Putin’den Zelenskiy’nin teklifine cevap: Moskova’da görüşmeye her zaman hazırım-haberi

Belarus hükümet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’yla Kremlin’de tek araya toplanan Rusya hükümet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna‘nın güneydoğusundaki Donbass’taki problemleri konuşmak amaciyla mevzubahis alanda müzakere önerisi yapan Zelenskiy’e cevap verdi.

Lukaşenko’yla görüşmesinin Medyaya açık bölümünde konuşan Putin, “Eğer Zelenskiy ikili ilişkileri tekrar canlandırmak istiyorsa, bundan Yalnızca memnuniyet duyarız. İkili ilişkileri istişare etmek isterse, Zelenskiy’i Moskova‘da rastgele ahenk gösteren tek vakitte onay etmeye hazırım” dedi.

Ukrayna’daki var yönetiminin nihayet vakitte ikili ilişkileri bozmaya baz alinarak Bir hayli adım attığını ve tabiki bundan Yalnızca acı duyduklarını kaydeden Putin, Zelenskiy’in ikili ilişkileri onarmak istemesi seklinde bunu memnuniyetle karşılayacaklarını vurguladı.

“ZELENSKIY, ÖNCE YÖNETİCİLERLE GÖRÜŞMELİ”

Zelenskiy’in teklifiyle birlikte “Bu görüşmede neleri konuşmak istiyoruz?” Sualinin akıllara geldiğini belirten Putin, “Eğer Donbass’ın problemleri konuşulacaksa, o vakit Ukrayna idaresi evvela Donetks ve Lugansk’ın yöneticileriyle buluşmalı, dahada ardindan bu problemleri üçüncü ülkelerin temsilcileriyle ele almalı. var vaziyette üçüncü memleket Rusya’dır” diye ekledi.

“KİEV ÇÖZÜM BULMAKTAN KAÇIYOR”

Putin, Kiev’in Donbass görüsmelerinin Belarus’un başkenti Minsk’ten Polonya’ya taşınması önerinini de değerlendirdi.

Bu önerisi Ukrayna’nın güneydoğusundaki çatışmalara çözüm bulmaktan kaçınma girişimi olarak niteleyen Putin, “Belarus bizlere Yalnızca tek platform sağladı ve bu sürece hiçbir şekilde müdahale etmiyor. Belarus, bu probleme çözüm yolları aramak isteyenlerin çalışması amaciyla koşul olan koşulları sağladı.

Eğer birileri çözüm bulmak amaciyla çalışmak istemiyorsa, tabiki benim amaciyla çok önem taşıyan bu alanda çalışmamak amaciyla her vakit neden bulunabilir. Görünene göre Donbass’ın sorunlarını konuşmaktan kaçmak amaciyla bunun benzeri tek neden bulmak ve Minsk anlaşmalarını sonsuza dek gömmek istiyorlar” ifadelerini kullandı.

ZELENSKIY, PUTİN’İ DONBASS’A çağrı ETMİŞTİ

Zelenskiy, hükümet Başkanlığı medya Servisi tarafından yayımlanan görüntülü mesajında Donbass krizine ait açıklamalarda bulunmuştu.

Zelenskiy, bütün tarafların desteğine rağmen, Rusya’nın ise müsterek İzah yapmayı onay etmediğini belirtti.

Donbass bölgesindeki gelişmeleri yakından takip etmek amaciyla devamlı bölgeye gittiğini anımsadan Ukraynalı lider, “Bay Putin, dahada da ileriye gitmeye ve size Ukrayna’nın Donbas kisminda savaşın sürdüğü rastgele tek noktada buluşmayı öneri etmeye hazırım” dedi.

Kaynak: Anadolu ajansı / Ali Cura

Yayım tarihi
Dünya olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir