Paris’te okuyup memleketi Tunceli’ye döndü! Aspir üretiminden 4 ayda 150 bin lira kazanacak-haberi

Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen Paris Sorbonne Üniversitesi‘nden mezun olan, 15 sene da Fransa’da yaşayan sema Arslan (48), aynı üniversitede doktora ve master çalışmalarını Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) üstüne tamamladı. dahada ardindan Ankara’ya yerleşen Arslan, burada eğitim alanında çalışmalar yürüttü ve hususi tek eğitim kurumunda Fransızca öğretmenliği yaptı. sema Arslan, kent hayatından sıkıldığı için, doğduğu topraklara dönerek tarım işine girdi. Elazığ-Tunceli hududunda var olan Karabörk köyüne gelen Arslan, babasına tarlada aspir bitkisi ekimine başladı. Arslan, vakit boyu tarlada traktör sürerek loğ işlemi yapıyor, akşam saatlerinde ise evine dönerek, Fransızca dil eğitimi amaciyla öğrencilerine uzaktan eğitim veriyor.

“BÖLGEDE CİDDİ BİR İSTİHDAM YARATACAĞIMA İNANIYORUM”

Aspirin, kuraklığı seven tek bitki olduğu amaciyla seçenek ettiğini ve alanda iyi randiman alacağını belirten Arslan, hasattan dört ayda takriben 150 bin Lira kazanç kazanacağını, 20 kişiye de istihdam imkanı sağlayacağını ifade etti. Pandemi sürecinde dört duvar arasında sıkıldığını ve doğduğu topraklarda üretime başlama kararı aldığını belirten Arslan, “Fransa’da, Paris Sorbonne Üniversitesi’nde coğrafya bölümü okudum. Lisansımı bitirdikten sonra, doktora çalışmalarımı GAP üstüne sürdürdüm. Kuru tarımdan sulu tarıma geçişteki adaptasyon problemlerini inceledim. Türkiye’ye geldikten sonra, Fransızca etüt merkezi kurdum ve orada Fransızca dersleri verdim. Koronavirüs sürecinde bütün yeryüzünde doğaya dönüş başladı. Metropolde dört duvar arasında çok sıkıcı tek asama geçti. Doğaya dönmeye gereksinim duydum. Köyümde de tek asagi yapı vardı. Babama ait tarlalar vardı ve bunlar ekilip biçilmiyordu. takriben 250 dönümlük araziye aspir ekme kararı aldım. Önümüzdeki sene 500 dönüme çıkmayı planlıyorum. alanda ağırbaşlı tek istihdam yaratacağıma inanıyorum. Zira çogunlukla arpa ve buğday ekiliyor. Kilosu 1,5, iki lirayken, aspiri dört liraya kolaylıkla satabiliyoruz. Bu da köylünün ekonomisine ağırbaşlı tek kazanç sağlayacak” dedi.

“TÜRKİYE EKONOMİSİNE KATKI saglamak İÇİN BURAYA GELDİM”

Aspirin her sektörde kullanıldığını ve bölgeye imalat modeli olacağını aktaran Arslan, “Aspiri biodizel olarak kullanabiliyoruz. ülkemiz filhakika yakit ile alakalı dışa bağlı. Yemeklik yağ ile alakalı da dışarıya bağımlıyız. Milyar dolarlar veriyoruz yağ için. kendisinin topraklarımızda ekerek, ülkemiz ekonomisine katkı saglamak niyetiyle buraya geldim. Benim amaciyla de hayat kalitesi ve lüks kavramı, tabiatta var olarak imalat yapmak, istihdam yaratmak. Tarlada çalıştıktan sonra, akşam haneme geliyorum. Evin bahçesinde Ankara’daki öğrencilerime online ders veriyorum” diye konuştu.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir