tam uyularak çalışılan tek işyerinde, tek çalışanın Covid-19 müspet çıkması vaziyetinde Çevrenindeki kişiler yakın temaslı kategorisinde değil, temaslı kategorisinde değerlendirilir. Covid-19 müspet kişinin takip ve Rehabilitasyonu sağlık kuruluşunca yönetilir, başka çalışanlar maskesini takarak çalışmaya ayni ritimde devam eder. İl-ilçe sağlık Müdürlüğü tarafından, hastalık belirtileri açısından 14 vakit süreyle takip edilir.”

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir