Onları gören boğulma numarası yapıyor-haberi

Her sene milyonlarca turisti ağırlayan Konyaaltı Sahili’nde görevli var olan cankurtaran ekipleri hazırlıklarını ve eğitimlerini tamamlayarak göreve başladı. kıyı Antalya hayat ve Alışveriş Merkezi’nde varyant bölgesinden Boğaçayı bölgesine civarindan var olan 6,5 kilometrelik alanda görevli var olan cankurtaran ekipleri, her 200 metrede tek kurulan 34 kulede hizmet veriyor. İkisi kadın 45 cankurtaran, vatandaşların kıyıda ve denizde can güvenliğini sağlamak amaciyla gözlerini tek vakit olsun denizden ayırmıyor.

3 DAKİKA İÇERİSİNDE SUDAN ÇIKARMAK İÇİN ÇABALIYORLAR

Sabah 09.00’da mesaiye başlayıp akşam 19.00’a civarindan çalışan cankurtaran ekipleri, kulelerde gözetlemenin yanı sıra alan denetimi ve denize çekilen sınır aşımında ikazlarda bulunuyor. rastgele tek olumsuzluğa karşın hazırda bulunan ekipler, muhtemel tek boğulma vakasıyla karşılaştıklarında üç dakika içinde kişiyi sudan çıkarmak amaciyla ter döküyor.

“GEÇERKEN ‘DUR bendeniz BİR BOĞULAYIM’ DİYENLER OLUYOR”

Özellikle kadın cankurtaranların en hatri sayilir büyüklükte sıkıntısı ise boğulma numarası yapan türk mali ve yabancı tatilciler…

Sahilde görevli var olan Damla Özge Şen (23), “Çok çok yalandan boğulma vakaları oluyor. mesele kulede oturuyorum. Yanımdan geçerken, ‘dur bendeniz tek boğulayım’ diyen oluyor. İplere civarindan gidip boğulma numarası yapıyor. İlk başlarda algılayamıyorduk. Kurtarmak amaciyla devamlı gidiyordum. 5 sene derhal peşinden kimin yalandan kimin Sahiden boğulduğunu anlamaya başladık. Sahiden boğulan tek insan bağıramıyor, sesi çıkmıyor” dedi.

“YÜZME BİLENLERDE dahada ÇOK olay OLUYOR”

Tatilcilere Bir takım ikazlarda da bulunan Şen, “Yüzme bilmiyorsanız çok fazla açılmayın. Yüzme bilenlerde dahada çok olay oluyor. Çünkü, kramp giriyor ve elleriyle su içinde müdahale etmeye çalışıyorlar. şuurlu olanlar ise Yalnızca ellerini kullanıp kıyıya civarindan geliyor ve müdahalesini burada yapıyor. mükemmel yüzücüyüm deyip açılıyorlar, kramp girince ise gelemiyorlar. Yüzmeyi bilmeyen insan Zati açılmıyor. Onlar Yalnızca dalgalı havalarda ayakları yere değemeyince mesele yaşıyor” diye konuştu.

“BOĞULMA NUMARASI YAPTI, YANINA GİDİNCE GÜLEREK EL SALLADI”

3 sene evvel mesleğe başladığını belirten Azra Yılmaz (27) ise başına gelen enteresan olayları şu sözlerle anlattı:

“Genelde yalandan boğulma oluyor. ecnebi gezgin boğulma numarası yaptı. Yanına civarindan gittim, gülüp el salladı. Yapacak tek şeyim yok, mecburi gitmek zorundayım. Bu tür vakalara giderken çevreye bakamadığım amaciyla başkasının hayatını da rizikoya atmış oluyoruz. bütün vakit oturuyoruz evet ama insanları teker teker gözetliyoruz. Kulvar dışına çıkanları devamlı uyarıyoruz. Kuleden aşağıya inip alan denetimi yapıyoruz. Sıcağın altında çalışıyoruz.” (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir