Profesörden, “Koronavirüs olduğumu bilmeden aşı olmaya gittim, zararı olur mu?” sorusuna yanıt-haberi

Prof. Dr. Mustafa Çetiner, CNN TÜRK yayınında, aşılama sürecine ait çok mühim açıklamalarda bulundu. Delta varyantının belirtilerine değinen Prof. Dr. Çetiner, heyecan edilen sualleri da yanıtladı.

“UMARIM TURKOVAC AŞI PORTFÖYÜMÜZE GİRER”

Prof. Dr. Çetiner’in canlı yayında yaptığı mühim açıklamalarında şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’de bunun benzeri tek aşının geliştirilmesi nihayet derece önemli. Birazcık tekrar de sakinimli konuşmak gerektiğini düşünüyorum. Faz-3 çalışmaları aşıların etkinliğinin net olarak görüleceği çalışmalar. 40 bin kişi üzerindeki neticelere göre ne civarindan savunucu olduğu alana çıkacak. ardindan iyi tek bilim dergisinde yayınlanacak. ardindan onay verilecek. Ne civarindan vakit alacak? Öngörmek şimdiden basit değil. Umarım yakın vakitte TURKOVAC da bizim aşı portföyümüze girer.”

“DELTA VARYANTI CİDDİ BİR SORUN”

Elimizde tek takım veriler var. Hindistan Kovid-19’un bataklığı demiştim. Çok başarılı diye yere göğe sığdıramadığımız İngiltere’ye döndü ve olay sayılarını arttırdı. Aşı milliyetçiliği çok ağırbaşlı tek mesele dünyada. Hindistan’ı denetim edebilecek aşıyı sağlamış olsalardı yeryüzünde Delta varyantı diye tek mesele olmayacaktı.

Hastaneye yatanların hatri sayilir büyüklükte bölümü aşılamayı reddedenler. Biontech’in evvel dozda 70-80’lere varan etkinliği burada yüzde 36’ya düşüyor. İkinci dozda yüzde 88’e düşüyor. Sinovac’ın Delta varyantına tesiri bilinmiyor. Delta varyantı ağırbaşlı tek sorun.

DELTA VARYANTININ BELİRTİLERİ

Mide ağrısı, baş, boğaz ağrısı, ishal, çok ateş benzeri bulgularla alana çıkabiliyor. Türkiye’de delta virüsü en azından resmi olarak çok oranda bildirilmedi. 80 ülkede rapor edildiği göz önüne alınırsa ülkemiz amaciyla de tehdit oluşturduğunu söyleyebiliriz. hayat Daha önceki hayat değil. Günler içinde ve çok hızlı dağılabiliyor. Önlemleri tek vakit dahada ayni ritimde devam ettirmeliyiz. Yaz ayındayız, maskelerden çok sıkıldık. Aşılanmanın aynı hızla ayni ritimde devam etmesi lazım.

‘Aşı olmaya gittim, koronayım zararı var mı?’ ise sıklıkla soruluyor. Hayır. bunun benzeri tek uygulama yok. Önce PCR testi ardindan aşı uygulaması yok. Herkesin aşılamaya gitmesi gerekiyor. Varsa da tek zararı yok.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir