Sağlık Bakanı Koca’dan sosyal medyada yer alan ölüm raporuna ilişkin açıklama: Hasta covid ölüsü olarak kayıtlıdır-haberi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vakıf üniversitesinde koronavirüs Rehabilitasyonu görürken hayatını kaybeden ama vefat raporunda vefat sebebinin belirtilmediği argüman edilen raporun aslını yansıtmadığını belirtti.

“3 farkli HEKİMDEN OLUŞAN ÜST KOMİSYON için İNCELENMEKTEDİR”

Koca, vefat vesikalarının hekimler tarafından onaylandıktan ardindan üç ayrı hekimden oluşan komisyonda tekrar incelendiğini aktararak, “Müteveffa Cemal Küçükşahin tek vakıf üniversitesi hastanesinde covid-19 Rehabilitasyonu görürken vefat etmiştir. Kişinin vefat dokümanını düzen eden doktorumuz vefat nedenine bulaşıcı olmayan hastalık bilgisi girerek vefat dokümanını onaylamıştır. Ölüm vesikalarının onaylanması ve vefat sebebinin belirlenmesi izleyen hekimimizin sorumluluğundadır. ama vefat dokümanları hekimlerimiz onayladıktan ardindan üç ayrı hekimden oluşan tek üst komisyon tarafından incelenerek denetim edilmekte ve tek hatali veyahut yoksun olduğu düşünüldüğünde doktor bilgilendirilerek raporunu incelemesi istenmektedir” izahını yaptı.

“HASTA TÜM KAYITLARIMIZDA COVİD ÖLÜSÜ OLARAK KAYITLIDIR”

Bakan Koca, vefat raporunun üst komisyonda tekrar incelendikten ardindan hekime art gönderildiğini ve vefat sebebinin düzeltildiğini belirterek “Hastanın 30 Nisan 2021 tarihinde vefat raporu doktor tarafından onaylanmış ve üst komisyon incelemesi sonrası iki Mayıs 2021 tarihinde hekime rapor art iade edilerek hastanın covid-19 müspet olduğu ve bunun tanıda belirtilmesi gerektiği hatırlatılmıştır. doktor de raporunu tekrar düzen ederek aynı vakit onaylamıştır. Raporun nihayet vaziyeti ekte sunulmuştur. Bu hasta kisi kayıtlarımızda ve bütün istatistiklerimizde covid ölüsü olarak kayıtlıdır” ifadelerini kullandı.

“NİHAİ karar VERİCİ HEKİMİN KENDİSİDİR”

Koca, vefat raporlarındaki kararın hekimlere ait olduğunu belirterek “İddia edildiği benzeri hasta kisi covid olduğu halde değilmiş benzeri tek kayıt yoktur. hasta kisi yakınına teslim edilen belge defin işlemlerinin gecikmeden yapılması amaciyla nihayet analiz yapılmadan düzen etmiş ve incelemeye açık var olan belgedir. Hastanın vefat dokümaninda bulaşıcı olmayan hastalık yazılmış olmasının nedeni Rehabilitasyonu 23 vakit süre gelen hastamızın tek vakit ardindan pcr test sonucunun negatif çıkmış olmasıdır. doktor burada bulaşıcı tek durum kalmadığına hükmetmiştir ve nihayet karar veren hekimin kendisidir” dedi. Koca, açıklamasına şöyle ayni ritimde devam etti:

“Özetle tek vakıf üniversitesi hastanesinde rehabilitasyon görürken vefat raporunda bütün verilerin eksiksiz verilmediği tek vatandaşımızın devletimizin kayıtlarında vaziyeti olması gerektiği benzeri covid-19 olarak yer almıştır. Buradan verilerin güvenilirliğini kuşkulu vaziyete getirmenin kimseye yararı yoktur. Müteveffa Cemal Küçükşahin Bey’e Allah’tan rahmet ve sevenlerine bu vesile ile tekrar başsağlığı diliyorum.”

Kaynak: Demirören havadis Ajansı / Ferhat EKİNCİ

Yayım tarihi
Sağlık olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir