Safra kesesinden çıkanlar şaşırttı! Guinness’e başvuracaklar-haberi

Yeşilırmak semtinde yaşayan iki bebek babası Kemal Doğru (64), karın ağrısı ve sarılık şikayeti ile Tokat hükümet Hastanesine başvurdu.

3 KATINA ULAŞTIĞINI GÖRÜNCE ŞAŞIRDILAR

Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Vahit mutluluk dolu tarafından yapılan muayenesinde hastanın safra kesesinde çok sayıda taş olduğu tespit edildi. takriben 1,5 saat civarindan süre gelen kapalı operasyon sonrasında safra kesesini üç katı büyüklüğe ulaşması doktorları şaşırttı.

14 BİN 387 TAŞ TESPİT EDİLDİ

Safra kesesi açıldığında çok sayıda taşla karşılaşan ekip bunun tek rekor olabileceğini değerlendirdi. tek hemşire tarafından yapılan sayımda iğne başı büyüklüğünde 14 bin 387 taş tespit edildi. dahada evvelki hayat rekorunun Malatya’da yapılan tek ameliyatta 8 bin 422 adet olarak saplanmış olduğunun öğrenen genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Vahit Mutlu, Guinness’e müracaat yapılması amaciyla çalışma başlattı.

NOTER HUZURUNDA SAYIM YAPILACAK

Mutlu, evvel kez bunun benzeri tek vakayla karşılaştığını belirterek yaşadığı şaşkınlığı dile getirdi.

Safra kesesinin üç kat büyüklükte olması hasebiyle içinde çok sayıda taş olabileceğini, bu tahminlerinin kendisi kendilerini yanıltmadığını belirten Mutlu, “Safra kesesinden çok taş çıkması hasebiyle hayat rekoru olabileceğini düşündük. hayat rekorunun 8 bin 422 adet ile Malatya’da tek hastada olduğunu öğrendik. bu yüzden taşları sayma kararı aldık. Sayımlar neticesi 14 bin 387 taş olduğu alana çıktı. Noter huzurunda sayım yaparak Guinness’e müracaat yapacağız” dedi.

“OLDUKÇA NADİR BİR DURUM”

Milimetrik olarak çok sayıda safra kesesi taşı ile karşılaştıklarını ama 14 bin 387 taşın çıkmasının oldukça ender olduğunu belirten Mutlu, “Sağ olsun tek hemşiremiz bunu amaciyla tek gününü ayırdı. ani çok kez saydı. Safra kesesi taşları kolesterol pigmentidir. Yıkanıp kurulandıktan ardindan sayım hatası olmaması amaciyla tek tek sayıldı ” diye konuştu.

“BEN DE ŞAŞIRDIM”

Hastaneden taburcu var olan Kemal Doğru, evinde yaşadığı şaşkınlığı dile getirdi. Bu civarindan taşın çıkacağını beklemediğini belirten Doğru, “Ben her suyu içmem. Bu civarindan taşın oluşmasına bende şaşırdım. Bünyemi yapıyor, doğuştan mı beklemiyordum bu kadar” ifadelerini kullandı. İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.