Sağlık Bakanı Koca’dan Sinovac firmasına Türkiye’de yatırım daveti! İlk cevap olumlu oldu-haberi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 aşısı amaciyla Çinli Sinovac firmasını Türkiye‘ye yatırım yapmaya çağrı etti.
Sağlık Bakanlığından yapılan izaha göre bakanimiz Koca, Çinli Sinovac firması yetkilileriyle video konferans yoluyla tek müzakere gerçekleştirdi.

Koca, burada yaptığı konuşmada, 2020 yılının evvel günlerinden bu yana bütün dünyanın salgın ile ugras ettiğini hatırlatarak, Türkiye’nin bu süreçte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde başarılı tek salgın idaresi gerçekleştirdiğini ifade etti.

“SİZİ TÜRKİYE’DE mevduat YAPMAYA çağrı EDİYORUM”

Türkiye’nin, kuvvetli sağlık altyapısının ve kendini görevine adamış sağlık personelinin, bu süreçte en hatri sayilir büyüklükte garanti olduğunu belirten Koca, Kovid-19 salgınının, küresel seviyede iş birliğinin ehemmiyetini tek sefer dahada gösterdiğini, ülkeler arası ilişkiler amaciyla hatri sayilir büyüklükte tek sınama olduğunu vurguladı. bakanimiz Koca, şunları kaydetti: “Şimdi bu iş birliğimizi tek adım ileri götürmek istiyor, sizi ve firmanızı aşı imalatı ile alakalı Türkiye’de yatırım yapmaya çağrı ediyorum. sağlık Bakanlığı olarak, ülkemize yapacağınız yatırımlarda her biçimde desteğe hazır olduğumuzu Ayrı olarak dile getirmek istiyorum. Başta kovid aşısı olmak üzere influenza ve hepatit A benzeri aşıların Türkiye’de müsterek imalatı konularını önemsiyoruz. Bunun yanı sıra, 3. faz çalışmaları süre gelen türk mali inaktif Kovid-19 aşımızın ülkemizde üretilmesi amaciyla randımanlı tek iş birliği modeli geliştirebileceğimize inanıyorum. Bu sayede hemide şirketinizin beynelmilel sektör hissesi artarken, aynı zamanda ülkemiz olarak biz de teknoloji transferini gerçekleştirmiş olacağız.”

“YEREL BİR ÜRETİM TESİSİ KURMAK İÇİN FAALİYETLERİMİZİ HIZLANDIRACAĞIZ”

Görüşmede, Sinovac şirketi yetkilileri de imalat ve dağıtım kapasitesini nasıl yerelleştirilebileceği ile alakalı müzakereler gerçekleştirdiklerini aktardı.

Sinovac’ın isteğinin Yalnızca Türkiye’de mahalli tek imalat kapasitesinin oluşturulması ve tesislerin kurulması amaciyla yatırım uygulamak değil, bunun için ekstradan aynı zamanda tertemiz alana çıkan varyantların ve suşların takip edilmesi, incelenebilmesi amaciyla virüsün takip çalışmalarına da destek sağlamak olduğunu belirten yetkililer, şu görüşleri paylaştı: “Bu yüzden de Türk bilim insanlarıyla iş birliği kapasitemizi dahada da geliştirmek dileğindeyiz. özellikle mahalli tek imalat tesisinin kurulması amaciyla faaliyetlerimizi hızlandıracağız. bu konuyla alakali size taahhüt verebiliriz. aynı zamanda dahada çok Sinovac aşısının da Türkiye’ye teslim edilmesini istiyoruz. dahada çok insan Sinovac aşısını kullanabilsin ki, pandeminin sonuna belli tek süre dahada yaklaşabilelim. tek teknik ekip oluşturacağız ve Türkiye’ye göndereceğiz.”

İlgili teknik ekibin yarın Türkiye’de olacağı kaydedilen açıklamada, en kısa müddette yatırım kararı alınması ve imzaların atılmasının beklendiğine yer verildi.

Kaynak: Anadolu ajansı / Mehmet Tosun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir