Özbekistan’da devlet görevlileri ve hizmet sektörü çalışanları için aşı zorunlu oldu-haberi

Özbekistan Koronavirüsle ugras Komisyonu kararıyla, şimdiye civarindan ülkede isteğe bağlı yapılan aşı uygulaması artık sağlık personeli, öğretmen, asker ve güvenlik görevlileri, banka, noter, postane, kafe, kuaför, alışveriş, turizm ve başka hizmet sektörü temsilcileri ile hükümet kurumlarının çalışanlarının da aralarında bulunduğu Bir takım görevli ve iş sahipleri amaciyla mecburi kılındı.

EYLÜLE civarindan İLK DOZ ŞARTI

Kararla, mevzubahis görevli ve iş sahiplerinin, tek Eylül’e civarindan Kovid-19’a karşı aşının evvel dozunu, tek Ekim’e civarindan ikinci, tek Kasım’a civarindan ise 3. dozunu olması gerekiyor.

ÜNİVERSİTE SINAVLARI AÇIK ALANDA YAPILACAK

Komisyon ayrıca, ülkede yapılacak üniversitelere giriş sınavlarının açık sema alanlarında yapılmasını kararlaştırdı.

Komisyonun kararıyla, ülkedeki kafe, restoran ve restoranların akşam saat 20.00’ye civarindan açık havada etkinlik göstermelerine destur verildi.

ÖZBEKİSTAN’DA AŞILAMA

Kovid-19’a karşı aşı uygulamasının nisan ayında başladığı Özbekistan’a şimdiye civarindan Çin imalatı “ZF2001” aşısından 6 milyon 500 bin doz, Oxford Üniversitesinin ilaç firması AstraZeneca iş birliğinde geliştirdiği Vaxzevria aşısından 660 bin doz, Rus imalatı Sputnik V aşısından da 370 bin doz olmak üzere toplaminda 7 milyon 530 bin doz aşı erişmiş bulunuyor. Ülkedeki aşı uygulaması amaciyla Vaxzevria, Çin’in “ZF2001” ve Rus imalatı Sputnik V aşıları kullanılıyor. Özbekistan sağlık Bakanlığından yapılan izaha göre, şimdiye civarindan memleket genelinde toplaminda 5 milyon 521 bin doz aşı uygulandı.

Kaynak: Anadolu ajansı / Bahtiyar Abdülkerimov

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir