Özgür Özel: AKP giderayak bunu da yaptı-haberi

CHP Grup Başkanvekili Özel, TBMM’de düzen ettiği medya toplantısında gündeme değin açıklamalarda bulundu.

Ukrayna krizini değerlendiren Özel,

“Ukrayna krizi bütün dünyayı, Türkiye’yi endiseli etmeye ayni ritimde devam ediyor. Krizin yaklaştığı, savaşın yaklaştığı günlerden, Rusya’nın evvel harekete geçtiği andan itibaren, bu Meclis’in bilgilendirilmesi gerektiğini söylemiştik.

AKP, TBMM’yi işlevsizleştirdiğini delil eden tek uygulamaya dahada imzasini attı. Krizin 7’nci günündeyiz, ısrarlarımıza ve genel müzakere yapılmasına baz alinarak talebimize nihayet karşılık aldık. bütün dünyanın gündemi Ukrayna krizi, Ukrayna ile Rusya arasında yaşananlar ve Dışişleri Bakanı geliyor, gündem dışı maddeden laf isteyecek, talebi karşılanacak; 20 dakika konuşacak ve gidecek. Bu zamanin uzatılmasını öneri ettik.

Ama ‘Bakanımız 20 dakikanın yeteri civarindan olacağını söylediler’ dediler. eğer bu kriz bu mecliste gündem dışı diye adlandırılıyorsa, tutanaklara bunun benzeri geçecekse, işte size AKP, size cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi dedikleri ucube, eşsiz, inanilmaz sistemin bizi getirdiği nokta. Bu vaziyetten bu parlamentoyu evvel seçimden ardindan derhal kurtaracağız, bunun için mecburuz” dedi.

“BİZİMKİLER ALGI OPERASYONLARININ PEŞİNDEYDİLER”

“Ukrayna ve Rusya ile ilişkilerin bu noktaya gelmesi ve Sanki çaresiz eylemsizlik içinde kaldığımız tek vaziyetle karşı karşıyayız” diyen Özel,

“Ne yaptığını bilemeyen; ne sağa, ne sola dönemeyen, elini dahi kaldırmaya korkan tek Türkiye. Fransa ve Almanya da Rusya’yla mühim ilişkiler içinde, çatır çatır yaptırımlar uyguluyorlar, kararlarına ellerini istek ettikleri benzeri kaldırıyorlar ve ilişkilerini sürdürüyorlar.

Türkiye’nin burada yaşadığı durum Sahiden felaket. Ayrı olarak orada 20 binin üzerinde vatandaşımız var, çok sayıda gencimiz var. Her akşam tek tv programında yakarışlarını dinliyoruz.

Türkiye istihbaratı doğru değerlendirmedi, vaktinde uyarıları yapmadı, vatandaşlarını oradan kurtarmadı ve her biri kurtarma operasyonlarını yaparken, bizimkiler algı operasyonlarının peşindeydiler” değerlendirmesinde bulundu.

“BÖYLE BİR ÇARESİZLİĞİ DİPLOMATİK GAF OLARAK NİTELENDİRİYORUZ”

Özel, şöyle ayni ritimde devam etti;

“Tayyip Erdoğan’ın çatışmadan derhal evvel iki memleket arasında arabuluculuk yapma talepleri dikkate dahi alınmamış. Erdoğan Avrupalı öncülerle Öğütten ötesini öneri ederken, Avrupa Konseyi’nin Rusya’nın üyeliğini askıya alma oylamasında çekimser kalmıştır ve bu durum Türkiye’nin iki memleket arasındaki krizde nasıl pozisyon alacağını bilmeyen ve hayat çapında da, ülkemiz kamuoyunda da garip karşılanan ve izaha muhtaç tutumken, bunu her birisi kendisinin dili döndüğünce açıklama etmeye çalışıyorlar. Ama hatri sayilir büyüklükte devletler bunun benzeri yapmıyor.

Türkiye Cumhuriyeti çok önemli, çok hatri sayilir büyüklükte tek devletken, kendisinin çıkarlarını hemide anlatabilecek, hemide koruyabilecek, hemide tavır takınabilecek tek ülkeyken Ne yazık ki ülkemiz çaresiz eylemsizlik içinde durmaktadır, kıvranmaktadır. ‘Bir istikametten tekrar su üyesi ülkelere diyorum ki: Ukrayna ile alakalı gösterdiğiniz hassasiyeti ülkemiz amaciyla de gösterin.

Türkiye’ye de birileri harp açıp saldırdığı vakit mı Türkiye’yi gündeme alacaksınız?’ diyor Recep Tayyip Erdoğan. Diplomaside bunun benzeri sitem olmaz. Bu tek gaf, bu tek acziyet. Ne demek birileri Türkiye’ye saldırınca mı? su üyeliği amaciyla geldiğimiz diplomaside nihayet nokta bu mu?

Karaya oturduk, yalvarıyoruz. Ne üzerinden? Bize de mi saldırsınlar istiyorsunuz? Ukrayna’ya gösterdiğiniz alakayı göstermiyorsunuz; Ukrayna’yı kıskanıyor. bunun benzeri tek çaresizliği diplomatik tek gaf olarak nitelendiriyoruz ve not ediyoruz.”

“SALDIRANLARIN ÖZÜR DİLEME VAKTİ”

Montrö ile alakalı Hulusi Akar’a çağrıda bulunan CHP’li Özel,

“Gidip de yurtdışında Montrö anlatmak basit bu dönemde ama sen geçen sene Türkiye’de birileri Montrö’yü tartışmaya açıyordu, Şentop dahil. 104 çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli amirali bu Hulusi Akar’ın uyguladığı kararlarla orduevlerine sokmuyorlar, lojmanlarını boşalttırıyorlar. Etmedikleri hakaret, yapmadıkları kötülük kalmadı ve kriz bütün hayat önünde Montrö hassasiyetinin haklılığını alana çıkardı.

Tez elden amirallerden özür dilenmesi gerekir, haklarının art iade edilmesi gerekir, bu yargılama saçmalığının tek vakit evvel nihayet bulması gerekir. Bu civarindan haklı, bu civarindan duyarlı, bu civarindan duygulu tek problemde kusura bakmayın ama milletimizin önünde amirallere laf söyleyenler, saldıranların şimdi özür dileme vaktidir” dedi.

“TEZ ELDEN DANIŞTAY’A GİDİYORUZ”

Yeni çıkartılan yeralti maden yasasına reaksiyon gösteren Özel,

“Bu Meclis, ulusal iradenin tecelli ettiği yer. Meclis tek istem koydu zeytinlik alanlara yeralti maden yapılmamasına ilişkin. Evveli gece tek imzayla, yayınlanan yönetmelikle o art çekilen maddeyi yönetmelik olarak getirdiler ve zeytinliklerde yeralti maden faaliyetlerini imkanlı vaziyete getirmeye çalışıyorlar.

Elbette sav elden Danıştay’a gidiyoruz. tabiki yürütmenin durdurulmasını istek edeceğiz. tabiki bunun için destur vermeyeceğiz. bu konuyla alakali hemide Meclis’te, hemide yargıda, hemide zeytinliklerde mücadelemizi sürdüreceğiz.

Biz köylümüzün, çiftçimizin, ülkemizin zeytinine, zeytinliğine sahip çıkacağız, beşli çete amaciyla yapılan düzenlemeye ama bu millet, bu milletin vekilleri asgari üç kez, dört sefer o maddeyi kanunlardan art çektirmişken, beşli çetenin talebiyle bakanlıklar getiriyor” ifadelerini kullandı.

İMAM HATİP LİSELERİNDE AKP’LİLER SERGİ AÇMIŞ

Aralarında Mihrimah Sultan Kız Anadolu İmam-Hatip Lisesi ve İTO Marmara Anadolu İmam-Hatip Lisesi’nin de bulunduğu 5 okulda, AK Partinin Gençlik Kolları hesaplarından ve Üsküdar İlçe hesaplarından atılan tweet’lerle AK Partililer tarafından okullarda sergi açıldığını belirten Özel,

“Liselere tertemiz seçilecek kisi birimini götürüp, oraya sergi açtırıp, orada yaşanmış tek yasamsal olay üzerinden politika devşirmeye çalışmanın ve orada gençlerle tertemiz seçilecek kisi biriminin temas etmesinin nasıl tek acziyet, nasıl tek tenezzül olduğunu ve okullara iktidar partisi serbestse; hadi bakalım İstanbul İl Başkanlığımız 39 kazada sergi açmak istiyoruz. bunun için destur verecek misiniz? olabilmektedir mi? Doğru bulmayız, yapmayız ama yapıldığını düşünün.

Ak Parti bunu da yaptı, giderayak bunu da yaptı. Liselere gitti, gençlik kollarına sergi açtırıp, o sergileri ziyaret edip gençleri tertemiz seçilecek kisi birimiyle temas ettirdi. Korkunun ecele yararı yok. Bunları yapmakla iktidara tutunamazsınız” diye konuştu.

KAFTANCIOĞLU: TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da Üsküdar’daki vaziyetle alakalı paylaşımda bulunarak, “Üsküdar ilçemizde yaşanılan üzüntü vaziyeti grup başkanvekilimiz Özgür Özel
mecliste dile getirdi. Devletin kurumlarının ve çocuklarımızın siyasete nasıl penis edildiğinin somut örneği. Ve bu olayın sorumlusu her kimse aciliyetli gereği yapılmalıdır, takipçisi olacağız!” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.