Pençe operasyonlarında 120 hedef vuruldu, 31 terörist etkisiz hale getirildi-haberi

Milli müdafaa Bakanı Hulusi Akar ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kumanda kademesi, Irak’ın kuzeyinde icra edilen Pençe-Yıldırım Operasyonu’nun harekat merkezinde, analiz ve denetlemede bulundu. pkk terör örgütlerine yönelik, Avaşin-Basyan kisminda yürütülen Pençe-Yıldırım Operasyonu’nun harekat merkezinde faaliyetlere ait bilgi alan Akar’ın incelemelerin derhal peşinden açıklamalarda bulundu.


Operasyonların başarılı şekilde sürdüğünü kaydeden Hulusi Akar’ın açıklamalarından satır başları:

“Bugüne civarindan Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman ve fedakar mensupları Bir hayli operasyonu icra etti. Bunların nihayetinde teröristlerin nihayet derece sıkıştığı, kaçacak delik aradıkları, iki vakit üst üstüne yanı yerde yatmadıklarını her birimiz biliyoruz. Biz bu operasyonları, ülkemizin ve milletimizin egemenliği ve bağımsızlığı, hudutlarımızın güvenliği, karakollarımızın ve üs bölgelerimizin emniyeti amaciyla yapıyoruz. Bizim yapmaya çalıştığımız husus kendisinin güvenliğimiz ve bekamız için. Bizim tek hedefimizin teröristler olduğunu onun dışında hiçbir hedefimizin olmadığını herkesin çok iyi bilmesi lazım. Bugüne civarindan bunu herkesin anlaması lazım. Başta Irak olmak üzere bütün komşularımızın toprak bütünlüğüne ve sınır güvenliğine nihayet derece saygılıyız. Amacımız ve niyetimiz huzur ve güven içinde tek hayatı hemide Iraklı kardeşlerimiz amaciyla ayni vakitte da kendisinin vatandaşlarımız amaciyla hazırlamak ve bunun imkanlarını sağlamak. bu konuyla alakali hatri sayilir büyüklükte çalışmalar yapıldı ve emekler sarf edildi. Şehitlerimiz ve gazilerimiz oldu. ‘Ölürsem şehit, kalırsam gazi’ anlayışıyla bu faaliyetlerimizi sürdürmeye ayni ritimde devam ediyoruz ve edeceğiz.”

“ETKİSİZ vaziyete GETİRİLEN TERÖRİST SAYISI toplaminda 31”

“Şu anda Irak’ın kuzeyinde belli yerlerde bunları varlıklarını sürdürmeye çalıştıklarını biliyoruz. Bunları oradan da söküp atacağız inşallah. 23 Nisan saat 17.40’tan bu yana topçularımızın başlattığı atışlarla Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonları başlamış bulunuyor. Bu operasyonlar sonuna civarindan ayni ritimde devam edecek. Faaliyetlerimiz planlandığı şekilde sürüyor. Şu anne civarindan kara ateş destek vasıtalarımızla toplaminda 1132 amaç ateş altına alındı. sema Kuvvetlerimiz de tek bütün olarak hatri sayilir büyüklükte tek muvaffakiyet gösterip, toplaminda 120 hedefi etki altına aldılar. Bunlarla birlikte teröristlerin hatri sayilir büyüklükte zayiat verdiğini değerlendiriyoruz. Şu anne civarindan sema kuvvetlerimizin, topçularımızın açtığı ateş neticesi ne civarindan teröristin tesirsiz vaziyete geldiğini bizim görmemiz mümkün olmamakla birlikte, kendisi kara unsurlarımız tarafından, komandolarımız tarafından tesirsiz vaziyete kazançlan yasadisi sayısı toplaminda 31. aynı zamanda Ne yazık ki 6 arkadaşımız yaralandı. Bu arkadaşlarımızın Rehabilitasyonu amaciyla devletimiz seferber olmuş durumda”

“SON TERÖRİST ETKİSİSİZ vaziyete GETİRİLİNCEYE civarindan DEVAM”

“Bizim mücadelemiz PKK başta olmak üzere bütün teröristlere karşıdır. Bizim hiçbir şekilde rastgele tek etnik, mezhebi ve dini grupla problemimizin olmadığını, onları amaç almamızın mevzubahis dahi olmadığını hayat alemin bilmesi lazım. Bizim tek hedefimizin teröristler olduğunu her defasında söyledik, söylemeye de ayni ritimde devam edeceğiz. En nihayet yasadisi tesirsiz vaziyete getirilinceye civarindan mücadelemizin ayni ritimde devam edeceğini tek sefer dahada dile getirmek istiyorum. En nihayet yasadisi tesirsiz vaziyete getirilecek ve bizim vazifemiz, operasyonlarımız bitecek. O vakte civarindan durmak yok, operasyonlara ayni ritimde devam edeceğiz. Teröristlerin ne civarindan sıkıştığını, sözde elebaşlarının artık tükendiklerinin farkında olduğunu biliyoruz. başka teröristlerin de bunu biran evvel anlayıp, vazgeçmelerini bekliyoruz. Bunların peşindeyiz. Bu işin bitmesi amaciyla bütün inleri, mağaraları, her taşın altını kaldırmak suretiyle bunları tesirsiz vaziyete getireceğiz. bu konuyla alakali azimliyiz, kararlıyız, güçlüyüz. bunun için inanın. Zira biz haklıyı, dürüstüz, doğruyuz.”

“OLAYLARI SOYKIRIM DİYE NİTELEMEK GERÇEĞE AYKIRIDIR, GAFLETTİR”

“Bu işin Yalnızca bilim adamlarına, bilim insanlarına, tarihçilere ait olduğunu, bunların siyasi karar konusu olmadığını, siyasi kararlar her halükarda gerçekleri değiştiremeyeceğini, siyasi kararlarla birtakım lobiler iki defa ikinin beş olmadığını herkesin bilmesi lazım. vaziyetimiz çok açık. Bizim bu konudaki tutum ve vaziyetimizi herkesin bilmesi lazım. surat yıllarca birlikte güven ve refah içinde yaşayan ve Daha birlikte hayata iradesine sahip var olan Türk ve Ermeni toplumlarının tek şekilde ilişkilerini soykırım olarak nitelemek gerçeğe aykırıdır, gaflettir, cehalettir, gerçeğin ve geleceğin tahribidir. özellikle de bu konuyla alakalı olarak bu Amerikalıların kendisinin belgelerini, kendisinin imzalarını reddetmesidir, inkar etmesidir. Bu hiçbir şekilde olmayan tek konudur. Bununla alakalı mücadelemiz nihayetinde civarindan ayni ritimde devam edecek. bu konuyla alakali bilim insanlarımızın çalışmalarıyla bunun aydınlığa kavuşacağını ve asil milletimizin haklı ve hatırlı yerini alacağını dile getirmek istiyorum.”

“TSK MİLLETİN EMRİNDE”

“Yasalar ve Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda bize verilen görevleri yapmaya çalışıyoruz. bu konuyla alakali sıralı amir ve komutanların buyruk ve komutası esastır. Bu buyruk ve kumanda zinciri içinde her biri görevini en iyi şekilde yapma çabası içinde olacaktır. Bundan da hiçbir şüphemiz yok. Türk Silahlı Kuvvetleri milletin emrinde, görevinin başında. Bizim işimiz gücümüz; asil milletimizin ve vatanımızın kara, deniz ve havada savunulmasıdır. Milletimizin egemenliğidir, bağımsızlığıdır. Bunun amaciyla ‘ölürsem şehit, kalırsam gazi’ anlayışıyla görevimizi bugüne civarindan yaptık, bundan ardindan da aynı azim ve kararlılıkla yapmaya ayni ritimde devam edeceğiz.”

MSB’DEN DE OPERASYONLARA İLİŞKİN AÇIKLAMA GELDİ

Milli müdafaa Bakanlığı, yapılan izahta ise, “Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Irak’ın kuzeyinde Metina ve Avaşin-Basyan bölgelerindeki pkk terör hedeflerine baz alinarak başlattığı Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonları planlandığı benzeri başarıyla ayni ritimde devam ediyor. Karadan sızarak ve sema hücum harekâtları ile bölgeye intikal eden kahraman komandolarımız, pkk terör örgütü PKK ve başka pkk terör örgütlerine ait amaçlari tesirsiz hâle getirmek amaciyla operasyonları sürdürüyor. Ayrı olarak sema Kuvvetlerimize ait unsurlar ile saptanan hedefler imha edilirken, kara ateş destek vasıtalarımız da pkk terör yuvalarına baz alinarak atışlarını sürdürüyor. Komandolarımızın ‘ara-bul-yok et’ parolasıyla alanda başlattığı arama-tarama faaliyetleri esnasında teröristler tarafından tuzaklanmış EYP tuzakları ile silah ve mühimmat tespit edilmeye başlandı. Metina ve Avaşin-Basyan kisminda icra edilen arama-tarama faaliyetinde iki adet mayın, 24 adet EYP, tek adet mağara, dört adet hafif silah, tek adet ağır silah, tek adet roketatar, 151 adet hafif silah mühimmatı, 85 adet ağır silah mühimmatı, üç adet bazuka mühimmatı ve iki adet havan/top mühimmatı ele geçirilerek mayın, el yapımı patlayıcı tespit ve imha timleri (METİ) tarafından imha edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir