RTÜK’ten ‘Camdaki Kız’ dizisindeki tartışma yaratan sahneye ceza-haberi

Kanal D’de yayınlanan ve her bölümünün derhal peşinden yoğun olarak seyirci şikâyeti aldığı anlatilan Camdaki Kız dizisini RTÜK görüştü.

Toplantıda “Camdaki Kız” ile alakalı hazırlanan raporu değerlendiren RTÜK üyeleri, dizinin Bir takım sahnelerinde millî, içsel değerlere ve ailenin savunması ilkesine aykırılık teşkil eden; yasamsal cinsiyet eşitliğine zit düşen ve kadını istismar eden nitelikte görüntülerin yer aldığına karar verdi.

NALAN’IN ŞİDDETE MARUZ KALDIĞI SAHNELER AFFEDİLMEDİ

Dizide “Nalan” karakterinin annesi tarafından baskı ve denetim altında tutulduğu, devamlı psikolojik şiddete, Bir takım anlarda ise fiziki şiddete maruz kaldığı sahnelere yer verildiği ifade edildi.

Ayrıca başka karakter “Sedat”ın ise evli tek kadınla var olan ilişkisinin anlatıldığı, “Nalan” karakteri ile İzdivaç etme arifesinde var olan “Sedat”ın evli tek kadın var olan “Canan” karakteriyle var olan gayrimeşru ilişkisi temelinde oluşturulan hikâyenin Türk toplumu tarafından onay görmesi mümkün olmayan tek münasebet modeli olduğunu tespit eden Üst Kurul, Kanal D’ye yaptırım kararı aldı.

BEKARET KORSESİ VE ŞİDDET UNSURLARINA DİKKAT ÇEKİLDİ

RTÜK, başka tek sahnede de annesi tarafından “Nalan” karakterine küçüklükten bu yana bekâret korsesi olarak adlandırılan tek kıyafetin zorlukla giydirilmesi, bu yüzden “Nalan”ın vakit içinde tuvalete dahi gidememesi, Daha ilköğretim çağındayken korseyi çıkardığı gerekçesiyle bütün arkadaşlarının önünde dövülmesi sahnelerinde fiziki şiddet unsurları tespit etti.

PARA CEZASI VERİLDİ

Raporu hazırlayan uzmanın, 6112 sayılı Yasada bulunan yayınlar “manevî değerlere, genel ahlaka ve ailenin savunması ilkesine ters olamaz.” ve “kadınlara baz alinarak baskıları teşvik eden ve kadını istismar eden programlar içeremez” maddelerinin ihlal edildiği önerinini haklı gören Üst Kurul, müzakerelerin nihayetinde Kanal D’ye yönetimsel kazanç cezası uygulanmasına karar verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir