Robinson Ziya dede olarak biliniyor! Türkiye’ye üzücü haberi verdi: Eskiden bir sürü kiraz çıkardı, şimdi yemeye bulunmuyor-haberi

Keban Baraj Gölü Havzası’ndaki adaya 16 sene evvel yerleşen ve Robinson Cruse’a benzemesi hasebiyle Robinson Ziya dede lakabıyla tanınan 85 yaşında olan Ziya Abay, kuraklık hasebiyle gidemediği adasına, kar sularının erimesinin derhal peşinden tekrar kavuştu.

İsminin Huzur olduğu öğrenilen adaya teknesiyle giden Ziya Abay, adaya dört binden çok ağaç dikti. Abay, ağaçların ehemmiyetini belirterek, herkese ağaç dikme çağrısında bulundu.

İLK kez KURAKLIK YAŞANDI

Abay’ın adası 2,5 ay evvel kuraklıkla birlikte baraj gölünde sular çekilmesiyle yarım adaya döndü. 16 senede evvel kez yarım ada var olan Abay’ın adası, kar sularının ermesiyle tekrar ada halini aldı. Abay da geçmişte olduğu benzeri tekrar adasına teknesi ile gitmeye başladı.

Kuraklıktan adasının da hatri sayilir büyüklükte oranda etkilendiğini ifade eden Abay, geçen sene dört ton kiraz hasadı yaparken bu sene yemeye dahi olmadığını ifade etti. Pandemi döneminde hususi müsaadeyle adasına giden ve bozuk var olan sulama motorunu onarım ettiren Abay, şimdi ağaçlarının kurumaması ugras vermeye başladı.

“AĞAÇLARI KURTARSAK BANA YETER”

Suların yükseldiğini belirten Ziya Abay, “Şimdi tekne ile gidip geliyorum. kara varken gider yoktu. Şimdi mazot masrafı oluyor. Belediyemiz, kaymakamımız ve valimiz mazot amaciyla muavin oluyor. Bu sene kiraz yok. Ağacı kurtarırsak benden iyisi yok. Önceden kayıkla yarım saat sürerdi ama şimdi dahada yakın. Şu vakit kuraklık gidiyor ve bu ayni ritimde devam edecek gibi. Zira iklimleri biz elimizle bozuyoruz. Ağacı kesiyoruz ve değişik şeyler yapıyoruz. İnsan erkek çocuğu kendisinin ayağının altındaki dalı Her vakit kesiyor. Hastalığı da kendimiz yaptık” dedi.

“ÖNCEDEN dört TON KİRAZ ÇIKARDI, ŞİMDİ aş İÇİN BULUNMUYOR”

Kara varken yürüyerek gittiğini aktaran Abay, “Buradan tek buçuk saatte gidiyordum. Caddeye gidiyordum, zabita gelip beni alıyordu. Şimdi de beni alıyor getirip götürüyorlar, sağ olsunlar. Önceden dört ton kiraz çıkardı ama şimdi yemeye yok. Kovayla su taşıyordum. ani çok ağacı kurtardım ani çok ağaç kurudu. Zira bendeniz yapamıyorum” diye konuştu.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı / Kamil Cankılıç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir