Rusya: Asılsız iddialar nedeniyle BM Güvenlik Konseyi sirke çevriliyor-haberi

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, ABD’nin çağrısı üstüne Rusya’nın Ukrayna hududuna yaptığı askeri yığınak ile alakalı toplandı. Rusya’yı toplantıda temsil eden Dışişleri bakanimiz Yardımcısı Sergey Verşinin, Kiev idaresi tarafından Ukrayna’nın doğusunda harp suçu işlediğini ve bu istikamette dokümanların BM Güvenlik Konseyi aza ülkelerinin temsilcilerine dağıttıklarını belirterek, “BM’deki temsilcimiz Bir gün evvel bu dokümanları BM Güvenlik Konseyi aza ülkelerine dağıttı. Sizden bu dokümanları incelemenizi ve korkunç şeyler göreceğinizden hazırlıklı olmanızı rica ediyorum” dedi.

Daha evvel de Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edeceği istikametindeki söylemler doğrultusunda Güvenlik Konseyi toplantısı yapıldığını anımsadan Verşinin, “Uzun vakit evvel herkese yapılması koşul olan her biçimde izahı yaptık. Hayali işgal tarihini çoktan geçtik. bu yüzden kendimizi acayip tek vaziyete sokmaya neden yok. Sorumluluğu Rusya’nın üstüne atma ve Rusya’yı çatışmanın ortasına sürükleme girişimleri savunulamaz ve hiçbir desteği yoktur. Asılsız iddialarla Birleşmiş Milletler genel Kurulu’nun toplanmaması, dahada ağırbaşlı konularla toplantı yapılması gerekir. Batılı ülkelerin asılsız iddiaları hasebiyle BM Güvenlik Konseyi sirke çevriliyor ve utanç vaziyete düşürülüyor” dedi.

“HERHANGİ BİR PARLAMENTONUN KARARINA TEPKİ GÖSTERECEĞİZ”

Rusya parlamentosunun asagi kanadı Duma’da milletvekillerinin Ukrayna’nın Donbass kisminda Rusya yanlısı ayrılıkçıların tek taraflı olarak bağımsızlığını duyuru ettiği Donetsk milletçe Cumhuriyeti ve Luhansk milletçe Cumhuriyeti’nin tanınmasına baz alinarak aldığı kararın eleştirilmesine reaksiyon gösteren Verşinin, “Duma milletvekillerinin inisiyatifiyle olduğunu tek sefer dahada vurguluyorum. bu yüzden spekülasyonlara değil Bir hayli kişinin beklediği Minsk Anlaşmalarına dikkat çekmek önemlidir. Bu tür konuların BM Güvenlik Konseyi’nde ele alınmasından kaçınmak gerekir.  ters halde dünyanın rastgele tek parlamentosunun rastgele tek kararına reaksiyon göstereceğiz” dedi.

ABD’nin, Rusya’nın Ukrayna’ya saldıracağı bahanesini alana atarak güvenlik garantileri görüşmelerini sonlandırmak istediğini müdafaa eden Verşinin, “Enformasyon saldırıları ve Rusya’nın askeri tehdidi ile alakalı bitmeyen açıklamalar. Bu tek örtü olarak kullanılıyor. Asıl amaç bizim amaciyla açıktır. uzunca vadeli yasal bağlayıcılığı var olan güvenlik garantileri konusundaki görüşmeleri sonlandırma arzusu” dedi.

Rusya şartlarını açıklayıp uyardı: Silahlı çatışmayla sonuçlanır İlginizi Çekebilir Rusya şartlarını açıklayıp uyardı: Silahlı çatışmayla sonuçlanır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.