Pfizer/BioNTech’in geliştirdiği korona aşısının 2. dozu, ciddi alerjik reaksiyon gösteren kişilere uygulanmayacak-haberi

Pfizer ve BioNTech’in mRNA teknolojisiyle geliştirdiği Kovid-19 aşısının evvel dozları ülkemiz genelinde Bir gün evvel uygulanmaya başlandı. sağlık Bakanlığı, Türkiye’ye kazançlan ve hususi şartlarda saklanan 2.8 milyon doz BioNTech’in mRNA aşısının (BNT162b2) uygulanmasıyla alakalı rehber yayınladı. Aşı randevusu esnasında seçenek edenlere BioNTech aşısının birinci dozu yapılıyor. Aşının 2’nci dozu ise dört hafta ardindan uygulanacak.

“6 SAAT İÇİNDE KULLANILMALI”

Kılavuzda, aşının enjektörsüz olarak sunulduğu belirtilerek, şu bilgilere yer verildi:

“Aşı flakonları kati sarsıntılardan ve darbelerden korunmalıdır. Kullanılmadan evvel sulandırılarak seyreltilmelidir. Flakon sulandırılmadan evvel veyahut sulandırıldıktan ardindan görünümünde beklenmeyen tek durum gözlemlendiğinde, bu durum olasıysa resim ile belgelenmeli ve tutanak tutularak milletçe sıhhati genel Müdürlüğü Aşı ile Önlenebilir Hastalıklar ev Başkanlığı’na iletilmek üzere, aşının tedarik edildiği birime en hızlı şekilde bilgi verilmelidir. Sulandırılmamış flakonun görünümü beyaz-kirli ak arası renkte donmuş çözelti şeklindedir. Sıvıda rastgele tek renk farklığı veyahut başka partiküller görüldüğünde veyahut sıvı renksiz vaziyete gelirse flakon kullanılmadan ahenk gösteren şekilde imha edilmelidir. Erimiş flakon sulandırılmadan evvel nazikçe ve yavaşça 10 sefer zit surat edilmelidir. netlikle çalkalanmamalıdır. Oda sıcaklığında iken sulandırılmalıdır. Flakon sulandırıldıktan ardindan en geç 6 saat içinde kullanılacak şekilde planlanma yapılmalıdır.”

SULANDIRMA SAATİ KAYDEDİLMELİ

Kılavuzda, aşının evvel dozunun sonrasında ağırbaşlı tek alerjik reaksiyon varlığının görülmesi seklinde 2’nci dozunun uygulanmayacağı kaydedildi. Pfizer-BioNTech aşısı hayat uygulamalarında alerjik reaksiyon gelişen vakalar vardı. Aşının 38 santigrat derece ve üzerinde ateşi var olan kişilerde, Daha kati tanı konulamamış akut hastalıklarda, kronik hastalıkların akut atakları esnasında ertelenmesi gerektiğine işaret edilen kılavuzda, “Sulandırılan flakonun üstüne sulandırılma saati kaydedilerek +2 ile +8 santigrat arasında muhafaza edilmelidir” ikazı da yer aldı.

180 GÜN ŞARTI GETİRİLDİ

mRNA aşısı için, “Kuduz, tetanos toksoidi bulunan aşılarla, kızamık, hepatit-A/B aşıları benzeri temas sonrası uygulanması koşul olan aşılarla vakit aralığı bırakılmaksızın uygulanabilir” ifadelerine yer verilen kılavuzda, tüberkülin ten testinin ise ya aşıyla aynı vakit yapılması veyahut aşı uygulamasından asgari dört hafta sonrasına ertelenmesi gerektiği kaydedildi. Aşının asgari dört hafta ara ile 1’er doz olmak üzere toplaminda iki doz olarak uygulanacağı hatırlatılan kılavuzda, özetle şu ifadelere yer verildi:

“İkinci tek talimata civarindan etkin Kovid-19 hastasına, 180 vakit içinde Kovid-19’u geçirmiş (PCR testiyle doğrulanmış) ve aşının uygulanmasından evvelki 10 vakit içinde doğrulanmış tek Kovid-19 vakasıyla temas etmiş kişilere uygulanmayacaktır. Aşının her iki dozu da aynı pandemik aşı ile uygulanmalıdır.

HAMİLELİKLE İLGİLİ BİR VERİ YOK

“Gebelikte mRNA aşısının uygulanmasına ait veri bulunmamaktadır. Kovid-19’u ağır geçirme rizikosu çok var olan gebelere kendisinin istekleri seklinde uygulanabilir” denilerek şu ifadelere yer verildi:

“Emzirme döneminde mRNA aşısının uygulanmasına ait veri bulunmamaktadır. Kovid-19’u ağır geçirme rizikosu çok var olan emziren kadınlara kendisinin istekleri seklinde uygulanabilir. Kontrolsüz epilepsi ve Guillain-Barre Sendromu, transvers myelit benzeri enfeksiyonla ve aşıyla alevlenebilen nörolojik hastalık tanısı bulunanlara izleyen klinisyen tarafından yapılacak değerlendirmeye bağlı olarak aşılama kararı verilir. Kanama bozukluğu var olan hasta kisi olanlarda intramüsküler enjeksiyon kanamaya neden olabilir. Aşının içeriğinde bulunan rastgele tek maddeye karşı anafilaksi (alerjik şok) öyküsü varlığında aşı uygulanmaz.”

Yayım tarihi
Sağlık olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir