Rusların yeni avcı uçağı Su-75 Checkmate, ABD’yi korkuttu: Başımızı gerçekten ağrıtacak-haberi

Rusya’nın tertemiz beşinci kuşak hafif Strateji uçağı Su-75 Checkmate’in tek rakibinin ABD‘nin envanterinde bulunan en kuvvetli uçağın, Lockheed Martin şirketinin geliştirdiği F-35’in olacağı dikkat çekilen yazıda, Amerikan uçağının yeryüzünde istek gördüğü ve Washington’ın Yalnızca silah ihracatından istikbal sağlamasına değil, aynı zamanda diplomatik hedeflerine ulaşmasına da katkıda bulunduğu vurgulandı.

“ABD’NİN STRATEJİK ETKİSİNE alan OKUYACAK”

Rusya’nın Su-75 Checkmate avcı uçağını müdafaa alanında AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile işbirliği yapan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Arjantin, Hindistan, Vietnam benzeri ülkelerde tanıtmayı planladığına dikkat çekilen yazıda, “Checkmate, adından da anlaşıldığı üzere ABD’nin stratejik tesirine alan okumayı hedefliyor” ifadeleri kullanıldı.

Bununla birlikte Moskova, Su-75’in ticari tek proje olduğunu ifade etti. Rusya hükümet müdafaa şirketi Rostech Başkanı Sergey Çemezov, Rus projesinden jeopolitik anlam çıkarılmaması çağrısı yaparak, “Bunun asıl nedeni çok dahada basit, bu sınıftaki uçaklar hayat askeri teçhizat pazarında Sahiden çok istek görüyor” açıklamasında bulundu.

FİYATI 30 MİLYON DOLAR

Rus yetkili, ücreti takriben 30 milyon dolar olacak Su-75’in Amerikan F-35 uçağına 120 milyon dolar veremeyecek var olan ülkelerin alakasını çekeceğini ifade etti. başka istikametten makalede, Birleşik tayyare Şirketi (OAK) Başkanı Yuriy Slyusar her ne civarindan Su-75 uçaklarının Komsomolsk-na-Amure sehrindeki fabrikada üretileceğini açıklasa da, Checkmate projesinin yasama geçirilmesine fon eksikliği hasebiyle başlanamadığı ifade edildi.

Beşinci kuşak tertemiz Su-75 uçağının prototipi evvel kez MAKS-2021 beynelmilel Havacılık ve feza Fuarı’nda görücüye çıktı. tertemiz uçağın evvel sırada ortada Doğu, Asya, şimal Afrika ve Latin Amerika ülkelerine ihraç edilmesi planlanıyor. ücreti takriben 25-30 milyon dolar olacağı düşünülen Rus uçağı, 2-3 kat dahada pahalı var olan Fransa yapımı Dassault Rafale ve İsveç’in ürettiği Saab Gripen jetlerinin başlıca rakibi olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir