Rum lider Anastasiadis’in hadsiz sözlerine Ömer Çelik’ten yanıt: Zihniyeti bozuk-haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan MYK toplantısı sonrasında kameraların karşısına geçen AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, gündeme ait mühim açıklamalarda bulundu.

Cenevre’de 5+BM formatında yapılan toplantıya ait konuşan Ömer Çelik, “KKTC’nin eşit egemenlik ve eşit beynelmilel durum temelindeki tezi masada kuvvetli tek şekilde dile getirildi. Rum tarafının uzunca vakittir yürüttüğü tek Strateji var, devamlı olarak ‘masaya oturalım, uzlaşmadan ırak duralım, Türkiye’nin egemenlik haklarını gasp edecek, KKTC’nin dogruluk ve menfaatlerini törpüleyecek tek takım yaklaşımlarda bulunalım, bunu ülkemiz ve KKTC onay etmediğinde gidelim Avrupa’ya şikayet edelim’ şeklinde tek yaklaşımları var” diye konuştu.

TÜRKİYE’Yİ, KKTC’Yİ AB’YE ŞİKAYET EDECEĞİNİ SÖYLÜYOR

Güney Kıbrıs Rum idaresi (GKRY) öncüsü Nikos Anastasiadis’in Paskalya bayramı vesilesiyle yaptığı izahın müzakere çerçevesini kimin tahrip ettiğini alana koyduğunu söyleyen Ömer Çelik, Anastasiadis’in Türkiye’ye dönük “Osmanlı İmparatorluğu hayali peşinde koşan küstahlar” şeklindeki sözlerini hatırlatarak, “İyi perişan tek cemiyet öncüsü olmuş tek kişinin bu şekilde bozuk ağızla konuşması zihniyetinin ne civarindan bozuk olduğunu gösteriyor. dahada yakın vakte civarindan binlerce elinde binlerce Türk’ün kanı var olan EOKA pkk terör örgütünün yıldönümünü kutladı. Çoğu sefer de KKTC’ye, Kıbrıs Türkü’ne karşı Avrupa’daki faşistlerin diliyle konuşan birisi olduğunu görüyoruz. Yapmaya çalıştıkları şey, KKTC’yi yok etmek, dogruluk ve menfaatlerini gasp etmek, orada kendisi kendilerini tek egemen hükümet olarak, Türk kesimini ise o egemen devlete yamanmış tek cemiyet kesimi olarak tek kurgu peşinde olduklarını biliyoruz. Aşırı talepleri onay görmediği amaciyla KKTC’nin yasal hakkı var olan eşit egemenlik hakkını istek ettiği amaciyla hatri sayilir büyüklükte tek çılgınlık içinde bu konuşmaları yapıyor. ülkemiz Cumhuriyetine karşı, milletimize karşı yaptığı bu saygısızlığı art iade ediyoruz. Kıbrıs’ın geçmişinde de, Anastasiadis’in savunduğu müesseselerin ve siyasetin geçmişinde de nasıl kanlı tabloların olduğunu görüyoruz. Şimdi çıkmış, yakında yapılacak dorukta Türkiye’yi KKTC’yi Avrupalı liderlere şikayet edeceğinden bahsediyor. Doğrusunu dile getirmek gerekirse bu mekanizma ve bu söylem artık sıkmıştır. Rum kesiminin AB’yi kendisinin oyuncağı haline getirmesi su tarafından onay gören tek meseleyse bu onlara hayırlı olsun. AB’nin bize karşı bize karşı tek şantaj mekanizması olarak kullanılmasını onay etmeyeceğimiz açıktır. AB’nin bu mesele üzerinde ağırbaşlı tefekküre girmesi lazım. tek adet memleket çıkıyor, Tamamiyle maksimalist taleplerle devinim ediyor, ülkemiz Cumhuriyetine ve Türk milletine karşı perişan laf ifadeleri kullanıyor, sonrada Türkiye’yi ve KKTC’yi su liderlerine şikayet edeceğini söylüyor. Koskoca AB’nin Rum kesimin önünde oyuncak haline gelmesi Avrupa’nın geleceği açısından kaygı vericidir, bu Zati sürdürülebilir tek münasebet de değildir” açıklamasında bulundu.

“TERÖR SALDIRILARINA cevap saglamak GİBİ MEŞRU BİR HAKKIMIZ VAR”

Pençe Şimşek ve Pençe Yıldırım operasyonlarının başarıyla yürütüldüğünü, hedefin PKK/KCK ve başka pkk terör örgütleri olduğunu belirten Ömer Çelik, “Hava kuvvetleri ve kara atış desteği ile bine yakın pkk terör örgütü yapılanması amaç alınmıştır. Bu operasyonlarla alakalı gelen eleştirilerin çoğu tek retorikten öteye geçmiyor. Sivillerin amaç alındığına değin pkk terör örgütünün propagandası var, tarihi eserlerin amaç alındığına değin kaynağı belli olmayan odakların yaptığı propagandalar var. TSK sivillerin amaç alınmaması konusunda, özellikle tarihi yapıların ve yerleşim yerlerin amaç alınmaması ile alakalı maksimum hassasiyete sahip orduların başında geliyor. Gelen eleştirilerden tek tanesi de Irak’ın egemenliği meselesidir. PKK pkk terör örgütünün orada bulunması Irak Anayasası’na da aykırıdır, Irak’ın egemenliğine de aykırıdır. Keşke Irak bunları oradan çıkarabilseydi o vakit bu operasyonlara neden kalmayacaktı. ülkemiz arkadaş ve kardeş memleket var olan Irak’ın toprak bütünlüğünü önemsemektedir. ama o topraklardan ülkemize dönük yöneltilen pkk terör saldırılarına cevap saglamak benzeri yasal tek hakkımız vardır” şeklinde konuştu.

“ÇUKUROVA’NIN ZEHİRLENMESİNE Katiyen MÜSAADE ETMEYİZ”

Alman tv kanalları ve BBC’de yayınlanan Bir takım görüntülerde Çukurova bölgesiyle alakalı olarak çeşitli atıkların döküldüğü, Avrupa’nın çöpünün buralara yığıldığı şeklinde tek takım yayınlar yapıldığını söyleyen Ömer Çelik, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız kendisinin birimlerini harekete geçirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın gönderdiği ekiplerle 26 işletmeye men kararı verildi, 7 milyon Lira kazanç cezası yazılması şeklinde tek tablo alana çıktı. Bu atıkları dökenler kimse, bu cürufları tarlalara dökerek bu bereketleri ovaları kirletenler kimse, eziyete sıfır tolerans ilkesi çerçevesinde bunların yaptığı ihanetle de aynı şekilde ugras edilecektir. Çukurova’nın zehirlenmesine, Türkiye’nin rastgele tek bölgesinin zehirlenmesine Katiyen müsaade etmeyiz” dedi.

“AHLAK ile alakalı KENDİLERİNDE CİDDİ BİR CARİ AÇIK VAR”

1915 olayları ve özellikle Avrupa’daki Bir takım ülkelerin bu mevzu hakkinda Türkiye’ye sözde soykırım suçlamasında bulunmasına ait konuşan Çelik, “Bu ülkelerin çoğuna baktığınız vakit bunların geçmişinde çok ağırbaşlı soykırımlar var. Çeşitli mazlum halklara karşı ağırbaşlı cinayetler var. kalp konusunda, ahlak ile alakalı kendilerinde ağırbaşlı tek cari açık var. Bu cari açığı kapatmak amaciyla Türkiye’ye iftira atıyorlar” ifadelerini kullandı.

Fransa’nın Cezayir’de işlediği cinayetlerden ardindan Paris’e götürülmüş Cezayirlilerin kafataslarının art iade edilmesinin dahi hatri sayilir büyüklükte tek çalım benzeri gösterildiğini söyleyen Çelik, en çok bu konularda Avrupa’da sesin çıkan ülkenin de Fransa olduğunun altını çizdi.

ANASTASİADİS NE DEMİŞTİ?

Paskalya bayramı kutlamaları kapsamında memleket televizyonlarında yayınlanan tek konuşma yapan Nikos Anastasiadis, bayram kutlamak adina ülkemiz ve KKTC ile alakalı reaksiyon çeken izahlar yapmayı seçenek etmişti. Türk tarafını ‘Osmanlı İmparatorluğu’ hayaliyle devinim eden küstahlar olarak tanımlayıp suçlayan Rum lider Türkiye’yi Birleşmiş Milletler yetkilendirmesine ve beynelmilel Yasalara ahenk gösteren olmayan şekilde davranmakla itham etmiş ve bu Vaziyetin Yalnızca Kıbrıslı Rumların değil Kıbrıslı Türklerin de isteği doğrultusunda olmadığını argüman etmişti.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı / DERYA YETİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir