Pazarlar bugün yeniden açılınca marketlerin fiyat oyunu deşifre oldu-haberi

İçişleri Bakanlığınca 81 kent valiliğine gönderilen genelge kapsamında sektör yeri esnafı bu erken tezgahlarını açtı. Tam kapanma döneminde 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında Yalnızca ıslak sebze/meyve ile fide satışı yapan sektör yerlerinin açılmasına destur verilmesinin derhal peşinden pazarcılar erken saatlerinde tezgahlarını açarak satışa başladı. Bursa‘nın 17 kazasinda 125 pazarda kurulan tezgahlar doldu taştı. 8 gündür haneden çıkmayan Yalnızca marketten alışveriş yapan vatandaşlar da pazarlara akın etti.

VATANDAŞ FİYATLARDAN YAKINDI

Bursa Valisi Yakup Canbolat, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa Pazarcılar Odası Başkanı Refik Aksu ve yetkililer, açılan pazarlarda denetim yaptı. HES kodu, ateş ve maske kontrolüyle alınınca Bir takım pazarlarda uzunca kuyruklar oluştu. Vatandaşların çoğu pazarların açılmasının mutlulukla karşılarken, bazı ise fiyatların çok olmasından yakındı.

MARKETLERİN FİYAT OYUNUNA TEPKİ

Pazarlarda tekrar yer almaktan duydukları mutluluğu ifade eden Bursa Pazarcılar Odası Başkanı Refik Aksu, marketlerin ücret oyununa reaksiyon gösterdi. Aksu, “Bizler vatandaşlar amaciyla elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Onlar amaciyla en kitir ve iyi meyvesinden sebzesine civarindan seçerek alıyoruz. ama bizim kapalı olduğumuz bu tek haftada marketlerde 12 Lira var olan domatesi, pazarların açıldığı vakit 5 liraya düşürebiliyor. Madem bu domatesi 5 liraya düşürebiliyorsan, Niçin pazarların kapalı olduğu gün içinde o ücrete indirmiyorsun. Salatalık 6-7 liradan satılırken, bu erken iki liradan nasıl satabiliyorsunuz. Bu marketler halkını hiç düşünmüyor” diye konuştu.

“2 veyahut üç GÜN AÇILALIM” TALEBİ

Pazarcının sahtekar konumunun hallerden kaynaklandığını belirten Aksu, “Günübirlik açılışlarda hallerde ürünler tek vakit evvel üç lirayken, istek arza göre, tek vakit ardindan iki katına çıkabiliyor. Bu da bizi güç vaziyette bırakıyor. Biz tek sonraki günlerde eğer pazarlarımız tekrar bu şekilde açılacak olursa, biz pazarları açmayı düşünmüyoruz. Önümüzdeki hafta açılacak pazarlar, bayramın üçüncü gününe eşit geliyor. Kimse bayramda mahsul toplamaz, kimse bayramda pazara çıkıp alışveriş yapmaz. Biz bayramdan evvel pazarların tekrar açılmasını ama iki veyahut üç vakit olmasını istiyoruz” dedi.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir