Ramazan’da tam kapanma olacak mı? Tüm gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde salı günü toplanacak Kabine’de-haberi

Koronavirüsle mücadelede gözler tertemiz haftada yapılacak bilim heyeti ve bakanlar heyeti toplantılarında olacak. Pazartesi bugünü sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında bilim heyeti toplantısı gerçekleştirilecek. Toplantıda memleket genelindeki olay artışları değerlendirilecek.

KABİNE TOPLANTISI SALI GÜNÜ YAPILACAK

Bilim Kurulu’ndan derhal peşinden salı bugünü de Kabine Toplantısı gerçekleştirilecek. Toplantının öncelikli gündemi de tekrar koronavirüs olacak. sağlık Bakanı Koca’nın sunum yapacağı toplantıda, bilim Kurulu’nun öneri kararları bakanlar heyeti üyeleriyle paylaşılacak.

YENİ RİSK HARİTASI ÇIKARILACAK

İllerdeki surat bin nüfusa karşılık gelen olay sayısını gösteren harita üzerinde değerlendirme yapılacak, tertemiz riziko haritası çıkarılacak. Amaç, Ramazan ayını fırsat bilerek insan hareketliliğini azaltmak, olay sayılarını düşürmek olacak.

RAMAZAN’DA UYGULANACAK TEDBİRLER GÖRÜŞÜLECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dahada evvel “Ramazan ayında ülkemizi dinlendirmek istiyoruz” izahı ile tertemiz kısıtlamaların işaretini vermişti. Bu doğrultuda alınması tasarilanan ek tedbirler bakanlar heyeti toplantısında görüşülecek, 81 şehirde tedbirlere nasıl ayni ritimde devam edileceğine karar verilecek. Tam kapanma olup olmayacağı, kafe ve restoranların kapanması, kamuda çalışma düzeni,65 ıslak üstü ve 20 ıslak altı amaciyla kısıtlamaların art gelip gelmeyeceği, şehirlerarası yolcu kısıtlaması benzeri Bir hayli Sual Cevabını bakanlar heyeti toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı tarafından yapılacak izahla bulacak.

AŞILAMADAKİ nihayet durum ELE ALINACAK

Koronavirüs aşılamaları da toplantının gündeminde olacak. sağlık Bakanlığı’nın hedefi Temmuz ayına civarindan 20 ıslak üstünün tamamını aşılamak. Bu noktada, toplantılarda, Türkiye’deki nihayet durum ve yollar haritası üzerinde durulacak. Çin, Almanya ve Rusya başta olmak üzere yurtdışından aşı tedariki ile türk mali aşı çalışmaları ele alınacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir