Pandemide zorlu günler geçiren esnafa yeni destekler yolda: Ücretsiz izne çıkacaklara aylık 1500 lira verilecek-haberi

Zorlu pandemi günlerinde başta yeme içme sektörü olmak üzere minik esnafa hemide hibe ayni vakitte da prim destekleri ayni ritimde devam ediyor. minik esnafa sağlanan hibe ve kira desteği ile istikbal desteğinin müracaat süresi uzatılırken, şimdi de Nisan ve Mayıs ayları amaciyla restoran ve kafelere prim ve para desteği geliyor. Takvim’in haberine göre, bunun amaciyla TBMM’ye kanun önerisi de sunuldu.

PRİM DESTEĞİ 1341 LİRAYI BULACAK

Nisan ve Mayıs aylarında kısa çalışma sonrası verilen normalleşme desteğinden yararlanamayan kafe ve restoran çalışanlarının primlerini İŞKUR karşılayacak. Bu süre içinde fiyatsız izine çıkacak personele de işçi başına 1.500 Lira ödenecek. böylelikle işçiler iki ay amaciyla üç bin Lira alacak. Prim desteği ise 1.341 TL’yi bulacak.

İşte esnaf amaciyla tatbik edilen destekler:

  1. Kira ve Hibe Desteği: Basit usulde vergilendirilen minik esnaf (Terzi, kantinci vs.) yararlanacak. üç ay süresince ayda 1.000 Lira hibe desteği; Ayrı olarak tekrar üç ay süresince aylık büyükşehirlerde 750 lira, başka şehirlerde 500 Lira kira desteği verilecek. Desteğe başvurular 30 Nisan’a civarindan e-Devlet üzerinden yapılabilecek.
  2. Normalleşme Desteği: Kısa Çalışma Ödeneği’nin bitmesiyle normal çalışmaya geçen işletmeler yararlanabilecek. İşçi başına 1.341,56 Lira prim desteği verilecek. sosyal güvenlik müessesesi ödemelerinden mahsup edilecek.
  3. Kafe ve restoranlara para desteği: Normalleşme desteği alamayan kafe ve restoranlar denetlenecek. İşçilerin 1.341,56 TL’lik prim desteğinin dışında fiyatsız izinde olanlar amaciyla çalışan başına 1.500 Lira ödenecek. Başvurularla alakalı detaylar Daha netleşmedi.
  4. Ciro Kaybı Desteği: Pandemi dolayısıyla kısıtlamalardan etkilenen ve cirosu üç milyon liranın altında olup 2020 seneninde yüzde 50 ve çok kayıp yaşayan restoran lokanta ve kafeler yararlanacak. kayıp cironun yüzde 3’ü ödenecek. Bu rakam iki bin liradan az, 40 bin liradan çok olmayacak. Desteğe başvurular 30 Nisan’a civarindan e-Devlet üzerinden yapılabilecek.
Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir