Pazar günü kısıtlaması ve maske şartı kaldırılacak mı? Kabine, iki kritik gündemle toplanıyor-haberi

Bugün saat 15.00’te gerçekleştirilecek var olan bakanlar heyeti toplantısında Kovid-19 ile ugras başta olmak üzere memleket gündemindeki mühim konular ele alınacak.

Toplantıda sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın tek sunum yapması öngörülürken, hız galip gelen aşılama çalışmalarının masaya yatırılarak, bunun olay sayılarına yansımalarının değerlendirileceği, Ayrı olarak türk mali aşı çalışmalarının da toplantının mühim başlıklarından olacağı olasılık ediliyor.

PAZAR GÜNÜ KISITLAMASI DEĞERLENDİRİLECEK

Kısıtlama tedbirlerinin de görüşülmesi beklenen toplantıda, başta sektör günleri tatbik edilen sokağa çıkma kısıtlaması olmak üzere tedbirlerin gevşetilip gevşetilmeyeceği, normalleşmeye ait tertemiz adımlar atılıp atılmayacağı konularının toplantının mühim gündem maddelerinden olması öngörülüyor.

Toplantıda hafta içi saat 22.00’de başlayan sokağa çıkma kısıtlamasına baz alinarak saatlerin ötelenmesi de ele alınacak başlıklar arasında.

AÇIK ALANDA MASKE ŞARTI YENİDEN GÖRÜŞÜLECEK

Toplantıda aşılamanın 30 yaşa civarindan inmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte açık alanlarda maske zorunluluğunun ara kaidenine uymak şartıyla kaldırılması da konuşulacak. Bu kapsamda olay sayılarındaki düşüşe paralel olarak tek sonraki dönemde AVM’lerin yanı sıra dolmuş, otobüs, metro benzeri toplu taşıma araçlarında ve hastanelerde maske takılma zorunluluğunun ayni ritimde devam etmesi ama park, bahçe, alan benzeri açık alanlarda maske kuralının esnetilmesi öngörülüyor.

TURİZMCİYE KDV MÜJDESİ GÜNDEMDE

Turizm sezonunun açılması, Rusya’dan Türkiye’ye uçuşların 22 Haziran itibarıyla tekrar başlayacak olması benzeri konuların da gündeme geleceği olasılık edilen toplantıda, turizme baz alinarak Kovid-19 tedbirlerinin masaya yatırılması bekleniyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un sunum yapması beklenen toplantıda, turizm sektörüne verilen KDV desteğinin uzatılması konusunun gündeme gelmesi öngörülüyor. Salgın sonrasında çalışanlara ve iş yerlerine verilen desteklerin toplantı gündeminde olacağı olasılık ediliyor.

Toplantıda, güvenlik ve dış politikaya ait konuların da görüşülmesi, ulusal müdafaa Bakanı Hulusi Akar’ın, vatan içi ve sınır ötesinde pkk terör örgütlerine karşı yürütülen operasyonlara ait kabineyi bilgilendirmesi bekleniyor.

Diplomatik gelişmelerin de ele alınması beklenen toplantıda, NATO Zirvesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın Azerbaycan ziyareti ile Antalya’daki Güneydoğu Avrupa İşbirliği zamani hükümet ve hükümet Başkanları Zirvesi ve Antalya Diplomasi Forumu’nun yansımalarının değerlendirilmesi öngörülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir