Ormanda dedektif gibi arayıp topladıkları kuzugöbeği mantarının kilosunu 150 TL’den satıyorlar-haberi

Türkiye’nin akciğerlerinden biri var olan Vezirköprü Kunduz Ormanları’nda yöre halkı kuzugöbeği mantarı hasadı yapıyor. çogunlukla ormanlarda tek tek veyahut minik gruplar seklinde bulunan kuzugöbeği mantarı bahar aylarında alana çıkıyor. Samsun‘da ise bahar döneminde yoğun yağış alması neticesi alana çıkan kuzugöbeği mantarları vatandaşın da istikbal kapısı oluyor. çoklukla çam, sedir benzeri ağaç türlerinin diplerine gizlenmiş var olan mantarı orman halkı dedektif benzeri arıyor. Yoğun sıcak altında çalışan vatandaşlar, kuzugöbeği mantarını tadanın tek dahada aş istediği söyledi.

“ETTEN dahada LEZZETLİ”

Kunduz Ormanları’nda mantar toplayan Aliye varlıklı (45), “Dağlara çıkması zor. Her vakit yarım kilo civarindan topluyoruz. Vezirköprü merkezde pazarda satıyoruz. Ormanlarda yetişiyor. Nisan-mayıs aylarında oluyor. kimi mahalleye mantarcı geliyor, ona veriyoruz. Bu mantar çok lezzetli oluyor. ‘Etten dahada da lezzetli’ diyorlar. Çok kıymetli tek mantardır. Her yerde bulunmaz” dedi.

“TOPLAMASI güç OLUYOR”

Yeğeniyle birlikte mantar topladığını söyleyen Ali Yiğit (60), “Bu aylarda dağlara çıkıyoruz. Kuzugöbeği mantarı topluyoruz. Yiyeceğimiz kadarını yiyoruz. Gerisini 100 ile 150 Lira arasında satıyoruz. Başka mevsimde olmuyor. Toplaması güç oluyor ama ne yapalım o kadarını yönetim ediyoruz” diye konuştu.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir