Pastacıyı şeker ve KDV çarptı-haberi

Ankara Pastacılar Odası Başkanı Mustafa Kahveci, ülkemiz genelindeki bütün pasta ve tatlıcıların şeker sıkıntısı yaşadığını, Türk Şeker’den direk şeker alamadıkları amaciyla ürünlerine zam uygulamak zorunda kalacaklarını söyledi. Kahveci, KDV indiriminin de ucuzluk adina ek yüke dönüştüğünü bildirdi. Kahveci, kapasite raporunu beyan eden bütün pastacı ve tatlıcılara toptan fiyatına haftada tek tona civarindan şeker satışı yapan Türk Şeker’in hiçbir neden göstermeden satışları durdurduğunu söyledi.

TARIM KOOPERATİF’E VERİLİYOR

Türk Şeker’in artık şekeri tarım Kredi Kooperatifleri’ne verdiğini, pastacı ve tatlıcı esnafının da marketlerden poşet poşet şeker taşımak zorunda kaldığını belirten Kahveci, “Kooperatif marketleri şekeri 5’er kiloluk poşetlerde satıyor ve aynı kişiye 5 paketten fazlasını satmıyor. Biz de mecburi olarak günlerce marketten poşetle şeker taşıyoruz” dedi.

Türkiye Şeker Fabrikaları pastacılara şeker satışını kesince pasta ve tatlı maliyetleri yükseldi. Nişasta bazlı şeker ve glikoz şurubu kullanımının çogalma vaziyeti laf konusu.

Maliyette zarar büyüdü, zam yolda

– Mustafa Kahveci, gıdadaki KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmesinin pasta ve tatlı fiyatlarını aşağı çekmediği benzeri esnafa ek yük getirdiğini söyledi. Pastacılık ürünlerinde KDV indirimi yapılmadığını belirten Kahveci, “Unu, şekeri ve yağı yüzde tek KDV ile satın alıyoruz ve bunlardan yaptığımız pastayı, tatlıyı yüzde 8 KDV ile halka satıyoruz. Fişi yüzde 8’den kesip gider faturasını yüzde 1’le maliyetten düştüğümüz amaciyla hatri sayilir büyüklükte zarara uğruyoruz. bu sebeple zam uygulamak zorunda kalacağız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.