Rio 2016’da Zika, Tokyo2020’de koronavirüs tehdidi-haberi

Moskova 1980 ve Los Angeles 1984’te boykot tartışmaları, Münih 1972’de pkk terör saldırısı, Montreal 1976’da Afrika boykotu vardı. 1896 yılından beri düzen eden Yaz Olimpiyat Oyunları’ndan Yalnızca 3’ü iki hayat savaşı vaktinde (1916, 1940,1944) yapılamadı.

Rio 2016’da Zika virüsü olimpiyatların kabusu olurken Tokyo 2020’de Kovid-19, ertelemeye neden oldu. Tarihinde salgın hastalık hasebiyle evvel kez ertelenme yaşayan olimpiyatlar, 23 Temmuz’daki açılış töreniyle başşehir Tokyo’da fevkalade tedbirler altına başlayacak.

Japonya’da doktorlardan Tokyo Olimpiyatları’nın iptal edilmesi çağrısı

Japonya’da olimpiyat tarihi yaklaştıkça tepkiler de ardı ardına geldi. Japonya hekimler Birliği oyunlara iki ay kala olimpiyatların iptal edilmesi çağrısı yapmıştı. Birliğe göre, Kovid-19’un değişik bölgelerde var var olan bütün varyantları Tokyo’da yoğunlaşacak ve toplanacak. Zati yükselişte var olan olay sayısı iyice hız kazanacak.

Japonya hekimler Birliği Başkanı Ueyama Naoto, görevli ve çalisan dahil takriben 100 bin kişinin Tokyo’ya akın edeceğini belirterek halihazırda artış trendini savunan olay hızının dahada da hızlanacağını savundu. Japon halkı da birliğe destek veriyor. Yapılan araştırmalara göre Japon halkının çoğunluğu olimpiyatların iptal edilmesini istiyor.

Tokyo Valisi Koike Yuriko ise Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunlarının tertemiz tip koronavirüs (Kovid-19) salgını hasebiyle tekrar ertelenmesinin güç tek seçenek olduğunu belirtmişti.

Tokyo 2020 seyircisiz düzenlenecek

Olimpiyatlarda iptal yaşanmadı ama Kovid-19’un Japonya’da yayılım hızı artınca tedbirler de fevkalade boyutlara ulaştı. Japon halkının yükselen sağlık endişeleri ve Bir hayli ülkede saptanan Kovid-19 varyantları sebebinden vatan dışından ülkeye seyirci gelmesi yasaklandı.

Müsabaka yerleşkelerine vatan içinden ise maksimum 10 bin kişi olacak şekilde yüzde 50 kapasiteyle seyirci onay edilecekti ama Kovid-19’un vakalarını kaygı veren düzeylere erişince bu plandan vazgeçildi. Oyunlara vatan içinden de seyirci yasağı geldi. 200’ün üzerinde ülkeden takriben 11 bin sporcunun katılacağı olimpiyatlar bu sene seyirciden yoksun yapılacak.

Bazı ülkeler ek önlem uygulanacak

Japonya’da hükümeti en çok korkutan değişik varyantların aynı anda ülkeye giriş yapma olasılığı. bu sebeple görevliler önlem üstüne önlem alıyor.

Japonya hükümeti, Kovid-19’un tertemiz varyantlarının görüldüğü Hindistan başta olmak üzere, 11 ülkenin sporcu kafilesine ek tedbirler uygulayacak. Bu ülkelerin sporcu ve konvoy mensuplarına, Japonya’ya gelmeden evvelki tek hafta içinde her vakit test olma zorunluluğu getirildi. mevzubahis memleket kafilelerinin, Japonya’ya geldikten ardindan üç vakit başka kafilelerle temasta bulunmaları da yasaklandı.

İlave önlem uygulananlar arasında Hindistan’ın yanı sıra Afganistan, Nepal, Pakistan, Sri Lanka benzeri ülkeler bulunuyor.

Katılacak resmi görevli sayısı 78 bine indirilecek

Önlemler bunlarla sınırlı kalmadı. Japonya, Kovid-19 vakaları hasebiyle ülkelerin spor federasyonları ile olimpiyat komitelerinden organizasyona katılacak resmi görevli sayılarını düşürmesini istiyor.

Tokyo Olimpiyatları Organizasyon Komitesinin, salgın önlemleri kapsamında oyunlara başka ülkelerden katılacak resmi görevli sayısını 78 bine indireceği bildirildi.

Öte yandan, oyunlarda gönüllü görev uygulamak üzere kayıt var olan 80 bin kişinin 10 bini, organizasyondan ayrıldı.

Gönüllülerin çekilmesinde erteleme hasebiyle kişisel planların değişmesinin yanı sıra, salgının etkilerinin hali hazırda ayni ritimde devam etmesinin tesirli olduğu belirtildi.

Müsabaka yerleşkelerinde içki yasak

Tokyo Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komitesi, Kovid-19 tedbirleri kapsamında yarışma yerleşkelerinde içkili içecek satışının yasaklanması istikametinde karar aldı. Oyunlar esnasında yarışma yerleşkelerinde içkili içecek satışının ve içilmesinin, komite toplantısında alınan kararla yasaklandığı belirtildi.

Sporcuların ve yöneticilerin milletçe ile temasını engellemek içinse “Sporcu Semti” açıldı. Tokyo’da kıyı bölgesi Harumi’de 44 hektar arazi üstüne kurulan semtin takriben 18 bin kişiyi konuk etmesi bekleniyor.

Kovid-19 salgınına karşı üst düzey tedbirlerin alındığı yerleşkede sporculara hergün PCR testi uygulanacak.

En nihayet alınan önlem “OHAL”

Tokyo’da Kovid-19 ile ugras kapsamında 22 Ağustos’a dek fevkalade durum “OHAL” uygulanacak.

Söz konusu karar, hükümete bağlı Kovid-19 Danışman Heyeti’nin tavsiyesi üstüne alındı. Kararla OHAL bölgelerindeki olay seyrinde düşüş hedefleniyor.

Zika’daki korku Kovid-19 da yaşanmadı

Farklı spor dallarından meşhur isimler Zika sebebinden 2016 Rio Olimpiyatları’na katılmayacaklarını söylemiş hemide hayranlarını ayni vakitte da sporseverleri üzmüştü. Dünyanın en iyi golfçüleri ve tenisçilerinin başını çektiği Bir hayli meşhur sporcu “önce sağlık” diyerek Brezilya’ya gitmemişti

Ancak Tokyo 2020’de Kovid-19 sebebinden oyunlara gelmeyeceğini açıklama eden çıkmadı. Yalnızca ani çok sporcu sakatlığı sebebinden oyunlara gelmeyeceğini açıkladı.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.