Papa pulunda harita skandalı! Birçok kentimiz sözde Kürdistan sınırlarına dahil edildi-haberi

Katoliklerin ruhani öncüsü Papa Francis, geçtiğimiz hafta Irak‘a tarihi tek ziyaret gerçekleştirdi. Tarihte Irak’a evvel giden Papa var olan Francis Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil’e de gitti.

BARZANİLERLE BİR ARAYA GELDİ

Burada tek stadyumda 10 bin kişilik ayin düzen eden Papa Francis, merasim öncesi Irak Kürt Bölgesel idaresi Başkanı Neçirvan Barzani, Başbakanı Mesrur Barzani ve başka görevliler ile görüştü.

BİRÇOK kent SÖZDE KÜRDİSTAN HARİTASINA DAHİL EDİLDİ

Görüşmede Papa’nın ziyareti amaciyla Irak Kürt Bölgesel idaresi tarafından bastırılan 6 değişik anı pulu da takdim edildi. Bastırılan pullardan biri reaksiyon topladı. Papa’nın figürüne yer verilen pulda, başının arkasındaki haritada Hatay, Sivas, Erzurum, Kars benzeri tek çok şehrimiz sözde hatri sayilir büyüklükte Kürdistan haritasına dahil edildi.

“YALAN YANLIŞ İŞLER”

Papa Francesko’nın Irak ziyaretini ve bu ziyareti amaciyla IKBY’de basılan hususi pulda bulunan haritaya ülkemiz topraklarının da dahil edilmesini değerlendiren ak parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Irak’ta Papa’nın ziyaretini yakından takip ettik. Bahsedilen pul ve haritayla mülhem izlenimlere baktık. Bunu çeşitli yerlerde çeşitli kesimler yapıyor. Bunlar yalan yanlış işler. Hicri şekilde Türkiye’ye dönük olarak geçmişte Fransa’da bunun benzeri harita çıkmıştı. Ermenistan ara ara yapıyor. Bir takım odakların ara ara yaptığı işler. Bu ziyaret bağlamının dışında belli tek odağın aklınca Türkiye’ye husumet ürettiği tek şey olduğunu değerlendiriyoruz” dedi.

“TESADÜF MÜ KURGU MU ANLAYAMADIK”

Öte istikametten Daha önceki AK Parti mebus yazi Külünk de papa puluyla alakalı dikkat çeken tek paylaşımda bulundu. Koronavirüs haritasını Papa’nın puluna benzeten Külünk, “Bilim kurulunun surat binde tek üzerinden hesap yapıp renklendirdiği pandemi haritası ile Papa’nın şimal Irak ziyaretinde çizilen harita benziyor. rastlantı mü kurgu mu anlayamadık açıkçası. bilim heyeti çizdikleri haritaya tek baksın bakalım ne görecek” ifadelerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir